Silikon Vadisi'ndeki Türk girişimcilerden yeni bir girişim: Gözlük
Uygulamalar

Silikon Vadisi'ndeki Türk girişimcilerden yeni bir girişim: Gözlük

gozlukappGözlük yeni nesil bir haber okuma aracı. Kurucuları ise tanıdık isimler. Daha önceden Stringer uygulaması ile Webrazzi'de duyurduğumuz girişimin kurucuları.

Akademik çalışmaları ile haber odağında çıkardıkları Stringer'den sonra yine aynı alanda başka bir girişim ile çıkan kuruculardan Emre Kazdağlı, Silikon Vadisi'ndeki girişimci elçilerimizden ve onunla Gözlük girişimini konuştuk.

Serkan Ünsal: Gözlük fikri nasıl doğdu?

Emre Kazdağlı: Aslında Gözlük'ün bizler için de oldukça anlamlı olan ilginç bir hikayesi var. Bilindiği üzere Türkiye'de yakın zamanda yaşanan olaylar ve protesto süreci neredeyse her düşünce yapısına sahip kesimde medyaya karşı bir tepki oluşmasına yol açtı. Bu süreç, vatandaşların belirli medya eksenlerinde sıkıştığının ve çok sesli yaklaşımların eksikliğinin altını çizdi.

Silikon Vadisi'nde yaşayan üç teknolojist (Alp Artar, Emre Kazdağlı, Emrecan Doğan) olarak bizler de bir kahve buluşması esnasında kendimizi bu konuda hararetli bir sohbetin içinde bulduk. Bu sohbetin sonucu olarak misyonu, "Kullanıcıların hayatına fikir zenginliği getirmek ve kendi görüşlerini duyurmalarını sağlamak" olan Gözlük fikri doğdu. Gözlük, ekibin uzmanlık alanına da doğrudan uyan "mobile-first” ve "data-driven" bir modelde geliştirilecekti.

Buluşmanın ardından dört hafta içerisinde hızlı testlerle Gözlük'ün ilk versiyonunu kullanıma açtık. Uygulama, projenin devam edip etmemesini de belirleyecek olan ilk ay hedeflerine yalnızca 6 günde ulaştı. Böylece artan bir heyecanla Gözlük'ü geliştirmeye devam ettik.

S.Ü: Gözlük ile neyi farklı yapıyorsunuz?

Emre Kazdağlı: Misyonumuz bütün çalışmalarımızın temelinde yatıyor. Kullanıcılarımızın farklı fikirlere ulaşması ve aynı olayı farklı lenslerden değerlendirebilmesi bizim için çok büyük öneme sahip.

Medya dünyasına getirdiğimiz en önemli yenilik, içerikten ziyade kullanıcıyı merkezde gören modelimiz. Geleneksel medyada kullanıcı deneyimi okuyucuyu bir “tekil ziyaret” olarak görüyor ve tüm stratejiler trafiği maksimize etmek uzerine. Bu “content-first” modelinden çok farklı olarak biz “user-first” yaklaşımlar geliştiriyoruz. Her kullanıcı profili için önemli olacak haberleri yapay zeka ile analiz edip, bu haberler okunduğunda kullanıcının ziyaretini sonlandırmasını bile destekleyebiliyoruz. Bizim için amaç, kullanıcıya doğru içeriği, doğru zamanda vermek ve uzun vadeli bir ilişki geliştirebilmek.

Bir diğer önemli özellik, kullanıcıyı dinleyen bir organizasyon olmamız. Gözlük’ten aldığınız push bildirimler, size önerilen kaynaklar, haberlerin sıralanışı tamamiyle sizden toplanan haber okuma, bitirme, bitirmeden çıkma, beğenme, paylaşma gibi 53 değişik ölçümleme ile otomatik olarak harmanlanıp kişiselleştirme için kullanılıyor.

feature4

S.Ü: Ne zaman açıldı?

Emre Kazdağlı: Uygulamayı hayata geçirmeye karar verdiğimiz ilk kahve buluşmasından App Store’a çıkmamız arasında 4 hafta vardı. App dördüncü ayını Kasım sonunda dolduracak ve aynı hafta kullanıcılarımıza okuttuğumuz 2 milyonuncu haberi kutlayacağız.

S.Ü: Growth Hacking bu aralar gündemi meşgul eden bir konu? Nasıl büyüdünüz?

Emre Kazdağlı: Büyüme stratejimiz “engaged user” sayımızı maksimize etmek uzerine kurulu. Toplam indirmelerimizin 40%’dan fazlası haftalık bazda aktif kullanıcılarımız. Aylik aktiflerimizin ücte biri günlük bazda app’i kullanıyor. Bu odaklı büyümeyi şöyle yakaladık:

Kullanıcıları, parçası oldukları küçük arkadaş gruplarıyla birlikte uygulamaya taşıyoruz. Facebook ile giriş yapma ve arkadaş davetini özendiriyoruz.

Yoğun-kullanıcı profillerimizi çok derinlemesine anlamaya çalışıp, pazarlama çalışmalarımızı bu tip kullanıcıları hedefleyecek şekilde şekillendiriyoruz.

“Gözlük ile okundu“ paylaşım imzamız, aynı kullanıcı tarafından defalarca paylaşılıyor ve arkadaşlarına yüksek frekanslı marka bilinirliği oluşturuyor.

S.Ü:Bundan sonraki hedefler nedir?

