Üniversite öğrencilerinin hayatını kolaylaştıracak dosya paylaşım servisi: Cikti.al
Bulut Bilişim

Üniversite öğrencilerinin hayatını kolaylaştıracak dosya paylaşım servisi: Cikti.al

2000'li yıllardan itibaren üniversite öğrencilerinin sıkıntıları arasına, USB bellek bulmak saklamak ve kaybetmenin de girdiğini söyleyebiliriz. Kırtasiyeden alınacak en basit çıktı için bile USB bellek bulmanın zorluğu haricinde kullanılan USB belleklerin kaybolması, virüs bulaşması gibi olaylar da işin tuzu biberi.

Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Şakir Temel, kırtasiye öncesinde ve sonrasında yaşanan bu zorluğu giderecek gayet basit bir fikir ile yola çıkmış. Çıktı almak isteyen kişi Cikti.al adresine üye dahi olmadan dosyayı sürükle bırakla yüklüyor ve kendisine özel edindiği URL ile istediği kırtasiyede dosyaya ulaşıp yazdırıyor.

Öğrencilik yıllarında bulutun ilk aşaması olarak kabul edebileceğimiz kendine e-posta atıp kırtasiyeden indirme işlemi sırasında oluşan e-posta adresine ait bilgilerin çalınma riskini de ortadan kaldıran uygulama sadece amacına odaklı olarak geliştirilmiş.

ciktial-ekran-goruntusu

Cikti.al'a kullanıcılar sürükle bırakla veya klasörden seçerek dosya yükleyebiliyorlar. Yükleme sonrasında 2. adım olarak onay kodu adı verilen URL'i edinen kullanıcı 3. adımda ise internet bağlantısı olan herhangi bir kırtasiyeden çıktı alabiliyor. Çıktı Al'a yüklediğiniz dosyalar 24 saat içerisinde sunuculardan siliniyor.

Kullanımı gayet kolay ve kırtasiye odağı ile hedef kitlesini belirlemiş Çıktı Al'ın şu an için gelir modeli bulunmuyor. İnternette çok sayıda bulunan dosya paylaşım servisleri arasında özel bir uygulama olarak nitelendirebileceğimiz Cikti.al, yeterli kullanıcı kitlesine ulaşabilmesi ile yapılacak geliştirmelerin ardından çeşitli gelir modeli potansiyelini de taşıyor.

Yorumlar (39)
 1. Muzaffer Muzaffer

  öğrenciler için cok güzel bir sistem. artık usb taşımaktan bıkmıstık

 2. gayet başarılı bir uygulama olmuş

 3. Haberi paylaşmış olmanızdan dolayı olsa gerek, sitede yarım saattir sayfanın gelmesini bekliyorum. Alt yapılarını güçlendirmeliler.

 4. Teknoloji Teknoloji

  Web sitesi açılmıyor ?

 5. Gayet kullanışlı bir proje, kırtasıyelerden flash belleğime virus girmesinden bıkmıştım artık.

  Server çok yavaş. Öğrenci olduğundan yeterli server güçlendirmesini yapamamış heralde :)

 6. Öğrencilik dönemimde böyle bir ürün olsaydı kesin kullanırdım. Sadece, 4 haneli onay kodu bende biraz güven sorunu yarattı.

 7. Hasan Hüseyin Çakır Hasan Hüseyin Çakır

  Sistemin kullanımı arttıkça linklerdeki karmaşıklık vs artacak, kolay hatırlanabilir linkler üretmeyecek sistem. Bu linkleri mecburen bir yere not etmek zorunda kalacağız, (e-posta hesabımız gibi).

  E-posta hesabımızdaki linke tıklayıp bu hizmetin sağladığı linke tıklayana kadar, e-posta hesabımızdaki (artık tüm e-posta hesapları bir bulut depolama alanına zaten sahip) dosyaları çekip kullanırız, daha kısa sürer bu işlem. Bu hizmeti ben pek gerekli bulmadım.

  1. Ahmet Y. Ahmet Y.

   normal bir cloud sistemi olsa dediğin mantıklı. ama ben kırtasiyecinin veya bir baskasının bilgisayarında email sifremi girmek istemem acıkcası.

   1. Hasan Hüseyin Çakır Hasan Hüseyin Çakır

    Yukarıda da bahsettiğim gibi url karmaşıklığı artınca linki

    hatırlamak zor olacağı için bir yere kaydetmek gerekecek. Bu

    sistemi geliştirmek adına 2 önerimi buraya yazayım: 1- özel url

    oluşturabilme (kendi oluşturduğum url'leri daha kolay hatırlarım,

    örneğin mat1 dersi notu için cikti.al/mat1 şeklinde bir url'i

    unutmam). 2- dosya yükleme işleminden sonra o url'i gösteren bir

    "qr kod" eklenebilir. cep telefonumdan qr kodu okutur bu sayede cep

    telefonuma linki kolayca kaydedebilirim. Umarım geliştirici

    arkadaşlar bu yorumu görüp dikkate alırlar bu önerilerimi

    :)

  2. Bu devirde telefonu olmayan üniversite öğrencisi kaldığını sanmıyorum ve bir çok (neredeyse her) telefondan not alma kısmı mevcut. Bu kısma verilecek kodu not almanız yeterli. Bir link yazmanıza gerek yok, cikti.al adresini aklınızda tutarsınız zaten sonuna "/" işareti koyarak ordan sonraki kodu not almanız yeterli bu koduda cikti.al 'adresine girerek sağda bulunan kodum var butonuna tıklayıp oraya girebilirsiniz.

