Apple, Twitter analiz girişimi Topsy'yi neden satın aldı?

Apple, Twitter analiz girişimi Topsy'yi neden satın aldı?

Twitter'dan bir yıl sonra, 2007'de kurulan ve mikrobloğun tüm bilgi kaynağına erişimi olan Topsy'nin geçtiğimiz günlerde 200 milyon dolara Apple tarafından satın alındığını paylaşmıştık. O yazıda da vurgulandığı üzere, Apple'ın bugüne kadar 2,2 milyar doların üzerinde bütçeyle yaptığı şirket satın almaları genelde kendi ürün ve hizmet portföyüyle yakından ilgili olan teknoloji odaklı satın almalardı.

Üçüncü çeyrek raporunda kasasında 146 milyar dolar nakit olduğu açıklanan Apple'ın Topsy satın alması ise öncekilerden oldukça farklı bir noktada yer alıyor.  Twitter hesabı olmayan Apple'ın bu hamlesine ilişkin birden fazla sebep sıralamak mümkün.

topsy-ekran-goruntus425 milyar tweet'i analiz etti

Topsy'yi biraz daha yakından tanıyıp Apple'ın girişimi satın almasında ki ihtimallere geçelim. Topsy'nin bugüne kadar atılmış toplamda 425 milyar tweeti analiz edebildiğini paylaşmıştım. Bir günde atılan toplam tweet sayısı 450 milyon'a yükseldiği için, analiz edilen tweet sayısı da her geçen artmaya devam ediyor. Twiiter'dan daha iyi arama hizmeti verdiği kabul edilen Topsy, bunu güçlü yazılım altyapısına borçlu.

Topsy'nin sosyal medya veri madenciliğinde var olan gücüne rağmen en zayıf yanı, Twitter'ın bilgi kaynağına erişimini kesmesi ihtimali olarak görülüyor. Yani son teknoloji ile işleyen fabrikanın, hammadde yetersizliği nedeniyle hurda yığınına dönüşme ihtimali söz konusu. Bu ihtimali göz önünde bulundurduğu kesin olan Apple'ın şirkete 200 milyon dolar ödemesi bize bazı ipuçları veriyor.

Neden satın aldı?

Yurt dışında konu ile ilgili bir hayli çok analiz yapıldı. Satın alma nedenlerine ilişkin öne çıkan ihtimalleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Forbes'ta Erika Morphy, Apple'ın pazarlama aracı olarak Topsy'yi kullanacağını belirtiyor. Ancak Twitter'da hesabı bile olmayan Apple'ın mikroblogda mağaza ve ürün analizi yapmak için Topsy'yi satın alması çok da mantıklı görünmüyor.
  • Wall Street Journal, Topsy'nin alt yapısının Siri'nin geliştirilmesinde kullanılacağı yorumunu yapıyor ki bu ihtimal akla daha yatkın geliyor.
  • Fazla üzerinde durulmayan diğer olasılıklar ise iTunes Ping'in yeniden devreye alınması ve Topsy'nin burada analiz gereci olarak kullanılması ihtimali ve
  • App Store'da Topsy ile yapılacak geliştirmeler.

Üçüncü ve dördüncü seçeneklere baktığımızda, yazının başında belirttiğimiz, Topsy'nin bilgi kaynağının kesilmesi ihtimalinin yaratacağı risklerin bir öneminin kalmadığını görüyoruz. Apple'ın var olan bilgi kaynağı Topsy ile analiz edilecek. WSJ'in belirttiği Siri ihtimalinde ise, Topsy'nin tweet'lere erişiminin kesilmesi veya kesilmemesi durumlarında farklı sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Eğer Topsy Twitter'ın bilgi kaynağına ulaşmaya devam ederse, Siri aramalarına bu bilgi kaynağının entegre olmasıyla sonuçların önemi bir gelişme göstereceğini söylemek mümkün. Örneğin Siri'ye sorulan "Şu an nerede yangın var?" sorusuna tweet'lerden seçerek cevap vermesi sağlanabilir. Siri ile ilgili diğer ihtimal ise Twitter'ın bilgi kaynağına erişimin kesilmesi. Bu durumda Apple, Siri'de yapılan sorgulamaları artırma yönünde strateji izleyeceği ve Topsy ile bunu analiz edeceği düşünülebilir.twittersiri

Benim beklentim Topsy'nin diğer kullanıcılara verdiği hizmetin yakın zamanda durdurulması ve Siri ile entegrasyon sağlanarak kullanıcıların Twitter'dan daha fazla sonuca ulaşabilmesine olanak sağlanması. Böylece Twitter da bir referans kaynağı olarak yerini sağlamlaştıracağı için, Topsy'nin erişimini engellemesi söz konusu olmayacak. Yani hem Twitter hem Apple kullanıcılarına yeni bir artı değer sunmuş olacak.

Topsy satın almasıyla ilgili siz neler düşünüyorsunuz?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.