Silikon Vadisi'ndeki Türklerden yeni bir girişim: Stringer
Mobil

Silikon Vadisi'ndeki Türklerden yeni bir girişim: Stringer

Geçtiğimiz ay Silikon Vadisi gezim sırasında tanıştığım ve o zamanlar henüz test aşamasında olan ve çok beğendiğim Stringer uygulaması Türkiye App Store'da yerini aldı.

Stanford Üniversitesi'nden Mehmet Ozan Kabak, Boston Üniversitesi'nden Alp Artar ve doktoraya devam eden Carnegie Mellon Üniversitesi'nden Emre Kazdağlı'nın kurucu olduğu Stringer İngilizce adıyla "Hyper Local Social News" yani "Etrafınızdaki Konum Bazlı Haberler" şeklinde özetlenebilir.

Stringer "Sosyal Haber Ajansı" kullanıcıların çevrelerinde veya ilgilerini çeken yerlerde olan olayları keşfetmelerini sağlıyor. Uygulama ile kullanıcılar akıllı telefonları ile fotoğraf çekip başlık ve açıklama yazıp basit bir şekilde  sosyal haberler oluşturabiliyorlar.

StringerKuruculardan Emre'den aldığım bilgiye göre projenin kilit noktası oluşturdukları yapay zeka. Platform kullanıcıların içerik ile etkileşimlerini gözlemleyerek, gerçek zamanlı olarak içeriğin doğru hedef kitlesini öğreniyor. Örneğin Beşiktaş'ta bulunan bir kullanıcı için yakın zamanda Besiktaş'ta ilgi çeken içeriği bu yapay zeka öneriyor. "Sosyal ağlar üzerinde haberlerin yayılımı" problemini çözmek isteyen ekip haber içeriğinin sosyal ağlarda yayılımını incelemek için de akademik bir çalışma yapmış.

Ürünü tamamlamadan yatırım almak istemedikleri için görüş alışverişi dışında yatırımcılara gitmemişler. Burada instagram modelini uyguladıklarını belirten Emre ilerleyen zamanlarda yatırım aramaya başlayacaklarını söylüyor.

Ürünün pazar ve müşteri beklentisi ile örtüşmesine çok önem veren ekip, uygulama küresel bir ürün olduğu halde Türkiye'deki kullanıcıların beklentisine göre ürünü şekillendirmek için sadece Türkiye'deki App Store'da açmış. Buradaki kullanımlara göre diğer ülkelerde da açma planları olduğunu belirtelim.

Ben uygulamayı indirip Bostancı civarında olduğum için Bostancı'daki haberleri girdim. Karşımıza açılan MediaMarkt'ı haber yaptım, Bostancı civarındakiler için haber niteliği taşıyor fakat tüm İstanbul için çok önemli bir haber değil. Bu da aslında yerel haber ile ulusal haber arasındaki farkı vurgulamak açısından önemli. Türkiye App Store'unda yayınlanan uygulamayı denemek için buradan indirebilirsiniz.

Yorumlar (14)
 1. Bravo silikon vadisinden böyle Türk girişimcileri görmek girişimci adayları olarak herkesi gurulandırmalı heycanlandırmalı başarılarının devamını diliyorum.

 2. Zeynep Güngör Özder Zeynep Güngör Özder

  Türkiye app store'da çıktığı günden itibaren dikkatle takip ettiğim kullanıcı sayısının günbegün artışıyla birlikte çok daha verimli hale gelen bir uygulama. bulunduğunuz bölgede veya feed bölümünden takip etmeyi tercih ettiğimiz bölgelerde olup bitenlere hakim olmanızı sağlayan bu uygulamayı indirip denemenizi tavsiye ederim.

 3. Muthis bir uygulama gercekten. Tasarimi kadar konu da ilgimi cekti. Takip edecegim.

 4. Berk Caglayan Berk Caglayan

  Ekibin ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Başarılı olmamaları imkansız, ama "Uluslararası başarılı işler çıksın" sözlerinin lafta kalmamasını istiyorsak, bu uygulamaya içerik yaratmamız gerekiyor.