Emre Kazdağlı: Misyonumuzun ikinci aşaması kullanıcıların kendi görüşlerini duyurmalarını sağlamak. Gelişmiş ülkelere kıyasla Türkiye’de medya üretiminde ciddi bir darlık var. öte yandan, kendi alanlarında bilgili birçok insan görüşlerini paylaşabileceği hedef kitleye ulaşamıyor. Eğitim, politika, fotoğrafçılık, yeme içme, seyahat gibi bir çok konuda görüş zenginliği yaratabilecek binlerce kişi bugün itibariyle çeşitli sebeplerle fikirlerini okuyucularla paylaşamıyorlar. Gözlük platformu ile bu fikirlerin yaratılıp hedef kitleye ulaşmalarını sağlayan ve çok sesli toplumun oluşmasına katkıda bulunan bir katılımcı medya teknolojisi yaratıyoruz.

Yorumlar (22)
 1. Eminim cok guzeldir. Tebrik ediyor, basarilar diliyorum.

  Sevgilerimle

  Android Kullanicisi

 2. bütün yazıyı okuyup programın 'ne iş' yaptığını anlamayan tek ben miyim ?

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   "haber okuma aracı" diye ilk cümleye başlamıştım, çok anlaşılmıyor mu ?

 3. Hüsamettin Bakır Hüsamettin Bakır

  İlgili uygulamayı indirdim, güzel olmuş. emeği geçenlerin eline sağlık.

  Yanlızca beğenilen haberin face de veya diğer sosyal ağlarda paylaşımı yapılamıyor sanırım. Ben mi bulamadım acaba :S

 4. Oguzhan Oguzhan

  Androide de istiyoruz

  1. Emre Kazdagli Emre Kazdagli

   Tesekkurler. Android uygulamasini test ediyoruz, yakin zamanda google play'de olacak.

 5. Yasal bir yol değil ama bu. Sanmıyorum ki yayıncıların izinlerini almış olsunlar.

  1. Evet, uygulama popüler olursa haber siteleri ile problem yaşamaları kesin gibi. İçeriğin tümünü reader tarzı bir yapı ile app üzerinden okutuyorlar.

   Gerçi silikon vadisinde olmaları hukuksal olarak kurtarır mı bilemiyorum

 6. gerçekten güzel bir uygulama olmuş. elinize sağlık kac gundur sağlam bir haber uygulaması arıyordum teşekkürler

 7. "Uygulamayı hayata geçirmeye karar verdiğimiz ilk kahve buluşmasından App Store’a çıkmamız arasında 4 hafta vardı." cümlesinden bir yalın girişim örneği oldugunu anlayabiliriz. Bugun türkiye de kime sorsanız bu uygulamayı 2 ay dan önce tamamlayamayız derler :)

  1. yaşlanıyorsun engin. genellemelerden uzak dur ve yeni kişilerle tanış.

   4 hafta mucize değil böyle bir uygulama için, sadece doğru kişilere sorman lazım.

 8. Mehmet Aktaş Mehmet Aktaş

  İlk çıktığı günden beri kullanıyorum.

  Gerçekten çok güzel geliştikçe güzelliğine güzellik katılan bir uygulama.

  Başarılarının devamını dilerim.

 9. Güzel makele olmus. Gözlük ekibine de basarlilar dilerim. Tespitlerinde oldukca haklilar ayrica

 10. Hızlı içerik artışı kaçınılmaz olarak bilgi kirliliği ve manipulasyonu beraberinde getiriyor. Kullanıcı odaklı akıllı uygulamalar çok gerekli hale gelecek ve yaygınlaşacak.

  Android'in ardından Windows Mobile da olmalı.

  Teşekkürler.

 11. Yaratıcı bir proje değil çünkü google bu servisi androidde uyguluyor zaten. Neden bir kaç proje dışında ilkleri gerçekleştiremiyoruz, yapımızda mı var bu anlayabilmiş değilim.

  1. Google'in hangi servisinden bahsediyorsunuz?

  2. Haydar Emmi Haydar Emmi

   google'in kendisi cok yaratici bir proje mi?

 12. Proje güzel ama "destek" emaillarına, tavsiyelere hiç cevap vermiyorlar. Ayrıca hem bu proje hem justmatic indirdikleri içerikleri hiç telefonunuzdan temizlemiyorlar. Yani bir süre sonra bu appler 50-100mblık alan kullanmaya başlıyorlar ve giderek büyümeye devam ediyorlar. Cache temizlemek için bir butonları olması şart (flipboardtaki gibi) veya kendilerinin otomatik belirli aralıklarla temizleme yapması gerekiyor.

  1. Kendi yazıma bir düzeltme yapmam gerekiyor. Destek emailıma cevap yazdı. Depolama sorunu ilk öncelikle giderilecekmiş... (Admin: Lütfen ya bir önceki yorumumu silin yada bunu yayınlayın. Ben kendim silemedim.)

 13. Buna benzer birçok uygulama mevcut..

  Gazetelerim: https://itunes.apple.com/us/app/gazetelerim/id564280426?mt=8

 14. Halaskargazi Halaskargazi

  Gozluk Android uygulamasi cikiyormus. Benim elimdeki davetiye kodu 66gc

  1. Conrad Van Orton Conrad Van Orton

   Android uygulamasi ne zaman cikti? gozluk diye aratinca cikmiyor. davetiye koduyla ne yapmak gerekiyor?