ARI Çekirdek finalinde 100 bin TL’yi KarıncaLAB kazandı

ARI Çekirdek finalinde 100 bin TL’yi KarıncaLAB kazandı

İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent bünyesinde yer alan kuluçka merkezi ARI Çekirdek'in bu yıl ikincisini düzenledeği yarışmada ödül kazanan girişimler seçildi.

Geçen sene bulut tabanlı yazılımıyla Im on a Cloud 100.000 TL'lik ödülün sahibi olduğunu duyurduğumuz yarışmada, bu senenin birincisi KarıncaLAB oldu.

Küçük elektronik modüllerden oluşan modüler oyuncak projesiyle birinci olan KarıncaLAB'ın haricinde toplamda 185.000 TL  ödül dağıtıldı. Toplam 13 ekibin yarıştığı yarışmada, 7 ekip ödül aldı.

Tesla, BioGuy ve Saffar projeleri KarıncaLab ile birlikte ilk 4'ü oluşturup para ödüllerini alırken geri kalan projelerden Go Energy, Autonomy ve Acrome projeleri para ödülü alamasa da ticarileştirmeye uygunlunğundan dolayı ARI Teknokent Türk Telekom Kuluçka Ofisi'nde 1 yıl süre ile ücretsiz ofis imkânı sunuldu..

Girişimciliğin desteklenmesi açısından ülkemizin önemli teknokentlerinden birisi olan ARI Teknokent'in, ev sahipliğinde gerçekleşen yarışmada Elginkan Vakfı, Cardtek Group, Ege Kimya ve Agito destekleyen kurumlar arasında yer aldı. ARI Çekirdek’in Türkiye’nin en köklü teknik üniversitelerinden biri altında yer alması sadece internet odaklı girişimleri değil, kimyadan elektroniğe ve savunma sanayine kadar çeşitli alanlarda faaliyet gösteren projeleri görmemizi sağlıyor.

aricekirdekfinal (1)

Ödül alan girişimler;

KarıncaLAB: 6 yaş ve üstü çocukları hedefleyen girşim, küçük elektronik modüllerden oluşan parçalarla çocuğun hayal gücünü birleşerek çocukların farklı oyuncaklar oluşturabilmesini sağlıyor.

Tesla: Günümüzün antibakteriyel ürünlerinin etkili olamadığı, hastane mikrobu dahil olmak birçok mikrop türünü öldürebilen,öncelikle hastanelerde kullanımı amaçlanan polimer madde sentezi projesi.

BioGuy: Tesislerde kötü kokulara neden olan atıklarla beslenen biyolojik arıtma ünitesi. BioGuy atık yönetimi konusunda %100 çevreci ve ekonomikaçıdan avantajlı çözüm sunuyor.

Saffar: Bitkilerin ihtiyaç duydukları su miktarını çeşitli gözlemler sonucu hesaplayan ve verilen talimat sonucu sulama işlemini gerçekleştirilen, akıllı sulama otomasyon sistemleri.

GoEnergy: Elektrikli araçlarda bulunan akülerin ölçümlerinin yapılarak bataryalarının yönetimlerinin gerçekleştirilmesi, güvenli ve akıllı batarya yönetim sistemi projesi.

AutonomyTech: Başta savunma sanayinde kullanılmak üzere ROV (Uzaktan kumanda edilebilen araçlar)sistemlerine odaklanan ve istenilen görevleri gerçekleştirebilen kara, hava ve su araçlarını geliştirme projesi.

Acrome: KOBİ’lerin kullanımını hedefleyen; öğrenme yetisine sahip, düşük yer kaplayan ve güvenlik bariyerine ihtiyaç duymadan kullanılabilen,düşük maliyetli, kullanımı kolay endüstriyel robot kolu projesi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.