İsim Tescil, Türkiye'de cloud server pazarına sunucu.com projesi ile giriş yapmaya hazırlanıyor
Teknoloji

İsim Tescil, Türkiye'de cloud server pazarına sunucu.com projesi ile giriş yapmaya hazırlanıyor

Türkiye'nin domain ve hosting konuları üzerine en büyük firmalarından biri olan İsim Tescil, şirket yetkililerinden aldığımız bilgiye göre önemli bir proje hazırlığında.

İsim Tescil A.Ş.'nin sahibi olduğu ABD merkezli FBS Inc. bünyesinde yer alacak olan sunucu.com; Türkiye için cloud server pazarını hedefleyen yeni bir proje olacak.

sunucu.com, fiyat rekabetinde öne çıkmaya çalışacak

Sunucu.com'un 2014 Şubat'ta yayın hayatına başlaması planlanıyor. Proje, adından da anlayabileceğiz üzere Türkiye'de cloud server pazarındaki boşluğu kapatmak üzere yola çıkıyor. Sunucu.com ilk etapta sunucularını Türkiye, Hollanda ve ABD olmak üzere 3 ayrı lokasyonda barındıracak. Ayrıca aldığımız bilgilere göre sunucu.com fiyat rekabetinde fark yaratarak son kullanıcıya en uygun fiyatı sunmaya çalışacak.

sunucu.com operasyonu ABD'den yürüyecek

Sunucu.com'un tüm operasyonu ABD'den yürüyecek, yazılımsal ve donanımsal altyapı geliştirmeleri ise yine Türkiye dışında kurulan bir teknoloji ekibine emanet edilecek. Tabii tüm bunlar dışında şirketin müşterilerine Türkçe hizmet veren bir destek ekibi sağlayacağını belirtelim. İsim Tescil'in sunucu.com'un ABD-Hollanda-Türkiye üçgeninde kurulan altyapısı için 400 bin doları gözden çıkardığını da eklemekte yarar var.

isim-tescil-sunucuİsim Tescil sunucu.com domain'ini 4 yıl için Nokta Domains'ten kiralamış

Amazon'un tüm dünyaya sağladığı bulut bilişim hizmetini Türkiye için sağlamayı planlayan sunucu.com, saat bazlı ücretlendirme yerine Türkiye pazarına daha uygun olduğunu düşündüğü harcanan donanım miktarına göre ücretlendirme modelini tercih edecek. İsim Tescil'in 14 yıllık tecrübesini ve bu 14 yıl sonunda her yıl 10 milyon dolar ciro üretmeyi başaran bir şirket olduğunu düşünecek olursak sunucu.com; Türkiye'deki bulut bilişim pazarında hızla büyümeye aday bir girişim.

Sunucu.com'la ilgili bahsedebileceğimiz bir diğer önemli detay da İsim Tescil'in sunucu.com domain'ini Nokta Domains'den 4 sene için kiralamış olması. Bu noktada İsim Tescil A.Ş. yetkililerinden aldığımız bilgiye göre şirketin planları arasında sunucu.com domain'ini kira süresi dolmadan satın almak varmış.

Sunucu.com ile ilgili kritik olan konular İsim Tescil'in bu alandaki 14 yıllık tecrübesi, Amazon'un sunduğu gibi geniş segment seçenekler ile özelleştirilebilir paket seçenekleri ve ucuz fiyat avantajı olacak gibi duruyor.

İsim Tescil A.Ş.'nin yatırım alma planları da var

Şirket yetkililerinden aldığımız bir diğer önemli bilgi ise İsim Tescil'in yatırım alma hazırlığında olduğuydu. Amerika Birleşik Devletleri'nde de çeşitli şirketleşmelere giden İsim Tescil'in bu yatırımının miktarı ve ne zaman sonuçlanacağı ise henüz bilinmiyor.

Yorumlar (12)
 1. Bu kadar kazanan bir şirket ise neden websitelerini yenilemiyorlar.

  Bu tarz büyük bir şirkete göre bir altyapısı yok bence.

  1. Bu kadar büyüklerse neden sitelerini yenilemiyorlar sözü yanlış olmuş.Şöyle ki büyük sitelerde yenilik olayı küçüklere göre oldukça zor..Günde 150.000 tl ye yakın ciro yapan türkiye nin en eski kitap sitesi kitapyurdu.com hala 99 da sitesiyle duruyor.Neden sence bu adamların parası yok diye mi ? Adamlar kitap sektörünün yüzde 5 ini oluşturuyor tek başına..düşün bir ?

   1. @Yazar kitap yurdunun ve isimtescilin alanları oldukça farklı.İnternet ve teklonoji hizmeti veren sitede sayfalar arasında kaybolmak bence hiç de mantıklı değil Bakınız turhost,natro,vargonen hiç bir şekilde sayfalar arasında kaybolmuyorsun her şey gayet açık sade ve kolay.

    Bencede sitelerini yenilemeler.

   2. Yenilik oldukça zor değil. Yapı değiştir demiyoruz, değişen arayüz. Bakın Turkcell sitesini yeniledi. İsimtescilden fazla kullanıcısı vardır.

