Silikon Vadisi'ndeki Türk girişimcilerden yeni bir girişim: Gözlük

Silikon Vadisi'ndeki Türk girişimcilerden yeni bir girişim: Gözlük

gozlukappGözlük yeni nesil bir haber okuma aracı. Kurucuları ise tanıdık isimler. Daha önceden Stringer uygulaması ile Webrazzi'de duyurduğumuz girişimin kurucuları.

Akademik çalışmaları ile haber odağında çıkardıkları Stringer'den sonra yine aynı alanda başka bir girişim ile çıkan kuruculardan Emre Kazdağlı, Silikon Vadisi'ndeki girişimci elçilerimizden ve onunla Gözlük girişimini konuştuk.

Serkan Ünsal: Gözlük fikri nasıl doğdu?

Emre Kazdağlı: Aslında Gözlük'ün bizler için de oldukça anlamlı olan ilginç bir hikayesi var. Bilindiği üzere Türkiye'de yakın zamanda yaşanan olaylar ve protesto süreci neredeyse her düşünce yapısına sahip kesimde medyaya karşı bir tepki oluşmasına yol açtı. Bu süreç, vatandaşların belirli medya eksenlerinde sıkıştığının ve çok sesli yaklaşımların eksikliğinin altını çizdi.

Silikon Vadisi'nde yaşayan üç teknolojist (Alp Artar, Emre Kazdağlı, Emrecan Doğan) olarak bizler de bir kahve buluşması esnasında kendimizi bu konuda hararetli bir sohbetin içinde bulduk. Bu sohbetin sonucu olarak misyonu, "Kullanıcıların hayatına fikir zenginliği getirmek ve kendi görüşlerini duyurmalarını sağlamak" olan Gözlük fikri doğdu. Gözlük, ekibin uzmanlık alanına da doğrudan uyan "mobile-first” ve "data-driven" bir modelde geliştirilecekti.

Buluşmanın ardından dört hafta içerisinde hızlı testlerle Gözlük'ün ilk versiyonunu kullanıma açtık. Uygulama, projenin devam edip etmemesini de belirleyecek olan ilk ay hedeflerine yalnızca 6 günde ulaştı. Böylece artan bir heyecanla Gözlük'ü geliştirmeye devam ettik.

S.Ü: Gözlük ile neyi farklı yapıyorsunuz?

Emre Kazdağlı: Misyonumuz bütün çalışmalarımızın temelinde yatıyor. Kullanıcılarımızın farklı fikirlere ulaşması ve aynı olayı farklı lenslerden değerlendirebilmesi bizim için çok büyük öneme sahip.

Medya dünyasına getirdiğimiz en önemli yenilik, içerikten ziyade kullanıcıyı merkezde gören modelimiz. Geleneksel medyada kullanıcı deneyimi okuyucuyu bir “tekil ziyaret” olarak görüyor ve tüm stratejiler trafiği maksimize etmek uzerine. Bu “content-first” modelinden çok farklı olarak biz “user-first” yaklaşımlar geliştiriyoruz. Her kullanıcı profili için önemli olacak haberleri yapay zeka ile analiz edip, bu haberler okunduğunda kullanıcının ziyaretini sonlandırmasını bile destekleyebiliyoruz. Bizim için amaç, kullanıcıya doğru içeriği, doğru zamanda vermek ve uzun vadeli bir ilişki geliştirebilmek.

Bir diğer önemli özellik, kullanıcıyı dinleyen bir organizasyon olmamız. Gözlük’ten aldığınız push bildirimler, size önerilen kaynaklar, haberlerin sıralanışı tamamiyle sizden toplanan haber okuma, bitirme, bitirmeden çıkma, beğenme, paylaşma gibi 53 değişik ölçümleme ile otomatik olarak harmanlanıp kişiselleştirme için kullanılıyor.

feature4

S.Ü: Ne zaman açıldı?

Emre Kazdağlı: Uygulamayı hayata geçirmeye karar verdiğimiz ilk kahve buluşmasından App Store’a çıkmamız arasında 4 hafta vardı. App dördüncü ayını Kasım sonunda dolduracak ve aynı hafta kullanıcılarımıza okuttuğumuz 2 milyonuncu haberi kutlayacağız.

S.Ü: Growth Hacking bu aralar gündemi meşgul eden bir konu? Nasıl büyüdünüz?

Emre Kazdağlı: Büyüme stratejimiz “engaged user” sayımızı maksimize etmek uzerine kurulu. Toplam indirmelerimizin 40%’dan fazlası haftalık bazda aktif kullanıcılarımız. Aylik aktiflerimizin ücte biri günlük bazda app’i kullanıyor. Bu odaklı büyümeyi şöyle yakaladık:

Kullanıcıları, parçası oldukları küçük arkadaş gruplarıyla birlikte uygulamaya taşıyoruz. Facebook ile giriş yapma ve arkadaş davetini özendiriyoruz.

Yoğun-kullanıcı profillerimizi çok derinlemesine anlamaya çalışıp, pazarlama çalışmalarımızı bu tip kullanıcıları hedefleyecek şekilde şekillendiriyoruz.

“Gözlük ile okundu“ paylaşım imzamız, aynı kullanıcı tarafından defalarca paylaşılıyor ve arkadaşlarına yüksek frekanslı marka bilinirliği oluşturuyor.

S.Ü:Bundan sonraki hedefler nedir?

Emre Kazdağlı: Misyonumuzun ikinci aşaması kullanıcıların kendi görüşlerini duyurmalarını sağlamak. Gelişmiş ülkelere kıyasla Türkiye’de medya üretiminde ciddi bir darlık var. öte yandan, kendi alanlarında bilgili birçok insan görüşlerini paylaşabileceği hedef kitleye ulaşamıyor. Eğitim, politika, fotoğrafçılık, yeme içme, seyahat gibi bir çok konuda görüş zenginliği yaratabilecek binlerce kişi bugün itibariyle çeşitli sebeplerle fikirlerini okuyucularla paylaşamıyorlar. Gözlük platformu ile bu fikirlerin yaratılıp hedef kitleye ulaşmalarını sağlayan ve çok sesli toplumun oluşmasına katkıda bulunan bir katılımcı medya teknolojisi yaratıyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.