Bitcoin ile ilgili bilmeniz gereken 50 web sitesi
Finans

Bitcoin ile ilgili bilmeniz gereken 50 web sitesi

Şu anda herkes, bundan bir yıl önce çok az kişinin adını duymuş olduğu Bitcoin’den bahsediyor. İnternetin para birimi olarak ünlenen Bitcoin’in değerinin 1000 doların üzerine çıkmış olması dünyanın en saygın ekonomi uzmanlarının bile artık bu konuya kayıtsız kalamamasına neden oluyor.

Diğer yandan Bitcoin çoğu kişi için hala bir muamma. Nedir, nasıl çalışır ve daha önemlisi Bitcoin ile neler yapılabilir gibi sorulara yanıt arayanların sayısı her geçen gün artıyor. Biz de sizler için Bitcoin konusuna ilgi duyan herkesin mutlaka bilmesi gereken Bitcoin sitelerini bir araya getirdik.

Bu siteler arasında genel bilgi alabileceğiniz sitelerin yanı sıra Bitcoin'lerinizi saklayabileceğiniz sanal cüzdan alternatifleri, alım satım yapabileceğiniz Bitcoin borsaları, Bitcoin madenciliğine başlamak için bilmeniz gereken siteler veya madenciliğe başlamadan sistemi denemenizi sağlayabilecek ve ücretsiz Bitcoin dağıtan siteler, elde ettiğiniz Bitcoin’leri harcayabileceğiniz mağazalar ve Bitcoin’e alternatif diğer sanal para birimleri yer alıyor.

Genel bilgi, haberler

Bitcoin’i biraz daha yakından tanımak, nasıl çalıştığını, nelere dikkat etmek gerektiğini öğrenmek için internet üzerinde çok sayıda site var. Bunlardan bazılarını aşağıda bulabilirsiniz. Bununla beraber Bitcoin ile ilgili en son gelişmeleri Webrazzi’deki Bitcoin bölümünden de düzenli olarak takip edebilirsiniz.

Bitcoin.it

Bitcoin.org

Bitcoins

Bitcoin Foundation

Webrazzi - Bitcoin

Sanal cüzdanlar

Bitcoin’lerinizi saklayabileceğiniz sanal cüzdan seçenekleri çeşitli. Bitcoin’leriniz bilgisayarınıza kuracağınız cüzdan yazılımlarında durabileceği gibi, web tabanlı ve kurulum gerektirmeyen seçenekler de mevcut.

Bilgisayarınızda

Bitcoin-Qt

MultiBit

Armory

Electrum

Web’de

Coinbase

Blockchain.info

Bitcoin borsaları

Bitcoin elde etmenin en kolay yolu satın almak. Eğer 1 Ocak 2013’te 1000 dolar karşılığında Bitcoin almış olsaydınız şu anda elinizde yaklaşık 78.500 dolarınız olurdu. Bitcoin almak ve satmak için kullanabileceğiniz hemen hemen tüm siteleri şurada görebilirsiniz bulabilirsiniz. En önemli olan bazılarını ise sizler için seçtik. Bunlar arasında TL karşılığında Bitcoin alım satımı yapabildiğiniz BTCTurk de yer alıyor.

BTCTurk

MtGox

Bitstamp

Bitcoin.de

Btc·e

BTC China

Canadian Virtual Exchange

LocalBitcoins - Bu bir borsa değil ama coğrafi olarak size yakın olan ve alım - satım yapan kişilerin listesini gösteriyor. Tabi ki tanımadığınız kişilerle alışveriş yaparken dikkatli olmanız gerektiğini de unutmamakta fayda var.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin’ini “taştan çıkartmak isteyenler” için hazırlanmış olan yazılımlar sayesinde Bitcoin madenciliğine başayabilir ve satın almak zorunda kalmadan Bitcoin sahibi olabilirsiniz. Fakt bu işlemin uzun ve harcayacağınız elektrik vs gibi kaynakları da hesaba kattığınızda her zaman çok karlı olmayabileceğini hatırlatalım. Daha hızlı sonuç almak isteyenlerin “imece usulü” diyebileceğimiz yöntem için kullanıcıların bir arada madencilik yapmasını sağlayan havuz’lara göz atmalarında fayda olabilir.

