İki ay önce kuruldu ama Jack Dorsey ve Ashton Kutcher onu konuşuyor: Mindie

İki ay önce kuruldu ama Jack Dorsey ve Ashton Kutcher onu konuşuyor: Mindie

Vine'ın müzikli versiyonu diye en basit tabirle tanımlayabileceğimiz Mindie kurulmasından itibaren sadece 2 ay geçmesine rağmen popülerliği yakaladı.

Video paylaşım uygulaması Mindie arka fona şarkı seçerek video çekilmesine olanak tanıyor. Yani bir başka deyişle kullanıcının sevdiği şarkı ile kendi klibini çekmesini sağlıyor. Tasarımı ve özellikle de renkeleri ile dikkat çeken Mindie Ekim ayında Fransız girişimci Grégoire Henrion tarafından kuruldu.

Videolarda kullanılan parçalar detaylarıyla ekranda gösterdildiği için, bilmeyen kullanıcılar da böylece bu müzikleri tanımış oluyor. Uygulamanın tasarım ve işlevselliği haricinde dikkat çeken özelliği ise Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey'in ve ünlü oyuncu Ashton Kutcher'ın aralarında bulunduğu aktif kullanıcı kitlesi.

Ashton Kutcher'ın son zamanların en çok dinlenen şarkılarından biri olan 'What does the fox say?' şarkısına çektiği klibi paylaştığı uygulamanın bir diğer aktif kullanıcısı da Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey. Vine'ın da aktif kullanıcıları arasında bulunan Jack Dorsey sıklıkla uçakların kalkış ve iniş videolarını paylaşıyordu. Mindie'de ilk paylaşımını Frank Sinatra'nın şarkısı ile yine bir uçak kalkışı üzerine yapmış;

Mindie iTunes API'yı ile çalışıyor.

Mindie'nin ana işlevi ve nasıl kullanıldığına dair açıklamaları yaptıktan sonra gelelim Mindie'nin çalışma prensibine ve gelir modeline. Mindie, iTunes üzerinden müzikleri çekiyor, yani geniş bir arşive ulaşabilme imkanı tanıyor. Türkçe şarkıların da bulunduğu Mindie bu şarkılar için telif ödemiyor çünkü kullanıcılar şarkı tanıtım süresinin altında, başka deyişle telif gerektiren yasal asgari sürenin altında bir kullanım ile videolarını oluşturuyor.

Mindie'nin net bir gelir modelinin bulunması girişimi ayrıca değerli kılıyor. Yeni müziklerin kliplerle keşfedilebildiği Mindie'de kullanıcı müziği indirmek istediğinde iTunes'a yönleniyor ve uygulama buradan komisyon geliri elde ediyor.

mindie-ekran-goruntus

Yeni müzikleri keşfetmek isteyen ve video çekmeyi seven Apple kullanıcıları buradan uygulamaya ulaşabilirler. Kısa bir not ekleyelim: Grégoire bugün için sunucu hatası veren uygulamanın kısa bir zaman içinde düzeleceğini söyledi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.