ARI Çekirdek finalinde 100 bin TL’yi KarıncaLAB kazandı
Etkinlikler

ARI Çekirdek finalinde 100 bin TL’yi KarıncaLAB kazandı

İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent bünyesinde yer alan kuluçka merkezi ARI Çekirdek'in bu yıl ikincisini düzenledeği yarışmada ödül kazanan girişimler seçildi.

Geçen sene bulut tabanlı yazılımıyla Im on a Cloud 100.000 TL'lik ödülün sahibi olduğunu duyurduğumuz yarışmada, bu senenin birincisi KarıncaLAB oldu.

Küçük elektronik modüllerden oluşan modüler oyuncak projesiyle birinci olan KarıncaLAB'ın haricinde toplamda 185.000 TL  ödül dağıtıldı. Toplam 13 ekibin yarıştığı yarışmada, 7 ekip ödül aldı.

Tesla, BioGuy ve Saffar projeleri KarıncaLab ile birlikte ilk 4'ü oluşturup para ödüllerini alırken geri kalan projelerden Go Energy, Autonomy ve Acrome projeleri para ödülü alamasa da ticarileştirmeye uygunlunğundan dolayı ARI Teknokent Türk Telekom Kuluçka Ofisi'nde 1 yıl süre ile ücretsiz ofis imkânı sunuldu..

Girişimciliğin desteklenmesi açısından ülkemizin önemli teknokentlerinden birisi olan ARI Teknokent'in, ev sahipliğinde gerçekleşen yarışmada Elginkan Vakfı, Cardtek Group, Ege Kimya ve Agito destekleyen kurumlar arasında yer aldı. ARI Çekirdek’in Türkiye’nin en köklü teknik üniversitelerinden biri altında yer alması sadece internet odaklı girişimleri değil, kimyadan elektroniğe ve savunma sanayine kadar çeşitli alanlarda faaliyet gösteren projeleri görmemizi sağlıyor.

aricekirdekfinal (1)

Ödül alan girişimler;

KarıncaLAB: 6 yaş ve üstü çocukları hedefleyen girşim, küçük elektronik modüllerden oluşan parçalarla çocuğun hayal gücünü birleşerek çocukların farklı oyuncaklar oluşturabilmesini sağlıyor.

Tesla: Günümüzün antibakteriyel ürünlerinin etkili olamadığı, hastane mikrobu dahil olmak birçok mikrop türünü öldürebilen,öncelikle hastanelerde kullanımı amaçlanan polimer madde sentezi projesi.

BioGuy: Tesislerde kötü kokulara neden olan atıklarla beslenen biyolojik arıtma ünitesi. BioGuy atık yönetimi konusunda %100 çevreci ve ekonomikaçıdan avantajlı çözüm sunuyor.

Saffar: Bitkilerin ihtiyaç duydukları su miktarını çeşitli gözlemler sonucu hesaplayan ve verilen talimat sonucu sulama işlemini gerçekleştirilen, akıllı sulama otomasyon sistemleri.

GoEnergy: Elektrikli araçlarda bulunan akülerin ölçümlerinin yapılarak bataryalarının yönetimlerinin gerçekleştirilmesi, güvenli ve akıllı batarya yönetim sistemi projesi.

AutonomyTech: Başta savunma sanayinde kullanılmak üzere ROV (Uzaktan kumanda edilebilen araçlar)sistemlerine odaklanan ve istenilen görevleri gerçekleştirebilen kara, hava ve su araçlarını geliştirme projesi.

Acrome: KOBİ’lerin kullanımını hedefleyen; öğrenme yetisine sahip, düşük yer kaplayan ve güvenlik bariyerine ihtiyaç duymadan kullanılabilen,düşük maliyetli, kullanımı kolay endüstriyel robot kolu projesi.

Yorumlar (6)
 1. Fırat Şentürk Fırat Şentürk

  Projelere Türkçe isim verilmemesi, zihinlerin sömürgeleşmiş durumda olduğunu göstermektedir.

  Kazananları tebrik etmekle birlikte Türkçe hassasiyeti göstermelerini de temenni etmekteyim.

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   hedef kitleniz Dünya ise tabikide projeye Türkçe değil dünyanın en çok kullandığı dilde isim verirsiniz. Burada hiç bir yanlış görmedim şahsen.

 2. Sercan Yilmaz Sercan Yilmaz

  Bir de çakma tasarımlardan vazgeçebilsek..

  http://www.karincalab.com

  http://rememberthe13th.com

  1. Şahin Incik Şahin Incik

   Arkadaşlar tasarımlar çakma değildir, satın alınmıştır. Bütün zamanımız projeyi geliştirmeye ayrıldığı için "coming soon" tadında bir sayfayı da tasarlamakla uğraşmak istemedik ve beğendiğimiz bir tasarımı satın aldık. Linki de burada, size de tavsiye ederim, her işi kendim yaparım derseniz proje geliştirmeye zamanınız kalmaz.

   http://themeforest.net/item/caelus-bootstrap-coming-soon-page/3456626?WT.ac=solid_search_item&WT.seg_1=solid_search_item&WT.z_author=oxygenna

 3. projelere türkçe isim verilmemesi, zihinlerin sömürgeleşmesinden çok küresel çapta yayılma beklediklerini gösteriyor.

  arı çekirdek gerçekten yaratıcı, yenilikçi projeleri destekliyor. artık basit ve yavan eticaret fikirlerinden sıyrılmaya başlıyor türkiye ekosistemi.

  çok sevindirici.

  bütün grupları canı gönülden tebrik ediyorum.

  1. Fırat Şentürk Fırat Şentürk

   alibaba.com ingilizce mi ?