Yazılımlar

CGminer

BTCMiner

DiabloMiner

BFGminer

GUIMiner

Havuzlar

Slush's pool

BTC Guild

50BTC

BitMinter

Bitcoin Dağıtan Siteler

Bitcoin elde etmenin üçüncü yolu ise bu sanal para birimini ücretsiz olan dağıtan siteler. Ama tabi ki ücretsiz Bitcoin elde etmenin de bir karşılığı var. Bu seçeneklerin çoğunda siteler size bedava Bitcoin dağıtmak için size reklam gösteriyor ve reklamlara tıklamanızı istiyorlar. Karşılığında ise oldukça düşük miktarda Bitcoin’e sahip oluyorsunuz. Bu yöntemi Bitcoin’den zengin olmak isteyenlere değil ama ilk Bitcoin’lerine sahip olmak ve sistemin nasıl çalıştığını biraz daha iyi anlamak isteyenlere tavsiye ederiz. Bu konuda öne çıkan ve denemiş olduğum bir kaç tanesi aşağıda ama daha detaylı bir listeye şuradan ulaşabilirsiniz.

BitVisitor

EarnFreeBitcoins

CoinTube

Bunny Run

Bitcoiner

Bitcoin Kabul Eden Satıcılar

Satın aldığınız, madencilikle elde ettiğiniz veya reklamlar karşılığında kazandığınız Bitcoin’lerinizi nerede harcayacaksınız? Aşağıda Bitcoin’lerinizi harcayabileceğiniz için tanınmış sitelerden bazıları yer alıyor. Bunların dışında Bitpay kabul eden farklı siteler üzerinden de alışveriş yapabilirsiniz.

BitDazzle - Satıcıların Bitcoin karşılığında mal ve hizmet satabildikleri bir pazar yeri.

MEGA

Vector Toons

Reddit Gold

Namecheap

OKCupid

Diğer Bitcoin araçları

Bitcoin’lerin değerini hızlıca farklı birimleri ile hesaplamak, kendi web siteniz üzerinden Bitcoin kabul etmeye başlamak veya Bitcoin kabul eden fiziksel mağazaları harita üzerinde görmek içinse aşağıdaki araçları kullanabilirsiniz.

Bitcoin Calculator - Sanal cüzdanınızın değerini hesaplamak için bir hesap makinesi.

Bitpay - Web siteniz üzerinden Bitcoin ödeme kabul etmek için bir araç.

CoinMap - Bitcoin kabul eden fiziksel mağazaların haritası.

Bitcoin Alternatifleri

Bitcoin en ünlüsü olsa da tek sanal para birimi değil ve onlar da giderek yaygınlaşıyorlar. İşte en önemli Bitcoin alternatiflerinden bazıları.

Litecoin

PPcoin

Ripple

Feathercoin

OpenCoin

WebMoney

MintChip

Ven

Tüm bu sitelerin dışında sizin de Bitcoin ile ilgili bahsedilmesi gerektiğini düşündüğünüz çeşitli siteler varsa yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (39)
 1. Bircoin 21 milyon'a ulaşınca artık yapılmayacakmış. Bu andan sonra lite coin v.b. leri çıkacak ve nasıl Euro USD arası pariteler oldugu gibi bu sanal paralar arası arbitraj işlemleri yapılacak.

  1. 21 milyon'a ulaşınca para arz problemi olmuyor kadir abi, bitcoin 100.000.000 kat bölünebiliyor. 0.00000001 BTC gibi bir şey mümkün.

