Mobil uyumlu online günlük uygulaması: Histofme

Mobil uyumlu online günlük uygulaması: Histofme

Dikkatli okuyucularımız hatırlayacaklardır; geçtiğimiz ay düzenlenen TechCrunch Disrupt Europe etkinliğinde Turkish Pavilion'da yer alan girişimlerden biri de Histofme olmuştu.

İki kurucu ortak Oğuz Furkan Kaytancı ve Mustafa Necip Kaytancı tarafından kurulan Histofme, yayın hayatına web arayüzü olarak 2013 yılının Mayıs ayında başladı. Android ve iPhone uygulamaları ise Temmuz ayında yayına girdi. Histofme'nin geliştirme süreci yaklaşık olarak 5 ay kadar sürdü ancak Oğuz Furkan Kaytancı'dan aldığımız bilgiye göre platform üzerinde geliştirmeler ve iyileştirmeler hala sürüyor.

Oğuz Furkan Kaytancı; Histofme'yi bizzat kendi yaşadığı bir problem sonrasında geliştirmeye karar vermiş. Sosyal ağları aktif bir şekilde kullanan Kaytancı; yaşadığı anıları Twitter ve Facebook gibi günümüzün en popüler platformlarına yazdığında, bir süre sonra o anının değerini kaybettiğini ve unutulduğunu fark etmiş. Bunun üzerine de Histofme projesi ortaya çıkmış.

Hem iPhone ve Android uygulaması hem de web arayüzüne sahip olan Histofme, başarılı ana sayfa tasarımı ile dikkat çekiyor. Histofme, kendisini anlatmak için Marilyn Monroe ve Pepsi'nin platform üzerindeki sayfalarını hazırlamak gibi enteresan ve mantıklı bir yol izlemiş. Şu an için herhangi bir sosyal ağ vasıtasıyla üye olamadığınız Histofme'ye mobil uygulamalar üzerinden de üyelik formunu doldurarak üye olmanız mümkün.

Üye girişi yapmanızın ardından sosyal ağların tamamı gibi takipçi/takip etme gibi kavramlara sahip olan Histofme'de aynı bir günlük gibi ister içinde bulunduğunuz zaman dilimine, isterseniz de geriye dönük olarak anılarınızı -400 karakter sınırı var- giriyorsunuz. Her kullanıcıya bir de profil sayfası yaratan Histofme, Discover sayfası altında da kategorilere göre platform üzerinde herkese açık olarak paylaşılan anıları listeliyor. histofme-iphone-app Özellikle mobil uygulamaları arayüz tasarımı olarak başarılı olmuş yorumunu yapabileceğimiz Histofme, ayrıca üyelerin kendi arasında mesajlaşabilmesi özelliğine de sahip. Bugüne kadar herhangi bir pazarlama faaliyeti yürütmeyen girişim, şimdiden 2 bin üyeye ulaşmış. Kullanıcıların yüzde 25'i iPhone, yüzde 45'i Android ve yüzde 30'u da web arayüzünü kullanıyormuş.

Platformun kısa vadedeki hedefi ise pazarlama ve tanıtım faaliyetleri için yatırım almak. Ayrıca global olarak büyümek isteyen girişimin öncelikli hedef olarak belirlediği bir ülke ya da bölge yok. Şu an growth hacking konusunda çeşitli teknikler üzerinde çalışan kurucu ortaklar, muhtemelen kullanıcıların dağılımına göre öncelikli ülke ve bölge hedefi koyacak. Günümüzde internet girişimlerinin en zor tutulabildiği alanlardan biri de sosyal ağlar.

Histofme; alacağı yatırım sonrasında pazarlama faaliyetlerini hızlandırarak üye kazanmak ve ardından da growth hacking gibi yöntemlerle kullanıcılarını elinde tutmaya çalışacak. Almanya'da yaşayan kurucu ortaklar, aktif bir şekilde girişimcilik ekosisteminin bir parçası olmaya çalışıyorlar, bunu da artı bir etmen olarak not düşelim. Histofme ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.