Yandex'ten İstanbul trafiğinin bir yıllık değişim raporu
Lokasyon Bazlı Servisler

Yandex'ten İstanbul trafiğinin bir yıllık değişim raporu

yandex-turkiyeHaritalar ve Navigasyon ürünleri ücretsiz harita hizmetinin yanında trafik durumunu da anlık gösteren Yandex, 2012 Ekim'den itibaren geçen bir yıl içerisinde İstanbul trafiğindeki değişimi paylaştı.

Cadde ve sokaklardan arabayla geçmek için gereken süreleri araştıran Yandex, yollardan ortalama geçiş sürelerini haritaya aktararak ve bir yıl içerisinde trafik yoğunluğunda yaşanan değişimi çıkardı.

Raporda dikkat çeken noktalardan biri Ekim 2013’teki arabayla geçişler, Ekim 2012 ile karşılaştırıldığında sabahları %17 ve akşamları %12 oranında daha fazla zaman gerektiriyor. Bu verilere göre, 2013 sonbaharında İstanbul’un trafik durumunun bir yıl öncesine göre daha da sıkışık olduğunu söylemek mümkün.

yandex-trafik-1

Sabah trafiği haritasında ana yollarda artan trafiğin haricinde Ataşehir bölgesinde artan trafik ile birlikte sürücülerin yolda geçirdiği sürede artmış. Araştırılan caddelerde Ekim 2013’te sabahları trafiğin en yoğun olduğu yerlerden biri Anadolu Yakası, diğeri ise Avrupa Yakası’nda olmak üzere Boğaziçi Köprüsü çevresi olarak belirlenmiş. Bu bölgelerde ortalama ilerleme hızının 5 km/saat’ten az olduğu, İstanbul Çevre Yolu’nun Uzunçayır Kavşağı ile Altunizade Köprülü Kavşağı arası ve ortalama ilerleme hızının 8 km/saat’ten az olduğu E5 Otoyolu’nun Barbaros Kavşağı ile Ortaköy Viyadüğü.

Akşamları trafiğin en yoğun olduğu yerler ise Avrupa Yakası’nda bulunan ve ilerleme hızının 7 km/saat’ten az olduğu E5 Otoyolu’nun Okmeydanı Kavşağı ile Barbaros Kavşağı arası ve ayrıca yine Avrupa Yakası’nda olan Büyükdere Caddesi üzerindeki İş Kuleleri ile Barbaros Kavşağı arası.

yandex-trafik-eylul-ekim-haftalik

2013'ün Eylül ve Ekim aylarında İstabul'da yaşanan trafik yoğunluğunu da paylaşan Yandex, İstanbul trafik yoğunluğunun önemli ölçüde azaldığı tatil günlerinin haricinde bu iki ay boyunca genellikle sabit düzeyde kalmış. Ayrıca okulların açıldığı 16 Eylül’de ek toplu taşıma hatlarının açılması, vapur, tramvay ve metro hatlarındaki ilerleme modunun ayarlanması ve toplu taşımanın 06:00 – 13:00 arası ücretsiz yapılması gibi alınan ek tedbirler sayesinde tüm şehirde trafiğin alışılmadık derecede akıcı olduğunu raporda paylaşılan noktalar arasında yer alıyor.

Daha fazla detay için Yandex'in detaylı araştırmasını buradan inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (5)
 1. istanbulun altına üstüne yol döşeseler istanbulla özdeşleşen trafik kavramı yine devam eder.

  toplu taşımanın üzretsiz olduğu dönemlerde tabi ki trafik akıcı olur. genelde bayramlarda üzretsiz oluyor.bayramda zaten istanbulda kimse kalmıyor.

 2. sevgili gokhan istanbulda kimse kalmiyor diyorsun . milyonlarca insan memleketinemi gidiyor saniyorsun. herkes istanbulda evinde. parasi olan gider memleketine.bayramda kimse istanbulda kalmasa bile otobusler metrobusler ve diger toplu tasimalar mesai gunu var gibi calisiyor. istegen kullanir istemeyen kendi araci ile cikar disari.

 3. merhaba Fatih,

  parası olanın arabası da oluyor, arabası olan memleketine gidiyor.

  ben hiçbir bayram istanbulda trafik felç diye bi haber duymadım.

  bayramda gidiş ve dönüş trafiğinin kilitlendiğini her bayram görüyoruz.

  bayramlarda istanbulda toplu taşımayı kullananlar benim gibi arabası olmayıp da memleketine gidemeyenler

 4. Bu şekilde bilimsel verilerle trafiğin değerlendirilmesini çok değerli buluyorum. Umarım ileride bunlardan elde edilen verilerle bazı kararlar alınır ve trafiği rahatlataak işlere imza atılır.

  Dikkat edilirse trafiğin kilitlendiği noktalar belli, sırf bu darboğazlar bile giderilse totalde çok önemli iyileştirmeler görebiliriz.

 5. Ahmet Yildiz Ahmet Yildiz

  Istanbulda 14 milyon insan yasiyor, New Yorkta 8, Los Angeles'ta 3-4milyon insan yasiyor. Bizi gecen birtek Shangai, o da 1.5 milyarlik Cin'in 18 milyonluk sehri. Biz 70 milyon nufusumuzun ceyregini tek bir sehirde toplamisiz.

  Sorunun nerede oldugunu gordunuz sanirim...