Fransa uyardı, Çin yasakladı Bitcoin yeniden 1000 doların altına düştü
Finans

Fransa uyardı, Çin yasakladı Bitcoin yeniden 1000 doların altına düştü

İlginin artması ile birlikte değeri de artan Bitcoin, Çin'in işlemleri yasaklaması ve Fransa Merkez Bankası'nın uyarması ile yeniden 1000 doların altına düştü. Şu ana kadar Bitcoin ile ilgili açıklamalar yapan ülkelerin genel kabulu ise bireysel kullanım hakkının serbestliği konusunda oldu.Bugün Bitcoin'in fiyatını düşüren iki açıklamanın ilki Çin Merkez Bankası'ndan geldi. Yapılan açıklamada finans kurumlarının yasal olmayan işlemlerde kullandığı ve spekülasyona açık olduğu için Bitcoin kullanmasın yasaklandığını duyuruldu. İkinci açıklama ise Fransa'dan geldi. Ülkemizde BDDK'nın yaptığı açıklamaya benzer bir açıklama yapan Fransa Merkez Bankası, vatandaşları riskler konusunda uyardı. Screen Shot 2013-12-05 at 18.22.13Geçtiğimiz ay Çin'den yüksek miktarda Bitcoin alımı ile değeri bir hayli yükselen dijital para biriminin, kurumların kullanımına yasaklanması sonucunda değerinin ne kadar düşeceği veya tepki alımlarla ne kadar yükseleceğini birlikte göreceğiz. Olaya bir yasaklamanın dışında bir başka pencereden baktığımızda ise Bitcoin, şu an için bireysel kullanımda devletler tarafından kabul görmüş durumda.Taşıdığı risklerin genel kabul gördüğü Bitcoin'in para birimi olarak kabul edildiği yerlerin sayısı her geçen gün artıyor. Virgin Atlantic havayolları uzay seyahetinde Bitcoin ile ödeme yaptığı kabul etmeye başlamasından daha öte Adafruit Kara Cuma'da Bitcoin ile yapılan ödemelerde ekstra indirim sundu.Bitcoin'e ilginin artması ile ülkemizde de bu konuda çalışmalar yapılmaya başlandı. Hürriyet Gazeteciliğe ait finans portali Bigpara.com, Bitcoin için açtığı özel sayfada Bitcoin’in işlem gördüğü en popüler piyasalar olan mtgox, bitstamp, btce ve camp bx ‘taki dolar, euro ve sterlin karşılıklarını sunuyor. Bunun haricinde geçen hafta sizlerle paylaştığımız haberleri kaçırmış olanlar varsa Bitcoin ile ilgili bilmeniz gereken 50 web sitesi ve Bitcoin’in değeri sosyal etkileşimle paralel artıyor  yazılarını okumalarını tavsiye ederim.

Yorumlar (3)
 1. Hınzır Hınzır

  Hani manipule edilemiyordu ne oldu bitcoin fanları?

 2. Amazon Bitcoin ile alışveriş yapana indirim yapıyorsa bir bildiği vardır.

  Henüz sistemin nasıl çalıştığını birçok insan anlamış bile değilken ödeme almak ve yapmak isteyen insanlarla karşılaşıyorum.

 3. Bitcoin manipule edilebiliyor ancak bu durum onun değerini düşürmeyecektir.

  Anlık dalgalanmalarla her geçen gün değeri artacaktır. Geçen yıllara nazaran difficulty artışı ile birlikte üretim oranı düştü fakat bu durum onun fiyatını yukarıya çekti.

  2014'de çok büyük değer kazanacağını düşünüyorum bu dijital para biriminin. Hatta bazı otoritelerce, 2014 yılında tanesi 40.000 dolar kadar olacağı söyleniyor. YATIRIM TAVSİYESİDİR.