    Ama sen teknoloji ve internet adına bir hizmet veriyorsan yeniliği ve kullanabilirliği sunmak da görevin olmalı.

   3. Osman Selvi Osman Selvi

    Komik olacak ama "Bu kadar büyüklerse neden sitelerini yenilemiyorlar sözü yanlış olmuş" Bence bu çok daha yanlış. aorhan haklı neyler dağılın. Ben 2003 yılından bu yana isimtescil gibi bir baş belası ile çalışıyorum. Kaybolan datalardan tutun ticet numarasına verilmeyen. Formlarda oluşan hatalardan tutun. hosting yönetimine kadar.... Ki bu pazarlamadan bahseden adamlar. En çok sunucu hizmetine sahip adamlar hiçmi kullanıcıyı düşünmezler? Kalkmış hybrid üzerinden hosting yönetiyorsun. geriyiz arkadaşlar kendi söküğümüzü dikemiyoruz bence. Eleştiri eleştiri....

 2. 2008 yılından beri tüm sitelerimi isimtescil'de barındırıyorum. Bence çok doğru bir karar vermişler. Türkiye'de Amazon gibi bir servise ihtiyaç vardı.

 3. Akın Dağyaran Akın Dağyaran

  İsim tescil'in çalışma akışı fena değil fakat biraz daha müşteri odaklı olmalılar hep ben hep ben mantığı ile hizmet veriyorlar.

 4. Özellikle yoğun ziyaretçi trafiğine sahip wordpress tabanlı sitelere amazon kalitesini şimdilik tr de yapan bir firma yok. wpengine nin pazarına ortak geliyor sanırım hayırlısı.

 5. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Domain son tarihi gelmeden yaklaşık 1 ay önce size hatırlatma maili gönderir, sonra siz daha zamanı var deyip işlerinize bakarsınız, 1 ay geçer domaininiz ödeme yapılmadığını için kapanır. Bunu siz siteniz kapanınca anlarsınız. Son 1 hafta kala yada son 1 gün kala hatırlatma olmaz. Sonra süresi bittiği için domain ücreti 35 TL civarına gelir (domain ücreti+kdv+gecikme) Bu olay 1 hafta önce başıma geldi.

  Hosting konusunda uygun fiyatlar sunar, bir sorun olduğunda binlerce müşteri arasında kaybolursunuz, bir mail atarsınız 4-5 saat sonra cevap gelir.

  Evet büyük firma, binlerce domain ve hosting müşterisi var, fiyatları makul, fakat hizmet kalitesi neye göre iyi, verdiğiniz fiyata göreyse bişey diyemem, ama uygun fiyatlı hizmet sunmak hizmet kalitesine yansımamalı. Bu konuda internette şikayetleri inceleyebilirsiniz. Dolayısıyla sunucu.com üzerinden isterse Türkiye'ni en uygun hizmetini sunsunlar. Öncelikle hizmet kalitesini arttırmalılar. Binlerce müşterin var olabilir, ama bu senin benim binlerce müşterim var, sen olmasan da olur anlayışına sebep olmamalı.

  1. kusura bakma da godaddy ve kankaları dururken burdan domain alırsan böyle olur işte.

   arkadaş bunların sitesinden de vps falan alacağıma digitalocean dan 5 dolara 3-4 tane alırım, kesin kazık fiyatları olacaktır ki hizmet farkı zaten şimdiden belli.

 6. Domain Tescil Domain Tescil

  Internet sektöründe hangi alanda hizmet veriyor olursan ol en iyi domaine sahip olmalısın, olmaya çalışmalısın en azından benim fikrime göre. Keşke kiralama vs. olaylarına girmeden direk sonuca gitseler daha iyi olurdu :)bunun gibi örnekleri geçtiğimiz günlerde de gördük yemeksepeti.com yemek.com'u ciceksepeti.com cicek.com'u bünyesine kattı. Bana göre böyle satın almalar şirketlerin en doğru yatırımı. Domain ve hosting işi bir zamanlar içinde bulunduğum bir alandı. Asıl siteyi beslemek için bile farklı domainlere paralar döktüm, hatta DomainTescil.net'i domain sorgulama ve kayıt için anasiteye yönlendirmek için Sorgula.net'i de whois sitesi olarak hayata geçirip sorgulamalardan yakaladığımız trafiği ve boş olan domainleri yine anasiteye yönlendirerek kayıt edilmesini sağlamak vb. gibi markayla alakası olmayan bu yönde farklı isimler aldım. Sonrasında hizmet söktöründen içerik üretmeye kaydık, işlerimizi devir ettik ama bu domainler hatıra kaldı. Ben de olmadı isimtescile kiralayım domaintescil.net ve sorgula.net'i alanadidomain.com gibide 3 5 hediye vereyim :) velhasıl bence iyi yapmış isimtescil bu domain, barındırma hizmeti veren herkesin sahip olmak isteyeceği bir isim, başarılar.

 7. Yurtiçi Uçak Bileti Yurtiçi Uçak Bileti

  Bence isimtescil sadece domain registry işiyle uğraşmalı.

  Domain reg'leme konusu hariç diğer konularda çokta başarılı olduğunu sanmıyorum bu firmanın.