 5. Çok başarılı buldum uygulamayı

 6. Ayse Arslan Ayse Arslan

  Tam da aradığım tarzda bir uygulama.Türkler tarafından böyle bir şeyin yapılması çok gurur verici umarım küresel çapta başarılı olurlar.

 7. Mehmet Bıyık Mehmet Bıyık

  İşte bu be kardeşim,bravo genc girişimci kardeşlerime...

 8. Gökhan Gökhan

  Alp'i ilkokul'dan bu yana tanırım çok zeki ve saygılı bir arkadaşımdır,uygulama ilk çıktığında facebooktan biraz sohbet ettik ve uygulamadan bahsetti bende ivedi şekilde ios cihazıma indirip deneyenlerdenim,tarafsızca bu uygulamayı "çok beğendim" ve başarılarının devamını diliyorum Alp ve değerli arkadaşlarına...

 9. Okan Bursa Okan Bursa

  Merhabalar,

  Uygulamayı sorgusuz indirdim, kullanmaya çalışacağım destek vermek gerektiğini düşünüyorum.

 10. ahh silikon vadisi. Çölde bir vaha gibisin. Tohum vatanını terkeder sana gelir ki ürün verebilsin.

 11. Oksan Aybas Oksan Aybas

  Alp, Emre, Ozan çok emek verdiniz ve başardınız, tebrikler uygulama çokbaşarılı...

 12. Özer Derin Özer Derin

  bu application eylül ayında app store'a düşen hoodcast adlı appin kötü bir kopyası. uygulamak istedikleri yapay zeka neredeyse bire bir kopya. amaç birebir aynı. yakıştıramadım.

  1. Emre Kazdagli Emre Kazdagli

   Stringer'ın geliştiricisi ve kurucu ortağı olarak birinci ağızdan yazıyorum.

   Öncelikle hayatımızda hoodcast diye bir uygulamayı ne duyduk, ne de kullandık. Az önce lik defa websitesine girdik ve uygulamayı indirerek göz attık.

   Burada bu tarz uygulamaların atası olarak Hoodcast'ten bahsetmek ne kadar gülünç olsa da açıklamaya çalışacağım:

   Stringer'ı 2012 Mart ayında ABD'nin Palo Alto(California) kasabasında kurduk. Şirket kurulduğunda yaklaşık 2 ay süreyle -içlerinde Türkiye'de olanlar da bulunan- test kullanıcılarıyla ilk prototipi test etmiştik.

   Platform modelini 2011 sonbaharında tasarlamaya başladık. Kurduğumuz model kullanıcıların içerik ile etkileşimini baz alarak içeriğin sosyal ağ içerisinde yayılımının gerçek zamanlı olarak kontrol edilebilmesini amaçlıyordu.

   Bununla da kalmayıp, bahsedilen modelin varolan cascading model(twitter/facebook) ile karşılaştıran akademik bir çalışma yaptık. Bu çalışma ile 100 bin kullanıcının oluşturduğu içeriğin yayılımını karşılaştırmalı olarak değerlendirdik.

   Bu noktada, kullandığımız yapay zekanın (aslında biz buna bir sosyal ağ modeli diyoruz) ne şekilde çalıştığını nasıl çözümlediğinizi ve Hazelcast'in "birebir" kopyası olduğuna nasıl karar verdiğinize anlam vermek mümkün değil.

   Yakıştıramama meselesine gelirsek, 27 şubat günü "hfg" takma isimli bir kullanıcı Stringer'a giriş yapıp uygunsuz içerik yüklemeye başladı. Google'dan arama yaptığımda aynı takma ismi kullanan kişinin hazelcast kurucusu olduğunu görüyorum.

   Açıkçası ben de bunu hoostcast'a yakıştıramadım.

 13. Özer Derin Özer Derin

  selam emre,

  yukarıdaki açıklamalarını beğendim, onların sana ne yaptığını bilmiyorum ama bir kullanıcının kendi ismiyle yaptıklarını burda ifşa etmeni sana yakıştıramadım. ne yaptığını detaylı anlatırsan yorumda bulunabilirim. ben benzerliklerinize dikkat çekmek istedim. farkında bile değilmişsiniz sana inanıyorum.