Trendyol kurucusu Demet Mutlu, Türkiye ve MENA bölgesinin barındırdığı fırsatları anlattı
E-Ticaret

Trendyol kurucusu Demet Mutlu, Türkiye ve MENA bölgesinin barındırdığı fırsatları anlattı

 • NOAH Konferansı'nın ikinci günü yine internet şirketlerinin sunumlarıyla başladı. Açılış oturumunda sunum yapan şirketlerden biri de Trendyol'du.

noah-conference-demet-mutlu-2NOAH Konferansı'nın ikinci günü yine internet şirketlerinin sunumlarıyla başladı. Açılış oturumunda sunum yapan şirketlerden biri de Trendyol'du. Şirketin kurucusu ve CEO'su Demet Mutlu, yaptığı sunumda Trendyol kadar neden Türkiye ve MENA'nın e-ticaret alanında potansiyel taşıdığını anlattı.

Sunumunun ilk bölümünde Trendyol'u anlatan Mutlu, 3 yıl önce kurulduklarını ve şu anda moda alanında Türkiye'deki en büyük eticaret girişimi olduklarını söyledi. Trendyol'u ve Modagram'ı kısaca anlattıktan sonra nasıl bu kadar hızlı büyüdüklerini anlatmaya başlayan Mutlu, 3 temel etmenden bahsetti. Büyüme etmenlerini; genç nüfusla birlikte büyüyen ekonomi, teknolojiye kolay ulaşım ve zengin kaynaklara kolay ulaşım olarak sıraladı.

noah-conference-demet-mutlu-3

Bu üç etmeni detaylandıran Trendyol CEO'su Demet Mutlu, büyümelerinin ana noktasını Türkiye ve MENA'nın büyüyen ekonomisine ve genç nüfusa bağladı. Türkiye ve MENA'nın toplam nüfusunun 487 milyon olduğunu ve bu sayının önümüzdeki 10 yıl içerisinde 600 milyona ulaşacağını paylaşan Mutlu, bölgenin nüfusunun yarısının 25 yaşının altında olduğunu aktardı.

noah-conference-demet-mutlu-4

Büyümelerinin ikinci sebebini teknolojiye kolay ulaşım olduğunu söyleyen Mutlu, hızlı büyüyen internet nüfusunu öne çıkardı. Mobildeki büyümeyi de aktaran Mutlu, hali hazırda Trendyol'un satışlarının %20 oranında mobil sayfa ve uygulamalarından geldiğini paylaştı.

noah-conference-demet-mutlu-6

Demet Mutlu, Trendyol'un büyümesindeki üçüncü önemli noktanın tekstil ürünlerine kolay ve hızlı ulaşım olduğunu paylaştı. Yüksek kaliteli ürünlere hızlı üretim süreleriyle ulaşabildiklerini paylaşan Mutlu, esnek ürün teslim süreleriyle daha iyi envanter yönetimi sağladıklarını paylaştı.

noah-conference-demet-mutlu-8

Türkiye ve MENA bölgesinde yapılacak moda merkezli e-ticaretin birkaç milyar dolarlık bir iş olduğunu paylaşan Mutlu, Türkiye'den bu büyüklüğe ulaşabilecek çok fazla girişim olduğunu paylaşarak sözlerine son verdi. Trendyol kurucusu ve CEO'su Demet Mutlu'nun oturumunun videosunu yukarıda izleyebilirsiniz.

Yorumlar (11)
 1. Renklidergi Renklidergi

  Mena nedir diye merak edenler için gelsin:

  http://en.wikipedia.org/wiki/MENA

  "Middle East and North Africa" - Orta doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri...

 2. Sami Eymur Sami Eymur

  bu sunumları neden türkçe yapmazlar hiç anlayamadım şimdiye kadar :)

  1. Sunumun yapıldığı konferansın (NOAH) uluslararası olması ve Londra'da yapılması mantıklı bir cevap olabilir sanırım.

   1. Sami Eymur Sami Eymur

    Videoyu izlemedim, metini okudum, Haberin içeriğinde konferansın nerede yapıldığı yazmayınca bende atladım sazan gibi sanırım :)

  2. Aslan, İngiltere'de sunum.

 3. Arada nefes alsaymış iyimiş. Çok gergin duruyor.

 4. Murat Inal Murat Inal

  çok akıcı konuşma ama hiç vurgu yok canım sıkıldı izlerken dümdüz hıphızlı.

  1. Huseyin Huseyin

   Konuşmanın başında öyle seri başladı ki konuşma başıdır birazdan nefes alır dedim ama yok :)

   Gerçekten çok akıcı konuşuyor eee eğitim hayatı hep Amerika'da geçmiş ama ciddi anlamda vurgu yok. Nefes almadan konuşmasını sıkılmadan hayret içinde izledim ama.

 5. Webrazziden yeni dönemde alt yazı desteği bekliyoruz. Ben anlıyorum ama yarım yamalak.

 6. Online Marketing Online Marketing

  Multi Bilion business, o kadar oldu mu fashion?

 7. Kemal Solmaz Kemal Solmaz

  - Japoncanız ne güzel. Japon musunuz?

  + Evet Japonuz.

  Th yan yana gelince f diye okumuyorlar mı o duruma fitilim.

  Nevzat aydın çıktı ne güzel Türk aksanıyla konuştu anladık. 0 ego ile mis gibi..

  Demet Hanım'ı tebrik ederim, İngiliz bile zor konuşur kendisiyle.