  2. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Noktadan sonra 100 milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir. Dolayısıyla 21 Milyon gibi bir sınır bulunmuyor...

 2. Huseyin Uslu Huseyin Uslu

  http://blog.cointurk.net/ adresinde özellikle alternatif

  kripto paraların madenciliği konusunda yazılar paylaştığımız bir

  blog açtık. İlgilenenler için yararlı olabilir.

  1. Onur Atam Onur Atam

   Sadece Bitcoin ve Kriptopara dünyasına ilişkin günlük güncel paylaşımalrda bulunan www.coin-turk.com sitesi de Bitcoin meraklıları için referans sitelerdendir.

 3. Parakazanı Parakazanı

  Öncelikle güzel ve bilgilendirici yazınız için teşekkürler webrazzi ekibi.

  Gerçekten internetin neler getireceğine insan anlam veremiyor, blog sitemde bundan çok değil 6 ay önce bu yazıyı yazarken; http://www.para-kazani.com/bitcoin-nedir/ Bitcoini inceleme fırsatı bulmuştum ve içimden tutmayacağını düşünmüştüm. Ancak geldiğimiz noktada web camiası şuan için resmen bitcoin diye yıkılıyor. Ekonomistlerin bile ilgi alanı oldu ve içerideki para hacminin artması ilginin daha da artmasına neden olacaktır.

  Tabi bitcoinin tutması anında birçok sanal para birimininde çıkmasına neden oldu, bakalım bu akım ne kadar devam edecek ve bu konuda nasıl yasaklar gelecek bekleyip beraber göreceğiz...

  Saygılar...

 4. Merhabalar yazı için teşekkür ederim ama anlayamadığım kısım şu.

  Eğer 1 Ocak 2013’te 1000 dolar karşılığında Bitcoin almış olsaydınız şu anda elinizde yaklaşık 78.500 dolarınız olurdu diye yazmışsınız.

  Şimdi ben 2014 ocakta 1 - 5 K lık bitcoin alsam bitcoin değeri arttıkça 1 yıl sonraya gidip direk bitcoini aldığım yere satıp 100.000 $ a sahip olabilirmiyim ?

  1. Aldığınız yerede veya bitcoin alım satımı yapan istediginiz yerede satışını gerçekleştire bilisin.

  2. Ali Veli Ali Veli

   1 milyon $ ın da olabilir, zararına satmak zorunda da kalabilirsin. Bırak bir sene sonra ne olacağını tahmin etmeyi anlık değeri bile çok oynak. O yüzden sermayeyi çıkarıp kar ile risk almak lazım.

  3. Yesim Fuller Yesim Fuller

   Bu ne zaman alıp ne zaman sattığına, insanların bu sisteme olan inancına yani talebe ve madenciliğin devamlılığına yani arza bağlı birçok kriteri içeriyor.

   Eğer kısa ya da uzun vadede pek kafa patlatmadan para kazanmaksa dert, sayısal loto oynamanı öneririm.

   Sistem hem yazılım hem de ekonomik veriler anlamında çok fazla bilgi sahibi olmayı gerektiriyor idealinde. Ama bu bilgi yoksa en azından biraz araştırmak, anlamaya çalışmak kazanacağın parayı da daha anlamlı kılar. Umarım çok karmaşık anlatmadım.

 5. Bitcoin ile ilgili olarak 2 türk sitesi daha gözüme çarptı bunlar hakkında da bilginiz var ise bilgilendirebilir misiniz?

  www.bitcoinbozdurma.net

  www.ucuzbitcoin.com

 6. Hakan Bulut Hakan Bulut

  http://bitborsasi.com dan fiyatlari takip edebilirsiniz.

 7. bitcoin bir fyaskodur bunun geçenlede piyasası alt üst olduğunda gördük.

  1. Yesim Fuller Yesim Fuller

   2008'de Türk Lirası'nın Amerikan Doları karşısında bir gecede değer kaybetmesini de aynı şekilde açıklıyorsun herhalde?

