Revo Capital'den Onedio'ya 1.2 milyon TL yatırım geldi [Duyum]
Yatırım

Revo Capital'den Onedio'ya 1.2 milyon TL yatırım geldi [Duyum]

İçeriği kullanıcıları tarafından belirlenen sosyal haber sitesi Onedio'ya Revo Capital'in yatırım hazırlığında olduğunu duyuyorduk. Geçtiğimiz günlerde bu duyumumuz güçlendi ve şirketlere yakın kaynaklarımızdan imzaların atıldığını öğrendik.

Henüz Revo Capital ya da Onedio tarafından konuyla ilgili resmi açıklama gelmiş olmasa da, aldığımız duyumlara göre Revo Capital Onedio'ya 1.2 milyon TL yatırım yapmış.

İlk olarak Mart 2012'de Webrazzi'de yer verdiğimiz Onedio'nun kuruluşunun ardından ciddi bir büyüme gösterdiğini ve yüksek trafik rakamlarına ulaştığını da kısa süre önce öğrenmiştik. Ayrıca gelir modeli olarak da display reklamın yanı sıra advertorial ve seeding imkanları sunmaya başlayan şirketin gelirler tarafında da belirli bir yükselişi tutturduğunu duyuyoruz.

Yukarıda bahsettiğim yüksek trafik rakamlarının sayısal karşılıklarını da vermem gerekirse sitenin şu anda aylık 8 milyon ziyaret, 4.5 milyon tekil ziyaretçi ve 60 milyon sayfa görüntüleme yakaladığı bir süre önce Onedio kurucu ortağı Kaan Kayabalı ile yaptığım bir görüşmede bana bahsettiği rakamlardı.

Cenk Bayrakdar ve Özcan Tahincioğlu tarafından kurulan Revo Capital'in her ne kadar ağırlıklı olarak teknolojik üstünlüğü olan servis tabanlı ve bulut bilişim girişimlerine yatırım yapmayı hedeflediğini bilsek de, içerik tarafında Onedio'ya yaptığı yatırımı oldukça değerli görüyorum. Yatırımın ana sebeplerinden birinin de şirketin kısa sürede yakaladığı trafik ve yurtdışı açılım planları olduğunu tahmin ediyorum.

Konuyla ilgili şirketlerden doğrulama geldiğinde ya da ek bilgiler alırsak haberi güncelleyeceğiz.

Yorumlar (25)
 1. İçeriğe yatırım yapan yatırımcıya her zaman saygı duyarım. Tebrikler Revo Capital, Tebrikler Onedio. Sonuna kadar hakediyorlar.

 2. Nihayet Revo dan bir yatırım gelmesi süper sevindirici bir haber :)

  Gorusulecekler.Add(VCs.Revo);

  1. Saim Herdaim Saim Herdaim

   Bu karışık algoritmayı nasıl buldun aziz dostum, Linux çekirdeğini felan da programlamışsındır sen.

 3. Fatih Çetin Fatih Çetin

  çok iyi bir yatırım olmuş keşke hasan abimiz yatırım yapsaydı onedio'ya

 4. Aslanobadan bekliyorduk onedio için yatırım revo elini çabuk tuttu hayırlı olsun

 5. Benim bildiğim kadarıyla içeriğe yapılan ilk yatırım. Bu yüzden çok anlamlı. Türk yatırımcılar içeriğe yatırımın, arsaya yatırım yapmak gibi olduğunu anlamışlar artık :)

 6. Çok sevindirici, güzel bir yatırım haberi, her iki taraf içinde hayırlı olur umarım..

 7. http://onedio.com/haber/kasten-oldurmek-160457 bu onedio haber metni. sayfanın altında haberin tamamı denmiş ve http://www.taraf.com.tr/haber/suc-kasten-oldurmek.htm bu linke yönlendirilmiş. Ama haberin tamamı zaten bu kadar. Bildiğim kadarıyla yeni yasa ile haberin tamamını kullanmak suç. bu konuda nasıl koruyorlar kendilerini. Üyemiz yapmış mı diyorlar? Bu üyelerin şikayet durumunda bilgilerini paylaşıyorlar mı?

