Üniversite öğrencilerinin hayatını kolaylaştıracak dosya paylaşım servisi: Cikti.al

Üniversite öğrencilerinin hayatını kolaylaştıracak dosya paylaşım servisi: Cikti.al

2000'li yıllardan itibaren üniversite öğrencilerinin sıkıntıları arasına, USB bellek bulmak saklamak ve kaybetmenin de girdiğini söyleyebiliriz. Kırtasiyeden alınacak en basit çıktı için bile USB bellek bulmanın zorluğu haricinde kullanılan USB belleklerin kaybolması, virüs bulaşması gibi olaylar da işin tuzu biberi.

Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Şakir Temel, kırtasiye öncesinde ve sonrasında yaşanan bu zorluğu giderecek gayet basit bir fikir ile yola çıkmış. Çıktı almak isteyen kişi Cikti.al adresine üye dahi olmadan dosyayı sürükle bırakla yüklüyor ve kendisine özel edindiği URL ile istediği kırtasiyede dosyaya ulaşıp yazdırıyor.

Öğrencilik yıllarında bulutun ilk aşaması olarak kabul edebileceğimiz kendine e-posta atıp kırtasiyeden indirme işlemi sırasında oluşan e-posta adresine ait bilgilerin çalınma riskini de ortadan kaldıran uygulama sadece amacına odaklı olarak geliştirilmiş.

ciktial-ekran-goruntusu

Cikti.al'a kullanıcılar sürükle bırakla veya klasörden seçerek dosya yükleyebiliyorlar. Yükleme sonrasında 2. adım olarak onay kodu adı verilen URL'i edinen kullanıcı 3. adımda ise internet bağlantısı olan herhangi bir kırtasiyeden çıktı alabiliyor. Çıktı Al'a yüklediğiniz dosyalar 24 saat içerisinde sunuculardan siliniyor.

Kullanımı gayet kolay ve kırtasiye odağı ile hedef kitlesini belirlemiş Çıktı Al'ın şu an için gelir modeli bulunmuyor. İnternette çok sayıda bulunan dosya paylaşım servisleri arasında özel bir uygulama olarak nitelendirebileceğimiz Cikti.al, yeterli kullanıcı kitlesine ulaşabilmesi ile yapılacak geliştirmelerin ardından çeşitli gelir modeli potansiyelini de taşıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.