   Bireysel olarak da; fiyatı kaçken aldın? Mesela yükseldiği bir anda aldıysan zaten çoktan geç kalmışsındır demektir. Ve düşme trendine girince yeniden yükselebileceğini düşünmeden, risk almadan paranı kurtarmaya kalkarsan sonuç ağır bir zarar olur. Senin zararın esnasında başkası da kar eder. Para el değiştirir yani. Bu da bireysel bir karardır ve sistemin fiyasko olduğunu göstermek için tek başına yeterli bir veri değil. Borsa da, döviz piyasası da tam olarak aynı şekilde çalışıyor. (Arz-talep)

   Fiyasko yorumun bana "internet çok anlamsız birşey yea" diyenlerden farksız geldi dostum açıkçası.

   Ekonomi dediğimiz şey; arz ve talep dengesine bağlı, ekonominin temel yaratıcısı olan insanın psikolojik, sosyolojik ve insani sonsuz sayıda diğer değişkene bağlı olan, artan, azalan, dalgalanan bir şeydir, sonsuza kadar stabil olamaz ki.

   Üstelik kollektif çaba ile(mining ve satın alma) yeni bir para birimine psikolojik inanç oluşturulması aşamasında her ekonomik para biriminde olduğu gibi 3 farklı insan formatı olacak. Sisteme inananlar, şüpheciler, inanmayanlar.

   Bu da kafalardaki sorulara doğru yanıtın bulunamamasından(sistemin nasıl çalıştığını anlamamak, devlet, merkez bankası, vergi, bankalar vb. mekanizmalara ihtiyaç duymaması) ve/veya sistemsel eksiklikler gibi nedenlerle güven ortamının oluşması zaman alacağından dalgalanmalar oluyor ve olacak da. Bu da oldukça normal zaten.

   Önemli olan insanların bu dalgalanmalar durulana kadar ne şekilde tepki verecekleri. Sistemde kalacaklar mı, gidecekler mi? Kişisel görüşüm uzun vadede devleti para piyasasından elini çekmesine neden olacak yeni bir para birimi olarak daha sıklıkla kullanılmaya başlanacağı. Bu demek olmuyor ki; günümüz para birimleri yok olacak, uzun vadede tabii ki olmayacak.

   Ama nasıl biz doğduğumuzda TL adı verilen, reel değeri kağıttan daha fazla olmayan bir kağıt vardı. Ve insanlar buna para diyordu, herkes o kağıda TC devleti tarafından biçilmiş değeri kabul ediyordu, kimse sorgulamıyordu. Ve kimse günlük hayatta altınla alışveriş yapmıyordu, 2050'de doğan çocuklar için de, devlet gibi mekanizmaların değer biçtiği kağıt paralar ya önemsizleşecek ya da kalmayacak. Ve neticede de click'lerin paraya dönüştüğü bir sistem olarak, her türlü digital para birimi kağıt paradan daha fiyasko olamaz.

   Anneannem bitcoin kullanamayacak mesela hiçbir zaman.

   Ama yeni jenerasyon application satın alırken, pekala bitcoin kullanabilir, ebay'den alışveriş yaparken bitcoin kullanılabilir, hatta Topshop'tan birşey alırken kasadaki kıza bitcoin ile ödeme seçeneği olup olmadığını sorabilir. Bunlar ütopik şeyler değil. Altın piyasasının çöküşü de çok uzun zaman öncesine dayanmıyor.

   1. Merhaba. Yazdiginiz bilgilendirici yaziya sonuna kadar katiliyorum. Imla kurallari ve sade anlatiminiz gibi her seyi ozenerek yazmissiniz. Sizin yazi yazdiginiz veya makale, video, analiz gibi paylasimlarda bulundugunuz bir yer varsa lutfen paylasin, takip etmek istiyorum, sevgiler.