  1. Fatih Çetin Fatih Çetin

   bildiğim kadarıyla üyeler böyle ekliyor istese yazının belli bir kısmını verebilirler. Zaten onedio.com botları genelde belli kısmını veriyor sıkıntı olsa şimdiye çıkardı hocam

 8. Bu arkadaşlar biz teknik altyapı, mobil, bulut vs. projelerine yatırım yapacağız demiyorlar mıydı? Bu herhalde ilk yatırımları oluyor ve içerik konusunda bir yatırım yapmışlar, gayet tutarlılar, başarılar :)

  1. Deniz Kumtepe Deniz Kumtepe

   +1, çok iyi tespit ve süper yorum:)

  2. Yatırım yapmaya değer mobil ve bulut çözümü bulamıyor olabilirler mi ?

   Bence evet..

 9. gerçekten tebrik ediyorum.

  onedio, ilgi çekme, doğru içerikleri seçme konusunda güzel bir ekip kurdu. umarım çok daha güzel yerlere gelirler.

 10. Aynı şekilde bilgiye ve içeriğe yatırım yapana saygı duyulur. (Eren)

  Sadece merak ettiğim bir şey var google'ın kopya içerik için yaptığı baskılar ve tehditleri nasıl bertaraf ediyorlar. Sonuçta google kopya içeriğe hiç prim vermiyor.

 11. Bora Yılmaz'ın Revo Capital'in ilgi alanlarını anlatan bir konuşması vardı hatırlayanlar mutlaka vardır? Bora Yılmaz Revo'dan bi haber yapmış sanırım o konuşmayı.

  Bize onla gelmeyin, bunla gelmeyin, şöyle istiyoruz böyle istiyoruz diyordu. 1.2 milyonu facebook'tan hit çeken bir içerik şirketine yatırmış.

  Çok tutarlı gerçekten.

  Aslanoba abimiz de böyle diyordu. Taşları yerinden oynatacak projeler diyordu. Gördük onun da yenilikçi yönünü :). Her neyse vermek istediğim mesaj anlaşılmıştır herhalde.

  Herkese iyi çalışmalar.

  1. Kaan Kayabalı Kaan Kayabalı

   Facebooktan hit çeken yerine, içeriği insanların timeline'ına facebook'tan dağıtan şirket demek daha doğru. Onedio şu an advertorial ve sponsorlu viral içerikleri 15 milyon facebook kullanıcısına "İçerik Pazarı" aracılığı ile ulaştırabilecek ve bunların takibini yapabilecek kapasiteye sahip.

   http://onedio.com/icerik-pazari

   Ayrıca yeni çıkarttığımız Onedio Widget ile içerikleri gelir paylaşımı ve trafik değişim metodları ile internet sitelerinde de dağıtmaya başlıyoruz. Pilot çalışmamızı Gazetevatan'ın spor sayfalarında her haberin altında görebilirsiniz.

   Ör: http://spor.gazetevatan.com/haber/iste-gelis-tarihi/566803/5

   Yakında bu ürünler ile ilgili detaylı açıklamalarımızı takip edebilirsiniz.

  2. Pan American Pan American

   Adamlar ne yapsın arkadasım, sanki çok yenilikçi disruptive işler çıkıyorda adamlar yatırım yapmıyor, herkes eTicaret, Oyun, AlSat peşinde :)

   Revo iyi bile dayandı bu kadar süre yatırım yapmayarak :)

   Naçizane görüşüm :)

  3. Gayet gerçekçi bir değerlendirme yapıp konuyu çok kısa şekilde özetlemişsiniz, tebrikler. Ben daha genelleştirerek özetlemek istiyorum. Yatırımcı olduğunu söyleyen kişiler veya şirketlerde söylem ve eylem uyumsuzluğu net bir şekilde görülüyor.

 12. içeriği insanların timeline’ına facebook’tan dağıtan şirket demek daha doğru ... Minare ve Kılıf ilişkisi.

  https://www.facebook.com/Paylasman bu sayfa gibi kaç tane içerik sağlayan sayfanız var merak ettim. Facebook kapatıyor siz anında yenisi türüyor. Sonrada gelir paylaşımı modeli altında yediriyorsunuz.

