Facebook’un en büyük reklamverenleri

Facebook reklamverenleri hakkında konuşmayı pek sevmez. Hatta firmanın gelir ve giderleri ile ilgili pek çok detayın yer adığı SEC dokümanında bile müşterilerine dair bilgiler yer almaz. Bu yüzden de bir reklam platformu olarak Facebook’un hangi firmalar tarafından daha çok kullanıldığıyla ilgili bilgiler ancak detaylı araştırmalar sonucunda ortaya çıkabiliyor ve onlar da kesin bilgiler değil, büyük oranda tahminlerden oluşuyor.

Facebook’un son çeyrekteki 2 milyar dolarlık gelirinin 1,8 milyar dolarını oluşturan reklamları kimlerin verdiğini bulabilmek için BusinessInsider oldukça detaylı bir araştırma yapmış. Hem Facebook’un içerisinden, hem de dışarısından farklı kaynaklardan aldığı bigileri derlemiş ve ortaya Facebook’un en büyük reklamverenlerinin yaklaşık bir listesi çıkmış.

BI’ın listesinin başında Samsung yer alıyor. Sadece 3 haftalık bir sürede Facebook’ta 10 milyon dolarlık bir kampanya düzenlemiş olan Samsung, erişilebilen bilgilere göre 100 milyon dolar civarındaki bütçesi ile Facebook’un en büyük reklamvereni konumunda.

İkinci sırada sosyal medyayı son derece etkili kullanan Procter & Gamble geliyor. P&G’nin Facebook reklamları için ayırdığı bütçenin yaklaşık olarak 60 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Bu zirvedeki ilk iki firmadan sonra reklam harcamaları hızlı bir şekilde düşüyor ve reklamverenlerin harcamaları birbirlerine yaklaşmaya başlıyor. Buna göre üçüncü sıradaki firma Facebook ile uzun zamandır yakın ilişkilere sahip olan Microsoft. Yazılım devinin Facebook reklam bütçesi 35 milyon dolar civarında.

BI, A&T’yi dördüncü sırada gösteriyor fakat harcamasına dair bir rakam bilinmiyor. Buna göre AT&T 35 milyon dolardan az ama 30 milyon dolardan fazla bir bütçeye sahip gibi görünüyor.

AT&T’nin ardından ise 30 milyon dolarlık Facebook bütçelerine sahip Amazon, Verizon, Nestle ve Unilever geliyor. American Express’in Facebook’ta 25 milyon dolar civarında bir reklam harcaması yaptığı tahmin ediliyor.

Walmart, Coca-Cola, Starbucks, King.com, Zynga, EA, Supercell ve Ford, Facebook üzerinde 20 milyon doların üzerinde reklamveren firmalar. Capital One ve eBay 20’şer milyon dolar, Budweiser ve Beck's gibi bira markalarının sahibi olan AB Inbev ise sosyal ağ sitesine 15 milyon dolar bütçe ayırmış durumda.

Önümüzde dönemde sosyal medyanın önemini artırması sayesinde bu harcamaların da ve bu çapta Facebook reklam bütçesi ayıran firmaların sayılarının da artması sürpriz olmaz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.