 8. ben takip etmeye başladım.fakat bitcoin hakkında tam bilgim yok.başlamak için tavsiyeniz nedir.nereden başlayabilirim.TEŞEKKÜRLER..

 9. Sakın bulaşmayın bu tür işlere beyler,emek vermeden para kazanilmaz bunu unutmayin, Bitcoin bir sanal birimi ve yaptığı tek şey yatırdığınız paraları manipüle etmek.Dün 2 Aralık'ta gene kimliği belirsiz kişiler şifreleri kırdılar ve %10luk bir düşüş yaşandı.Ben bu şifreyi kıranların bizzat kendi sahipleri olduğunu düşünüyorum.Ne de olsa bitcoinin şu an arkasında duran hiç kimse yok nedense? Yaptıkları en iyi şey ne biliyormusunuz ''reklam'' yoksa novacoin,zerocoin,PPcoin gibi onlarca bu tarz sistem var.Yarın bitcoin gider bu saydıklarım gelir,ondan sonra diğerleri...Ortada kazanan sadece piyasayı istediği gibi yönlendirip sizi soyan kişiler olur.Para kolay kazanılmıyor, aklınızı başınıza alın.

  1. Kardes Bitcoin piyasada kaybolmamis. Su an 2700$-dan yukari degere ulasmis. Ve ulkeler birer birer resmi para birimi olarak kabul etmeye baslamislar naber.

 10. Isa Koç Isa Koç

  Kim ne derse desin bu iş 80lerin banker vakasına benziyor, yakında patlar gider. Daha bugün haberinin okudum adam 2009'da eğlence olsun diye 40 dolarlık bitcoin almış şimdi ise bu 40dolarlık bitcoin tam 7,5 milyon dolar ediyormuş.

  Var mı daha akıllınız. Kim 40 dolara 4 senede 7.499.960 dolar verir. Ayrıca hiçbir ülke yedirmez bu pastayı.

  Aklınız varsa uzak durun. Hem dinende uygun değil, alın teri ile ile kanılmayan bir para bu.

  1. Volkan Özer Volkan Özer

   Bunun din ile ne alakası var ? Altın günü yapanlar, dolar alıp biriktirenlerin hepsi dinsiz mi ? Kimse kimseye vermiyor zaten, ruslar gece gündüz mining yapıyorlar 0.00000003 den basıyorlar bitcoin'i senin gibi faiz caiz diye uğraşmıyorlar.

  2. Evet patlamis ama oyle patlamis ki, degeri her gecen gun artiyor.

  3. alın teri değil mi bitcoin üretim mantıgını anla önce böyle bilgisizler ortalığı kirletiyor evet bitcoin maalesef egeri çok oynak olmasının sebebi kullanıcıların güveninden kaynaklı alım satımlarım sürekli oynak olması adam alıyor ya ne yapacam bak dusuyor işte satayım diyor aldıgı gibi sattıgı da zarar getiriyor sonra da yükseliyor sende dolandırıldım diyorsun adı üstünde oynak.bitcoin bana kalırsa insanların dikkatini fazla etkileyemeyecek cünkü dolar karsısında yüksek fiyatı gelişmiş ülkeler tarafından kabul edilmesi zorlasır

 11. Volkan Özer Volkan Özer

  2 haftadır takip ediyorum, ilk baktığımda 1 BT = 496$'dı şu anki fiyatı 1054$... Kafayı yemek üzereyim, maddi olarak durumum şu anda müsait değil, eğer durumum olsa 2 hafta önce gömmüştüm parayı zaten.

  Bu paranın bu kadar hızlı büyümesinin sebebi sanırım Deepnet ve gördüğü aşırı talep; Uyuşturucu, silah ve kara para aklama trafiğinden kaynaklanıyor. Hacmi inanılmaz bir hızla büyüyor. Böyle giderse yeryüzünde tek para birimi haline gelebilir hatta ülkeleri bile batırabilir.

