Google robot teknolojileri ile uğraşan 7 firmayı satın aldı
Teknoloji

Google robot teknolojileri ile uğraşan 7 firmayı satın aldı

Google geçtiğimiz 6 ay içerisinde içerisinde sessiz sedasız tam 7 ayrı firmayı satın aldı. Bu firmalar ne e-ticaret, ne online reklamcılık, ne de büyük veri ile ilgileniyor. Bu firmaların her biri robot teknolojileri konusunun farklı bir alanında faaliyet gösteren firmalar. Yani Google şu anda parasını robotlara yatırıyor…

ABD ve Japonya’da bulunan bu 7 firma Google’ın gelecek için en önemli yatırımlarından biri olabilecek robot teknolojilerine doğru yaptığı en önemli yatırım gibi görünüyor. Firmanın bu konuya ne kadar önem verdiği de bu projenin başına geçirdiği isimden anlaşılıyor.

Bu gelişmeyi “Önümüzdeki 10 yıllın vizyonu” şeklinde değerlendiren ve projenin başında olacak isimse Android’i geliştiren Andy Rubin...

rubin-robotics
Andy Rubin - Google

Bu hafta Amazon’un uçan robotlarının ortaya çıkmasıyla beraber robot teknolojileri konusu bir kez daha gündeme gelmişti. Amazon robotları e-ticaret teslimatında kullanmayı planlıyor. Google’ın önümüzdeki 10 yıl boyunca yatırım yapmayı planladığı robot teknolojileri de son kullanıcıya yönelik sonuçlar hedeflemiyor. Amazon örneğindekine benzer ve üretim ve diğer alanlarda işletmelerin kullanabileceği robotlar geliştirilmesi planlanıyor.

Google şu aşamada konuyla ilgili sessizliğini koruyor fakat NYT’ın telefon ile ulaştığı Andy Rubin konuyla ilgili “hobilerimi kariyere dönüştürmemle tanınıyorum” diyor. Gerçekten de Rubin’in Apple ve ardından Google’daki kariyerinden önce Carl Zeiss’te robot teknolojileri üzerine çalışan bir mühendisti ve “Android” isminden de anlaşılabileceği gibi robotlar Rubin için bir tutku seviyesinde.

Rubin’in bu konuda Google’dan ciddi bir desteği arkasına almış olduğunu da söylemekte fayda var. Hatta bizzat Larry Page, Google+ üzerinden Rubin’in yeni projesi ile ilgili ne kadar heyecan duyduğu bile paylaştı.

10 yıl kısa bir süre değil ama tahmin ediyoruz ki önümüzdeki çok geçmeden Google’ın bu konudaki bazı çalışmaları gün ışığına çıkmaya başlayacak...

Görsel Kaynak: The New York Times

Yorumlar (5)
 1. Meraklı Okuyucu Meraklı Okuyucu

  bu satınalmaların, 2 ila 5 yıl içinde giyilebilir teknolojilerin altyapısını kurma adına yapıldığını düşünüyorum

 2. İzleyenler beni daha iyi anlayacatır Elysium / Yeni Cennet filmini de izledikten ben sonra şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim Google ilerde insanlığın ne büyük tehditi olacak, bu kuşku götürmez bir gerçek... Çünkü Android bir işletim sisteminden daha öte dünyan insanlığının her açıdan mekanikleşme ve temel insanlık özelliklerimizin endüstriyel toplum içinde yok edilmesinin en aracı ürün bu şekilde yaygın olarak kullanılırsa. Sanmayın ki Android sadece tablet ve telefonlarda kalacak... Kısacası Google tekeli insanlık için tehlikelidir ve bu tekelin kırılması gerekiyor, bunu yapmadığımız sürece google u terk etmediğimiz ve ona rakip olacak yeni yeni firmalalar öne çıkmadığı sürece insanlık olarak şimdi çok faydalı gelen ve ücretsiz hizmet veren Google teknolojileri ilerde bizim için ne büyük tehdit olacaktır.

  1. Kemal Solmaz Kemal Solmaz

   İnsanlik diye birsey uzuun zamandir yok. Eskiden kolelik' simdi modern kolelik' gelecekte de en modern kolelik gerceklesecek. Soylediklerine katiliyorum. Google elindeki teknolojiyi kotuye kullanirsa kotu... Ama isterlerse dunyadaki duzeni degistirip hakimiyeti yeniden halka verebilirler. Umarim 50 yil sonrasi icin dusunceleri etiktir.

   1. bu halini çok arayacağız emin ol google ve abd firmaları tekeli devam ederse sonumuz fena baştan söylüyeyim facebook ta daha iyi reklam sunmak için yapay zeka labaratuarı kurmuş... Google mu insanlık için iyi şeyler yapacak? karı maksimize etmek için vergisiz adalara kayıtlı google asla insanlık için çalışacak bir zihniyete sahip değil, çünkü bir kere özgür yazılım felsefesine sahip değiller linux u arakladı Andorid yaptılar... tekel olan bu yönde çalışan insancıl olmaz bunu bilin...alın mesela Microsoft.... sözde Bill GATES emekli oldu afrika çocukları için çalışıyor... aşıları öldürüyor oysa... mesele şu denge oluşturacak alternatiflere yönelmek... şu gidişita bakılırsa Google tekeli bize 50 yıl sonra tüm verilerimizi elide bulunduran Android le çalışan polis robotlar ve polis devleti vaad ediyor...

 3. Android isminin rastgele konmadığını anlamış olmanızdı.

  Elbette hedef root.

  Siz zannediyormusnuz notebook lar masaüstü ler ve tableler çok uzun zaman kullanılacak ?

  Hayır. Bunların geçici olduğunu biliyorlar. Çünkü insan gözüne 5 cm uzaklıktaki 1 inc lik bir ekran ile HD görüntü görebiliyorsunuz.

  Şuan göz içindeki LENS' in bir saydam bir LCD ile değiştirilmesi üzerine bile çalışmalar var http://www.nbcnews.com/technology/lcd-contact-lens-puts-image-right-over-your-eye-1C7474882

  Tabi bu teknolojiler ilerledikçe insanlar daha az yorularak iş yapabilecekler. Bilinen anlamda mühendislik tamamen makinalar tarafından yapılacak ve insanlar makinalaın kendilerine sunduğu bir hayatı yaşayacaklar. Bu insanlığın makinaların emrine girmesi olarak görülemez çünkü insanlar emir alacak durumda olmayacaklar.

  Robotlar önce tarım, ağır sanayi, ulaşım, iletişim, günlük işler, sağlık ve eğitim gibi konularda çok aktif görevler alacaklar.Bu kaçınılmaz bir durum. Kim inşaatlarda hammalık yada tarlada güneşin alnında çapa yapmak ya da ürün toplamak ? Hayvancılık ta robotlarla olacak ve hiç yemedğimiz kadar sağlıklı ürünler tüketeceğiz. İnsan hatasından kaynaklı kazalar olmayacak. Bunlar güzel şeyler.

  Asıl tehlike robotlar değil NANOBOTLAR olacak.