Amerika'da Bilgisayar Bilimleri Eğitim Haftası'na bir destek de Codeacademy'den geldi

Amerika'da Bilgisayar Bilimleri Eğitim Haftası'na bir destek de Codeacademy'den geldi

İçinde bulunduğumuz haftanın Amerika'da Computer Science Education Week (Bilgisayar Bilimleri Eğitim Haftası) olması sebebiyle özellikle sosyal medya üzerinden birçok ünlü ismin gençleri kod öğrenmeye davet ettiğini ve buna yönelik sosyal paylaşımlar yaptığını görüyoruz.

Bunların en ünlüsü hiç şüphesiz Amerikan Başkanı Barrack Obama'nın yayınladığı video ile ülkedeki gençleri yazılım öğrenmeye teşvik edici mesajlar içeren konuşması oldu.

Daha önceden code.org ve Codecademy projelerinden sizlere bahsetmiştik. Projelerin temel hedefinde her yaş grubundan insana kolayca yazılım geliştirmeyi sevdirmeyi ve öğretmeyi amaçlıyor. 9-15 Aralık tarihleri arasındaki haftanın da Computer Science Education Week (Bilgisayar Bilimleri Eğitim Haftası) olması sebebiyle ülke çapında çeşitli organizasyonlar ve sosyal medya kampanyaları düzenleniyor.

ABD başkanı Obama'nın da bir video yayınlayarak destek verdiği etkinlikte genç Amerikalılara hitaben "Yeni bir oyun satın almayın, bir tane yapın. Son çıkan mobil uygulamaları sadece indirmeyin, tasarlanmasına yardım edin. Telefonunuzla sadece oynamayın onu programlayın" sözleri belki de video da yer alan en dikkat çekici kısımları.

Bu kapsamda  Computer Science Education Week (Bilgisayar Bilimleri Eğitim Haftası)'in resmi web sitesinde gençlerin yazılım geliştirmeyi öğrenebilecekleri ve sevmelerini hedefleyen ''The hour of code'' isimli projeye bu yazıyı yazarken son baktığımızda 4 milyon kişi katılmıştı.

Tüm bunlarla birlikte dünyaca ünlü eğitim sitesi Codecademy de bu etkinliğe destek olarak "Codecademy: Hour of Code" isimli uygulamasını iOS platformu için yayınladı.

codeacademy-1codeacademy-2 codeacademy-3 codeacademy-4

Şirketin kurucusu olan ve aynı zamanda CEO'luk görevini sürdüren Zach Sims'in aktardığı bilgilere göre şirketin hazırladığı mobil uygulama gençlere yazılım dillerindeki kodların nasıl olduğunu göstermek ve temel fonksiyonların mantığını onlara basitçe anlatmak olduğunu ve ilerleyen versiyonlarda mobil uygulamalarını geliştirerek daha fazla pratik ve bilgi koyucakları aktardığı diğer bilgiler arasında.

Uygulamadan kısaca bahsetmemiz gerekirse temel fonksiyonların hazır yazılı olarak geldiği örneklerde belirtilen alanları dolduruyoruz. Bunu yaparken ekranın üstünde yer alan kısa açıklamaları takip ederek bizden istenileni yapmaya çalışıyoruz. Örneğin 3 * 4 sonucunu söyleyecek basit bir fonksiyon ekranda yer alıyor ve sizden ''*'' simgesini doğru yere koymanız isteniyor daha farklı bir örnek vermek gerekirse çift tırnak işaretini doğru yere koymanız isteniyor ve ''Run'' dediğiniz anda uygulama sonucu ekrana yazdırıyor.

5, 4, 3'lü soru gruplarının olduğu uygulamada her grubu atladığınızda toplam yaptığınız doğru sayısı ekranda beliriyor ve isteğinize bağlı olarak tekrar yapabiliyorsunuz ya da bir sonraki egzersize geçebiliyorsunuz. Codecademy'nin Codecademy: Hour of Code isimli uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

Gelecekte ülkeler açısından yazılımın ve yazılım üretmenin ne kadar önemli olduğunu bu proje kapmasında birkez daha anlayabiliriz. Gençleri şimdiden teknolojiye, yazılıma yönlendirmenin ileride ülkelerden çıkacak inovatif projelere ön ayak olduğunu ve ülkenin kalkınması ile birlikte teknoloji ihraç etmesindeki temel yapı taşı olduğunu söyleyebiliriz. Umarız ülkemizde de benzer etkinlikleri ve devlet tarafından da bizzat kampanyaya dahil olunarak desteklenen kampanyaları yakın zamanda görürüz :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.