   1. dediğiniz gibi olmadan çok daha kolay yapılabilir link 2 yapıya ayrılır cikti.al/birsayı/ciktino bu sayi o günün tarihi olabilir ve akılınızda tutmanıza bile gerek kalmaz hemde hergün veri tabanı sıfırlamışcasına kısa linkler oluşturmuş olursunuz

 8. Dropbox, Wetransfer, Google Drive, Copy gibi cloudlar varken neden tercih edeceğimin sebeblerini düşünüyorum? Neden?

  1. Ali Haydar Ali Haydar

   Arkadaşım sanırım sen sırf konuşmak için konuşanlar yorum yapmak için yorum yapanlardansın bende daha soylemiş oldugun uygulamarın ne işe yaradığını yada cikti.al ın ne işe yaradığını anlamamışsın bence yazıyı birdaha oku . Bu depolama alanı deil 24 saat sonra otomatik silinecek dosyalar :) anladınmı ?

   1. ben projeyi anladım anlamasına da lakin sen verdiğim örnekleri anladın mı? WeTransfer dediğimiz proje 2GB'a kadar ücretsiz ve güvenli dosya upload hizmetini sunucuda 1 hafta süreli olarak sunuyor. cikti.al ise 700MB "not found" çıktısı verdi. üstelik projenin şuan SSL sertifikası da yok çıktı alacağım dosyanın yok olmaması içten bile değil. Şimdi dersiniz ki 700MB ne yollayacaksın 3-5, 20MB atacaksın dediğini duyar gibiyim dipnot olarak grafik ve çizim dosyalarının dosya boyutlarını hatırlatım projenin öyle ahım şahım süper bir proje olduğu söylenemez. tez projesinden öteye gideceğini düşünmüyorum. :)

   2. Bu fikir, kahve'de batak oynarken mi aklına geldi?

    uslup süpermiş.

 9. Kaliteli bir iş çıkarılmış tebrikler.

 10. çokta mükemmel bi fikir değil açıkcası yandex.diske yükle sonra link üret diyip mail adresine girmeden tıklayınca direk indireceğin link yap , ya da diğer hosting sitelerine at linkini kopyala ve son fikrim kırtasiyeci grup açsın faceden gruba dosyayı yükle adam ordan indirsin adını da not alsın verirken karışma ihtimali de olmaz benim puanım 0

 11. Google Drive 'ın da bu projeden esinlendiği web camiasında büyük yankı bulmuştur.

 12. Güzel bir düşünce. Tebrik ederim.

  @Hasan Hüseyin Çakır : Dosyalar 24 saat sonra silindiği için linklerdeki karmaşıklığın artmasına engel olabilirler

  1. Hasan Hüseyin Çakır Hasan Hüseyin Çakır

   Linklerin random oluşturulması hala bir problem bana göre.

 13. Buna güzel mi dediniz ?

  Yuh diyorum. Başka birşey demeye gerek yok.

  Kırktasiyeye e-posta atarım daha iyi.

 14. http://www.dropzonejs.com/

  yukarıdaki scripti türkçeleştirip aynen kullanmış...

 15. Proje hakkında burada eleştiri olduğunda bunu düzenlemeler yapılacak noktalar olarak ele almazsanız, elinizin tersiyle iterseniz, bu kadar emek sarfettiğiniz proje buhar olur. Evet "dışarıda bir çok ürün bu hizmeti karşılarken sizin farkınız ne olacak?" sorusu çok basic, yatırımcıya veya müştieirye çıktığınızda size sorulacak ilk sorudur. 24 saat sonra linkin silinmesi bir özellik ama kullanıma sonsuz itecek bir özellik değil malesef... Ama bu alanda eksikler çok olduğu için burada eleştirileri dikkate alarak geliştirmeniz dileğiyle...

 16. Muhammet Muhammet

  Kesin bu projeyi yapan arkadaş webrazziden birisini tanıyor

  ve bu post buraya girilmiş. Bu servisin muadili bir sürü servis

  varken sadece 24 saat sonra silineceği ve sürükle bırakla olduğu

  için yada domaini güzel olduğu için mi kullanalım ? Goy goy

  yapmayın lütfen.

