Aslanoba Capital'dan Modanisa'ya 2 milyon dolarlık bir yatırım daha
E-Ticaret

Aslanoba Capital'dan Modanisa'ya 2 milyon dolarlık bir yatırım daha

2013 yılının Şubat ayında Aslanoba Capital'den 1 milyon dolar yatırım alan İslami alışveriş sitesi Modanisa, çok kısa bir süre önce -Kasım ayı sonunda- 2 milyon dolarlık bir yatırım daha aldı.

Şirket hakkındaki son gelişmeleri geçenlerde kaleme almıştık. 2011 yılında kurulan Modanisa, kısaca İslami ürünler satan bir moda sitesi. Şu an 100'ün üzerinde çalışanı bulunan şirketin aylık 4 milyon civarında ziyaret aldığını hemen belirtelim. Ekibin başında kurucu ortaklardan Kerim Türe, Lale Tüzün ve CEO olarak Sami Güzel yer alıyor.

Aldığımız bilgiye göre Modanisa, Şubat-Kasım arası dönemde (ki e-ticaret için çok yüksek ciroların yapıldığı bir dönem olduğunu söyleyemeyiz) aylık ortalama cirosunu 3 katına çıkartmış. Bu noktada operasyonel verimliliği de arttırarak yola devam etme hedefi için 2. tur yatırımın bu denli kısa bir sürede yapıldığı tahmininde bulunabiliriz.

Hedef yurtdışı

Yeni yatırım, öncelikli olarak şirketin Türkiye'deki sektör lideri pozisyonunu pekiştirmesi ve yurtdışı satışlarını hızlandırması için kullanılacak. Bu arada hali hazırda yurtdışına gönderim yapan Modanisa, bugüne kadar 45 ülkeye satış yapmış. Yurtdışı satışlarının toplam satış içindeki oranı ise oldukça dikkat çekici: yüzde 26. Aslanoba Capital tarafından gelen bilgilere göre şirketin bundan sonraki hedefi global başarı öyküsü yaratmak.

Konu hakkında başka gelişmeler de duyduğumuzda bu yazıyı hızlıca güncelleyeceğiz.

Yorumlar (19)
 1. 4-4'lük yatırım gibi duruyor. Tebrikler

 2. Peki bu 2 milyon dolarlık yatırımdaki ortaklığın payı yüzdesel olarak nedir?

 3. Nurettin Nurettin

  Aslanoba yine güzel bir yatırımın devamını getirmiş. Bir kaç gün öncede sefamerve.comun haberi vardı. Bu işin yatırımlarla yurtdışında başarıya ulaşması daha kolaylaşacaktır. Zaten yurtdışı satış oranı oldukça iyi.

 4. 15 gün önceki yazınızda modanisa'da 46 kişi çalışıyor demiştiniz. Şimdi ise 100'ün üzerinde çalışan var diyorsunuz çok tutarlı değil bence.

 5. Tebrikler...

 6. Ahmet Erdogan Ahmet Erdogan

  Geçen habere yapılan yorumlar arasında "extra yakıt" diyen arkadaşa galiba, sen ne anlarsın mealinde yorumlar yapılmıştı di mi? Belki yatırımın bununla alakası olmayabilir ama insanlarin fikirlerine, kendi fikirleriyle cevap veremeyenlere en guzel cevabi Karma verir.

 7. Dunyada kar etmeyen, edemeyen bir sektor uzerine konusuyoruz. Konu modanisa değil. Kar eden eticaret firmasi gösterebilirmisiniz. Hangi firma kar ediyor.

  Extra yakıt'ta biter bir gün. Çünkü sürdürülebilir bir model yok ortada. Amazonun 10 yıldır pazari domine ettigi halde kar edemediği bir model üzerine konuşuyoruz. Amazon gibi 10 yil boyunca yatirim alacaksin veya 10 yıl yetecek kadar extra yakıtı bir kerede alacaksın. Sonrada eticaret isi yapıp cloud'dan para kazanacaksın. Bence yazık olmuş boşa para yakıyor Aslanoba. Eticaret şirket degerleme carpanları 3-4 civarından, ciro X 1,5 lara düşmüş, Kısa ve net torbanın sektorsel olarak dibi delik, Eger magazanız yoksa Yatırımcı olarak Eticarete yatırım önümüzdeki 5 yıl boyunca akıllı bir yatırım değil. Risklere bakınca 1 yatir, 1,5 al oradada mantik yok.

  Sonuç itibariyle, Yineliyorum, konu modanisa veya amazon degil, ilk gun karlı gitmeyen bir eticaret modeli emergency pazar oldugumuz icin onumuzdeki 5 yıl boyunca kar edemeyecek. Amazon bunu yaşamış. Dilerim Aslanobalar coğalır ki sektör yaşar. Bir çıkış yoluda pazara müşteri kazandırıp batan küçük oyuncularin artmasi. Buyuklere güç verir. Bunlar benim kişisel görüşüm.

