Apple, Xbox için Kinect teknolojisini geliştiren PrimeSense'i 345 milyon dolara satın aldı
Yatırım

Apple, Xbox için Kinect teknolojisini geliştiren PrimeSense'i 345 milyon dolara satın aldı

Apple, Microsoft'un Xbox oyun konsolu için geliştirilen Kinect teknolojisinin yaratıcısı olan PrimeSense firmasını 345 milyon dolara satın aldı.

3 boyutlu sensör algılayıcı teknolojisi geliştiren PrimeSense ile Apple'ın daha önceden de masaya oturduğu iddiaları ortaya atılıyor fakat PrimeSense CEO'su tarafından konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmıyordu. Ancak İsrail'de yayın yapan bir finansal gazetenin haberine göre, Apple satın almayı bitirdi.

PrimeSense'i satın almasının ardından Apple'ın gelecek vizyonuna yeni ürünler eklenebileceği gibi, Apple PrimeSense'in hali hazırda faaliyet gösterdiği alanlardaki faaliyetlerini de genişletebilir gibi gözüküyor. Çünkü PrimeSense'i sadece Microsoft için "Xbox Kinect teknolojisini geliştiren firma" olarak anmak da büyük haksızlık olur. Bunun dışında PrimeSense farklı pazarlara çözümler üretiyor.

primesense3d

3 boyutlu sensör teknolojisi geliştiren İsrail merkezli PrimeSense'in tahmini değerlemesinin 280 ile 300 milyon dolar arasında olduğunu, ancak Apple'ın masadan 345 milyon dolarlık satın alma bedeli ile kalktığını da belirtelim. Ayrıca Apple, 2011 yılında yaptığı Anobit satın almasından sonra ikinci defa İsrail merkezli bir şirketi satın almış oldu.

Yorumlar (2)
  1. Samsung'un s4 ve note3 gibi son seri telefonlarına baktığımızda temassız komutların ön plana çıkmaya başladığını görüyoruz. (sesli google komutları, gözle kontrol, ekrana dokunmadan sayfa geçme vb.) Apple bu konuda bir yenilik peşinde olabilir.

  2. Cem Kaptanoğlu Cem Kaptanoğlu

    Üniversitedeki arkadaşlarıma sesleniyorum : Tasarı geometri (Tasarı I, Tasarı II) (yıl:1980) diye bir dersimiz vardı hatırlar mısınız : Buz gibi sınıflarda ne olduğunu pek anlamadığımız dersler yapardık. Dersin konusu 3 boyutlu sanal bir cismin iki boyutlu görüntüsünü hoca verir. Çeşitli grafik (matematiksel aplikasyonlarla) eylemlerle cismin diğer (görünmeyen) tarafını çizerdik. Küfür edip duruduk, la bu neymiş diye. Hocalar da zaten konuyu ifade dahi edemezler. Sadece bizlerle boğuşur. Derslerden bizi geçirmeye çalışırlardı. Onları da kınıyorum. Kendimi ise hiç affetmiyorum.