Silikon Vadisi'ndeki Türklerden yeni bir girişim: Stringer

Silikon Vadisi'ndeki Türklerden yeni bir girişim: Stringer

Geçtiğimiz ay Silikon Vadisi gezim sırasında tanıştığım ve o zamanlar henüz test aşamasında olan ve çok beğendiğim Stringer uygulaması Türkiye App Store'da yerini aldı.

Stanford Üniversitesi'nden Mehmet Ozan Kabak, Boston Üniversitesi'nden Alp Artar ve doktoraya devam eden Carnegie Mellon Üniversitesi'nden Emre Kazdağlı'nın kurucu olduğu Stringer İngilizce adıyla "Hyper Local Social News" yani "Etrafınızdaki Konum Bazlı Haberler" şeklinde özetlenebilir.

Stringer "Sosyal Haber Ajansı" kullanıcıların çevrelerinde veya ilgilerini çeken yerlerde olan olayları keşfetmelerini sağlıyor. Uygulama ile kullanıcılar akıllı telefonları ile fotoğraf çekip başlık ve açıklama yazıp basit bir şekilde  sosyal haberler oluşturabiliyorlar.

StringerKuruculardan Emre'den aldığım bilgiye göre projenin kilit noktası oluşturdukları yapay zeka. Platform kullanıcıların içerik ile etkileşimlerini gözlemleyerek, gerçek zamanlı olarak içeriğin doğru hedef kitlesini öğreniyor. Örneğin Beşiktaş'ta bulunan bir kullanıcı için yakın zamanda Besiktaş'ta ilgi çeken içeriği bu yapay zeka öneriyor. "Sosyal ağlar üzerinde haberlerin yayılımı" problemini çözmek isteyen ekip haber içeriğinin sosyal ağlarda yayılımını incelemek için de akademik bir çalışma yapmış.

Ürünü tamamlamadan yatırım almak istemedikleri için görüş alışverişi dışında yatırımcılara gitmemişler. Burada instagram modelini uyguladıklarını belirten Emre ilerleyen zamanlarda yatırım aramaya başlayacaklarını söylüyor.

Ürünün pazar ve müşteri beklentisi ile örtüşmesine çok önem veren ekip, uygulama küresel bir ürün olduğu halde Türkiye'deki kullanıcıların beklentisine göre ürünü şekillendirmek için sadece Türkiye'deki App Store'da açmış. Buradaki kullanımlara göre diğer ülkelerde da açma planları olduğunu belirtelim.

Ben uygulamayı indirip Bostancı civarında olduğum için Bostancı'daki haberleri girdim. Karşımıza açılan MediaMarkt'ı haber yaptım, Bostancı civarındakiler için haber niteliği taşıyor fakat tüm İstanbul için çok önemli bir haber değil. Bu da aslında yerel haber ile ulusal haber arasındaki farkı vurgulamak açısından önemli. Türkiye App Store'unda yayınlanan uygulamayı denemek için buradan indirebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.