Topsy, Twitter'da 2006'dan itibaren atılan tüm tweetlere ulaştırıyor

Topsy, Twitter'da 2006'dan itibaren atılan tüm tweetlere ulaştırıyor

Twitter özellikle ani gelişen olaylarda kullanıcılardan gelen anlık haber paylaşımları ile referans kaynağı oluyor. Anlık paylaşımların akışındaki iyiliğe rağmen Twitter'da geçmişe yönelik konu ve hashtag araştırmalarında ise verimli sonuç elde edilemiyor.

Sosyal medya analizinde gerçek zamanlı verileri takip eden Topsy yeni hizmeti ile 2006'dan itibaren atılmış tüm tweetleri aramaya olanak tanıyor. Kuruluşundan itibaren 27 milyon dolara yakın yatırım alan San Francisco merkezli şirket böylece kullanıcılarına şu ana kadar atılmış 425 milyar tweet'i aramalarına olanak tanıyacak.

Her gün 450 milyon tweetin atıldığı sosyal ağda geçmiş aramalar içeriğe, dile göre de  detay kırılımlı arama seçenekleri ile aranabiliyor. Topsy, bu yönüyle araştırma yapmak isteyen akademisyenlerin ve pazar araştırmacılarının işini hafifletiyor. 

topsy ekran görüntüsü

Test etmek için yapmış olduğum Webrazzi kelime aramasına 2008 ile 2009 yılları arasına belirledim. Sol tarafında yer alan detay bölümünde linkleri, fotoğrafları ve videoları ayrı ayrı filtreleyebiliyor. Dil seçeneğini de seçenerek daha da detaylandırılabilir ancak tahmin edebileceğiniz gibi dil seçimi tam verimli olarak çalışmıyor. Marka isim haricinde hashtag ve konu aramalarında da %100 sonuç elde edemesem de başarılı sonuçlar veriyor.

Topsy'nin tek hizmeti sadece geçmiş tweetlerin araştırılabilmesi değil. Kullanıcıların gerçek zamanlı trend analizi ve sosyal analiz ürünleri ile daha detaylı bilgileri ulaşması da mümkün. Özellikle sosyal analiz ile istenilen markaların, kişilerin karşılaştırıması mümkün. Burada eksik olan tek konu ilginin olumlu veya olumsuz diye ölçümlenememesi.

topsy sosyal analiz

Özellikle akademik alanda yeni araştırmalara öncülük edecek güçlü bir kaynak bulunuyor. Yakın zamanda makalelerde Twitter kullanıcılarının örneklemini daha sık okuyacağımızı tahmin ediyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.