Webrazzi Türkiye İnternet Ekosistemi Raporu yayınlandı!
Genel

Webrazzi Türkiye İnternet Ekosistemi Raporu yayınlandı!

Profesyoneller için bilgi merkezi sloganı ile yayın hayatına başlayan Webrazzi PRO'daki verilerden derleyerek oluşturduğumuz "Türkiye İnternet Ekosistemi" isimli raporumuzu sizlere sunuyoruz.

İlk olarak "Explore Turkish Internet Ecosystem" ismiyle TechCrunch Disrupt Berlin etkinliğine katılan yerli ve yabancı katılımcılara İngilizce olarak sunduğumuz Türkiye internet ekosistemini özetleyen raporumuzu, içeriğini geliştirerek Türkçe olarak hazırladık.

Türkiye internet ekosistemini ana başlıklar ile anlattığımız raporda kullandığımız verilerin bazıları tüm internet kullanıcılarına açık olmasının yanında bazı verilerimiz yukarıda da belirttiğimiz gibi yalnızca Webrazzi PRO üyelerine özel veriler arasında yer almaktadır.

Toplamda 7 başlık altında 43 adet grafiğin yer aldığı raporda '"Türkiye İnternet Kullanımı & İstatistikler, E-Ticaret ve Ekonomi, Arama, Mobil, Sosyal Medya, Yatırım, Reklam'' başlıkları altında Türkiye'ye özel çeşitli bilgiler içeren grafiklere raporumuzdan ulaşabilirsiniz.

İnternet ekosistemi büyüdükçe sektörle ilgili çeşitli bilgilere, istatistiklere ve özel raporlara birçok kişi her zaman ihtiyaç duyabiliyor. Bu ihtiyacı gidermek amacıyla geliştirdiğimiz Webrazzi PRO'da şu anda sektörel 850 grafik ve dijital ekosistemle ilgili 85 not yer alıyor. Düzenli olarak güncellenen ve yeni verilerle giderek daha da zenginleşen Webrazzi PRO'ya siz de üye olabilirsiniz.

Bu ilk versiyonu olan raporumuzu sürekli güncelleştirerek yeni verilerle zenginleştireceğiz.

Yorumlar (5)
 1. Bu kadar detaylı ve derli toplu bir şekilde türkiye internet ekosistem raporuna rastlamadım. GSM Operatörleri, Turk Telekom, BKM ve diğer veri merkezlerini ayrı ayrı takip etmek çok külfetli ve mesai gerektiren şeyler. Kaliteli hizmet ve servisleriniz için teşekkür ederiz.

 2. Akın Dağyaran Akın Dağyaran

  Bilgiler internetin geleceğini görmek adına faydalı. Türkiye de internet ve kullanımı hızla büyüyor fakat dünya standartlarında ve sıralamalarında halen çok geriyiz. İnterneti bilinçli kullanan ve internet şirketlerine güven konusunda aklında soru işaretleri dolu olan daha milyonlarca kullanıcı var bu da kaçan balık anlamına geliyor.

  Bilgiler için teşekkürler.

 3. Rukiye Yayla Rukiye Yayla

  Selamlar

  Yayınladığınız raporu incelerken çok önemli bir noktanın belirtilmediğini farkettim ve genel okuyucu için de gerekli olacağını düşündüğümden belirtmek istedim.Raporun 9. sayfasındaki mobile genişbant abone sayılarında 2013 2. çeyrekte görülen sıçramanın sebebi BTK raporlamasının değişmesidir ki zaten 1 çeyrekte artı 10 milyon abone elde edilmesi mümkün değil. Daha önceki verilerden farklı olarak BTK yeni raporunda mobil genişbant kullanıcı sayısına paket almadan telefonundan internete bir kez bile olsun giriş yapmış kullanıcıları da mobil genişbant abonesi gibi aldı. Bunun üstüne bir aydan daha kısa süreli paketleri daha önce dahil etmiyordu, şimdi ediyor. Bunlar da rakamları şişiriyor normal olarak. Dipnot olarak grafiğe düşerseniz açıklayıcı olur.Teşekkürler

  1. Kaan Çalışkan Kaan Çalışkan

   Merhaba Rukiye Hanım,

   İnternet abonelerini gösterdiğimiz ilk grafikte '' Bir Ay Altı Mobil Genişbant Aboneler '' hariç tutarak rakamları paylaştık ancak mobil için böyle bir ayrımı gösteren veriyi BTK paylaşmadığı için sizin söylediğiniz gibi bir durum ortaya çıkıyor. Bizde buna karşılık ''Faturalı mobil genişbant abone sayısı'' ve ''Ön ödemeli mobil genişbant abone sayısı'' ayrımıyla durumu açıklamaya çalıştık.

   Herhangi bir pakete sahip olmayan kullanıcılar içinde aynı durum söz konusu olunca belirttiğiniz gibi bir artış eğrisi oluşuyor. İlgili grafiğe ekstra bir not daha ekledik. İlginiz için teşekkürler.

 4. Albakavm Albakavm

  Bu raporlar çok değerli bilgiler içermektedir. reklam pazarında lider firmaların ne kadar kazandıkları ağımızı açık bıraktı. internet te en çok satılan ürünlere elektronik ile giyimin girmesi çok ilgimi çekti. giyim satışları fazla olabilir ama iade taleplerininde artış göstermektedir.