  1. Bu işler maalesef böyle dönüyor. Ya arkadaşın olacak ya da paran olacak ki reklam yazısı yazılsın. Webrazzi parayla yazı yazmıyoruz deseler de hiç inandırıcı değil. Evet reklam yazısı yazıyoruz deyin kurtulun sayın yöneticiler, ayıp bışey yok bunda.

   1. Siz öyle olduğunu düşünebilirsiniz ama biz net olarak böyle bişey olmadığını söylüyoruz. Dediğiniz gibi bunda ayıp birşey yok. Bugün bütün televizyonlarda advertorial yapılıyor. Ama biz yapmıyoruz, yapmadığımız birşeyi nasıl yapıyoruz diyelim ki?

    Advertorial yaparsak bunu açıkca yazarız zaten o yazının üstüne veya altına. Olmayan birşeyi yorumlarda var var diyerek var edemezsiniz.

  2. her yerde olduğu gibi burada da tanıdığın varsa işler dönüyor demekki. dediğin gibi milyon tane muadili varken bunu "öğrenciye özel" olarak iteleyip buraya reklamı konulması hoş değil.

 17. Abbas Çiçekçi Abbas Çiçekçi

  Sistemde şifre koyma seçeneği de olmalı ben dosyamı upload ettiğimde oluşan linke girildiğinde basit bir şifre sorusu olmalı. Bu arada herkese benden çay...

 18. Beyler isteyen kullanır isteyen kullanmaz. Site sahibi bir emek vermiş zorlandığı bir konuda tüm öğrencilere yardımcı olmak istemiş kötülemenin bir manası yok.

 19. Amaç Dizayn Amaç Dizayn

  Süper bir fikir değil. Bunu bizde zamanında aynı bu şekilde yapıyorduk. Aklını kullanmayı bilen herkesde zaten yapabilir diye düşünüyorum. Ama genç kesim için mantıklı olabilir.

 20. Deniz Cirpan Deniz Cirpan

  Cikti alinacak kirtasiyelerin veya fotokopicilerin cogunda internet baglantisi bile yok.hatta net gitti su an dedigini duyar gibiyim. Dosyayi o siteye yuklesen ne olur.yani o riske giremeyecegin icin seve seve flash tasiyacaksin. Eger internet baglantisi olmadan (en azindan cikti alinacak fotokopici icin) bir girisim yapilabilirse evet bu devrim olur.

 21. Bu gün gerçekten çıktı almam gerekti ve sistemi kullandım. Oldukça basit ve kolay bir işlem. Daha önceleri de usb taşımazdım skydrive kullanırdım ama başka bilgisayarlardan hesabıma giriş yapmak beni tedirgin ederdi. Artık rahat rahat kampüsteki fotokopiciye gidip çıktı alabilirim :D

 22. Enver Gökmen Enver Gökmen

  bence de vasat bir fikir ve proje. Zaten hitap ettiği kitle kısıtlı o kitle arasından bir de bir çok kişinin kullanmayacağını düşündüğünüzde geriye çok az bir hedef kitle kalıyor. Bir forum kurup link paylaşmaktan farkı yok.Ayrıca webrazzi'nin bu konularda daha seçici olması gerketiğini düşünüyorum.

 23. Bahadır Bahadır

  Gelir elde edebilmek için kırtasiyeler ile anlaşma yapabilir. Çıktı almak için kuyrukta beklemekte bir zaman kaybı. Ben dosyamı yüklesem. Bana seçtiğim lokasyona göre çıktı alabileceğim en yakın kırtasiyeleri ve fiyatları gösterse. Bende kırtasiyelerden birini seçip kredi kartı ya da mobil ödeme ile ödememi yapsam. Ben kırtasiye ye gittiğimde çıktım hazır olsa. Zaman kaybı yaşamasam. Bu sistemle gelir elde edebilirler bence.

 24. Mehmet Adalı Mehmet Adalı

  Bence gayet güzel bir fikir. Ayrıca çok kolay ve sempatik bir ara yüzü var. Simple the best

 25. Ne şanski ben bu siteden yararlanabiliyorum :) şakirin sitesi diye biliniyor daha çok ve sınav zamanı hep ayrı bi sekmede yerini alıyor :)

 26. "Çıktı almaya" yaramıyor ki bu girişim? Sadece dosyayı upload edip bir url almanı sağlıyor. İlla ki birilerinin işini kolaylaştırır, fakat burada yer alacak kadar iş gören bir uygulama değil.

 27. Mustafa Mustafa

  Beğenmeyen arkadaşlar öğrenci değil sanırım. Bu siteyi burada gördüm ve denemeye başladım üstüne final haftası olunca her gün kullandım sonra arkadaşlarımda aynı şekilde kullanmaya başladılar ayrıca çok memnunlar,memnunuz. Sitenin hiç kapanmaması dileğiyle.

 28. Kişisel bilgilerimin olduğu bi dosyası yükledim bi sorun olur mu?