  Onedio ekibi nacizane kurmuş düzeni, onlarda kendilerini bunu herkes yapıyor zaten diyerek kendini savunacaktır. Yatırımcı sitenin sadece gelir modeline odaklanır ve trafik kaynaklarını sorgulamaz ise sonucunuda kestiremez tabiki.

 13. Uğur Uğurcan Uğur Uğurcan

  Facebooktan getirdiğiniz her 1000 kişi için 4 TL lik çok YÜKSEK BİR PARAYI veren şirketin aldığı bu yatırımla heralde sitesine facebooktan milyonlarca kişi çekeceği bir gerçek.

 14. Kaan Kayabalı Kaan Kayabalı

  Bu sayfa gibi 100e yakın sayfa kayıtlı panelimize. Supersharer diyoruz bu paylaşımcılara. Bu tarz komik sayfalardan, kadın sayfalarına, spor sayfalarına hatta dini sayfalara kadar bir çok paylaşımcı kayıtlı. Bize yolladıkları trafik kadar ödeme alıyorlar. 10.000 beğenili sayfa da var, 1.5 milyon beğenili sayfa da. Bu grupların takipçilerine hedeflenmiş içerik ulaştırıyoruz. Sponsorlu viral içerikler, videolar, advertoriallar, infografikler, müzikler.. Kısaca her türlü içerik.

  Onedio, bu gücüyle örneğin bir e-ticaret sitesinin ürettiği 'Kadınların Bayıldığı 10 Erkek Parfümü' içeriğini yüzbinlerce kişiye ulaştırabiliyor, veya viral bir videoyu saatler içerisinde milyonlarca kişiye izletebiliyor.

  Onedio'nun iş modeli bu. İçerikleri sosyal medyadan ve web widgetlarından kitlelere ulaştırmak. Bu içeriklerin Onedio'da olmasına da gerek yok. Son aylarda onedio'ya yönlenen trafikten daha çoğunu müşterilerimizin içeriklerine yöneltiyoruz.

  Yatırımcılar Onedio'ya trafiği için değil, bu ekosistemi kurguladığı, otomatik hale getirdiği, sürekli ölçüm ve takibini yapabildiği için yatırım yapıyor, bu yüzden web summite gidiyoruz, bu yüzden markalar bizi seçiyor, bu yüzden içerik üreten onlarca siteye çok çok uygun fiyatlara trafik satıyoruz.

  Biraz geniş bakmak lazım. İçinde sosyal medyanın olduğu yenilikçi bir medya kurguladık, ve size şunun garantisini verebilirim ki; girişiminizi, uygulamanızı veya haber vermek istediğiniz herhangi bir şeyi en uygun fiyata en fazla kişiye -onedio üstünde, sosyal medyada ve onedio widget kullanan sitelerde, Onedio ulaştırır.

  1. 10 TL'ye 1-2 milyon kisiye facebook sayfalarindan paylasim yapanlar var zaten trilyonlar dagitiyormussunuz gibi konusmussunuz. Projenizi gercekten begeniyorum, yatirim yapanlari da tebrik ediyorum bana gore dogru yatirim.

   Son olarak;

   Haber sayfalarinizda duzene giderseniz sevinirim. Sitede kalma suresi bence cok dusuktur cunku cogu sayfanizda hersey birbirine girmis durumda.

  2. bahsettiğiniz ekosistemde reklam veren olmak için nereye ulaşmak gerekiyor? onedio.com da herhangi bir seçenek göremedim.

   1. Fatih Çetin Fatih Çetin

    http://onedio.com/icerik-pazari burdan başvuru yaptım bende

 15. Onedio başarılı bir girişim. Kendilerini tebrik ediyorum. Yalnız biraz daha mütevazi olmakta mahzur yok Kaan Bey.

  Ben içerik sitelerinin Türkiye'deki okuma kültürünün birer aynası olduğunu düşünüyorum. Ne yazıkki kitap okuma oranının azlığı ve resimleri ön plana çıkarma bu kültürün önemli bir parçasıdır.

  Ne kadar çok ve büyük resim o kadar çok hit alan site mantığı halen geçerlidir. Onedio bu kültürü iyi kavramakla kalmamış aynı zamanda Türk sosyal medya içeriğini de iyi yönlendirebilmiştir.