  1. Soylemeden edemeyecegim, Bu arada Aslanoba dışarıdan yatırım almak istiyorsa, elini braz çabuk tutması lazım, Önümüzde zorlu bir yıl var. Silkelenmeler başladığında yatırım bulması zor olabilir. Şu andaki toplamda yapmış oldugu yatırımın X10 kadarını yapmak zorunda kalabilir. Ne demek istedigimi anlatabilmisimdir umarim. Bunlar benim goruslerim. Yagmur, yagmaz, şimsek çakmaz, havalar iyi giderse durum faklı tabiki. Aslanobanın en sağlıklı yatırımı Revo Capitale yapmis oldugu yatırım

  2. Amaç Dizayn Amaç Dizayn

   E ticaret sitelerinin özellikle belirli alanda çalışanların kar etmediğini nasıl biliyorsunuz?

   Kar etmese çalışanlarına sadece sermayesi ile mi nakit sağlayacak. Bu hiç mi hiç mantıklı gelmiyor.

   1. Hepsiburada ve gittigidiyor haricinde kar eden sirket yok. Bulsakta elin parmaklarini gecmez.

  3. Ozgur, ağzına sağlık tam içimden geçenleri anlatmışsın. 5 senedir sektörün tam içindeyim henüz kar eden ve sağlıklı büyüyebilen bir e-ticaret şirketi görmedim. Geçen sene çalışan sayıları 70 - 80 lere ulaşan fırsat / indirim siteleri şu anda 2-3 kişi ile batmama mücadelesi veriyor.

 8. Ulas Ozkul Ulas Ozkul

  Beyler. Bu 100 calisan ne is yapiyor onuda yazarmisiniz. Cidden öğrenmek istiyorum.

  1. Müşteri hizmetleri var yazılım bölümü var satın alma var sipariş takip var tedarik zinciri var yöneticiler var paketleme bölümü var kargolama faturalandırma vs. vs. böyle gider bu iş işlem hacmi ne kaadar artarsa çalışan kişi sayısıya buna bağlı artıyor.

 9. Aslanoba Revo'ya da mı para koymuş ? TR VC pazarı ve internet yatırımları giderek 1980'lerin banker furyasını andırmaya başladı... Aklı başında 212VC var diyorduk onlar da bünyelerine Emre Kurttepeli'yi alıp Emre Bey'in bireysel yatırımlarına VC yatırımcı olarak girdi. Etik, kurumsal yönetişim vb hak getire ... Allah sonunu hayır etsin diyorum.

 10. Aslanoba gerçekten de mükemmel bir yatırım yapmış. Merak ettiğim acaba %kaçına ortak olmuş. Modanisa iyi iş yapan bir firma ve gelecekte tesettür sektörü daha da artacak

 11. E-Ticaret sitelerinin bazıları üründen çok kutusundan para kazanır. Kargo kutuları, gönderim başı ücret vs..

 12. Modanisa WSJ Ben Rooney'e Kievde yaptigi açıklamaya gore 1M$ a yaklasan gelir, rakibi sefamerve ise sunumunda ise 2M$ a yaklasan gelir aciklamis. Modanisanin trafigi rakibinin uzerinde daha az gelir yaratiyor. Modanisa 100 kisi, sefamerve 60 kisi, Modanisa paket ortalamasini 75$ olarak belirtmis, rakibininkini aciklanmamis. Modanisa isi gucu birakip yatirim aradiklarini belirtmis. 5M$ aradiklarini ancak 2M$ bulabilmis. Rakibinde yatirim konusunda rakibinde ise ses yok, ihtiyaclarimi yok, kendilerimi finanse ediyorlar ? Dışarıdan ayni gibi görünsede, çok farklı kesimlere hitap ediyorlar ikiside, çakışan müşteri oranlari facebook uzerinden bakıldığında %5 lerde, Hedef kitleleri tamamen farklı, Birini beğenen digerinin sayfasini beğenmemis. Belkide Modanisanın bounce rate'nin çok yuksek olmasi bu yuzden. Benim bulabildiklerim bunlar. Taşıma su ile değirmen dönmez.

 13. Küllüm zarar. 4 milyon ziyarete 1 milyon dolar gelir, Yanlış trafik. 200 bin dolar reklama gitti. 200 bin dolar genel gider. iadede 100.000 dolar. %35 karlılıkla çalışılsa. her ay 150 bin eksi yazar. Eticaret yapilacak iş değil. Birde yatırımcı kıskacı, Ciroyu yükselt, şimdi karı yükselt, kar yükselince ciro düşücek. Tam makas. Ben böyle okuyorum. Arkadaş iyi demiş Amazon kar edemiyorsa kim kar edecek. Amazon bile cloud'dan para kazaniyormuş. Hep bir umut işte, pembe bulutlar.

  1. Modanisa Indirim Kodu Modanisa Indirim Kodu

   Bir modanisa affiliate yayıncısı-partnerı olarak ve modanisa indirim kodu yayıncısı olarak söylemek gerekir ki. Geri dönüşüm oranları hiç sizin belirttiğiniz gibi değil. Bizce Hasan Bey'in en iyi yatırımlarından birisi. Modanisa sadece Türkiye'yi değil şuanda Avrupa muhafazakar giyimini domine ediyor.