Üç milyar uygulama indirmeye ulaşan Windows Phone için günde 500 yeni uygulama yayınlanıyor
Mobil

Üç milyar uygulama indirmeye ulaşan Windows Phone için günde 500 yeni uygulama yayınlanıyor

Windows PhoneMicrosoft, bu alandaki en önemli iki rakibi Apple ve Google’a göre çok geride kaldığı akıllı telefon yarışında arayı kapatmak için çok çalışıyor. Windows Phone ekosistemine dair son yayınladığı rakamlar da bunu net bir şekilde ortaya koyuyor.

Microsoft’un paylaştığı rakamlara göre bugüne kadar Windows Phone cihazlarda indirilen uygulama sayısı 3 milyarı geçmiş durumda. Bu her ne kadar Windows Phone için oldukça iyi bir rakam olsa da Apple’ın bunun 20 katına ulaşmış olması Microsoft’un rekabette hala önünde pek çok aşama olduğunu gösteriyor.

Diğer yandan her gün 500 yeni uygulamanın eklendiği Windows Phone uygulama mağazasında gerçekleşen işlemler gelirler açısından Microsoft adına gelecek vaat ediyor…

Popüler uygulamaların ardı ardına Windows Phone için yayınlanmaya başlaması Microsoft’un yüzünü güldüren gelişmelerden biri. Geçtiğimiz hafta Vine’ın Windows Phone sürümünün piyasaya çıkmasının ardından şimdi de listeye Instagram ve Waze eklendi. Bu yeni eklentilerle beraber Windows Phone uygulama mağazasındaki toplam uygulama sayısı da 190 bini aşmış oldu. Windows Phone uygulama mağazasından toplam uygulama indirme oranının bir yıl öncesine göre yüzde 290 artmış durumda.

Microsoft uygulama gelirleri ile ilgili çok net bilgiler paylaşmamış olsa da bu konudaki rakamlar artışı gösterebiliyor. Örneğin uygulama mağazasında aylık üretilen toplam gelirlerin son 1 yıl içerisinde yüzde 189 artmış olması, Windows Phone’un geliştiriciler için artık daha karlı bir platform olduğunu gösteriyor.

Microsoft’un paylaştığı tüm bu rakamlar olumlu bir tablo çiziyor olsa da yarışta halen rakiplerin epey gerisinde olduğu da bir gerçek. Fakat firmanın büyük yatırım yatığı mobil alandaki bu gelişmeler yatırımın karşılığını alma ihtmalinin de yüksek olduğunu gösteriyor.

Yorumlar (6)
 1. Nokia Lumia tasarım olarak çok hoşuma gidiyor fakat windows phone işletim sistemi uygulama açısından o kadar da zengin değil. Görünen o ki nokia 1 sene sonra akıllı telefon pazarındaki pasta dilimini azımsanmayacak düzeyde artıracaktır.

 2. Geliştirme yapmak için gereken donanım/yazılım gereksinimleri çok fazla

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   IOS ve Android uygulama için gereken gereksinimleri karşılaştırmanı isterim Windows ile :)

 3. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Microsoft tam anlamıyla saçmalıyor. Bu kadar mı tutarsızlık, vizyonsuzluk, kullanıcıları sitem ettirme olur. Hala zihniyetleri değişmemiş.

 4. Tarık Kartal Tarık Kartal

  Yıllardır Nokiadan vazgeçmedim, Nokia N9 kullandım şimdi de Lumia920 .

  N9 meego denen hiçbir başka telefonda olmayan garabet bir işletim sistemine sahipti..Daha doğrusu sistem güzel fakat Nokia sistemi tam geliştiremeden piyasaya sürmüş, ardından windows phone a yöneldi. Lumia920 büyük şaşaalarla pazara geldi...1 yıldır kullanıyorum. Çok başarısız... Windows Phone market çok yetersiz.. Evet binlerce yeni uygulama geliyor hergün ama hepsi çok dandik yetersiz uygulamalar ama içlerinde işe yarar uygulamalar var az sayıda da olsa fakat işin çok daha traji komik yanı uygulamaları yüklüyorsunuz nokia telefonlarda çoğu çalışmıyor... Bir de bazı arkadaşlara gülüyorum..Neredeyse Nokiayı eleştirenleri dövecek gibi yazanlar var :))