 12. Coin Garaj Coin Garaj

  Listeye ilk Türk coin forumunu da ekleyebilirsiniz. Forumda yerli coin hakkında bilgi alışverişi olmakta.

  http://www.coingaraj.com

 13. 2 TH/s Bitcoin Miner Donanım Getirilir

  İlgili konumuz.

  https://bitcointalk.org/index.php?topic=387773.0

 14. Coin Musluğu Coin Musluğu

  Türkiye'de ilk faucet(musluk) sistemini hayata geçirmek için bir girişimde bulunduk şimdilik bağışlarla havuz doldurup sonrasında dağıtmayı amaçlıyoruz.

  şuan için sitemizde türklirası olarak bitcoin fiyatlarını anlık olarak görebilir ve btcturk fiyatları üzerinden anlık bitcoin ederini türklirası olarak hesaplayabilirsiniz http://www.musluk.biz

 15. Koinim.com'u da unutmamak gerek.

 16. Sedat Alkan Sedat Alkan

  www.kareproje olarak hosting paketlerini sadece BTC (bitcoin) olarak kabul ediyoruz.

 17. Bitcoin Haber Bitcoin Haber

  Faydalı bir liste ancak güncelliğini kaybetmiş durumda. MT.gox gibi artık var olmayan adresleri çıkartıp daha çok yerli site adresine yer verebilirsiniz.

 18. btcturk.com şuan para yatırma işlemlerini banka anlaşması olmadığı için yapamıyor. Başka Türk bitcoin sitesi olarak önerebileceğiniz bir adres var mıdır ?

 19. Muzo2543 Muzo2543

  www.bestbtcsites.com

  ücretsiz ve yatırım imkanı sunan kaliteli ve güncel listelerin bulunduğu siteyi ziyaret etmenizi öneririm. ister yatırım yaparak isterseniz ücretsiz sitelere katılarak kazanmaya başlayabilirsiniz.

 20. Ali Can Ali Can

  2013 te msj atan bi abi vardi almişmi acaba o zaman bitcoin :)

 21. Yıl 2017 oldu fakat Şunu belirteyim Bitcoinler gercekten çok yaygınlaştı ödeme yapan güvenli yatırım siteleri mesela onlarda çok yaygınlaştı ..

 22. Mehmet Ali Mehmet Ali

  Geçen gün bitcoin ile ilgili bir araştırma yaparken "Bitcoin’i altın olarak düşünürsek; Altın en değerli madenlerden biridir. Elde etmek için çok fazla uğraşmak gerekir. Altını madenlerden çıkarma işlemi ise madencinin görevidir. Eğer bitcoini elde etmek istiyorsak dijital madenci olmamız gerekiyor." bu şekilde bir ifadeyle karşılaştım. Bunun doğruluğu nedir bilgi verebilir misiniz?

  Kaynak: http://www.paradanhaber.com/bitcoin-nedir/

  Şimdiden teşekkürler.

  1. madenci olamazsın artık madencilik bitti bile sadece zamanında bunu akıl edenler yasadı .sakla samanı misali....artk sadece bitcoin borsaasından kazanırsan kazanırsın yoksa maalesef kazanc yok.bir de unutmadan bitcoinin değerini kaybedeceğine dair duyumlar aldım en sonunda deep web patlak verirse ki o zaman btc 1$ bile etmez deep web kullanıcı sayısı sadece hackerlerdır ki onlarda kendilerini ele vereceklerdir sonrası da malum btc düşer

 23. Tek gördüğüm. Minergate adlı şirketin tam dolandırıcı olduğu Kesinlikle açan sitedir ödeme yapılmıyor ne indirin CPU gpu yorun ne de bulut madencilik satın alın

 24. herkese dip not olsun btc nin değerinin düşeceğini belirtmem gerek ilerleryen 1yıldan sonra deepweb in çöküşünün başlangıcı olacakmış herkese not olsun.yatırımlara dikkat edin.