Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye Programı’nın 2013 yılı sonuçları açıklandı

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye Programı’nın 2013 yılı sonuçları açıklandı

Bu yıl sekizinci kez Türkiye'nin teknoloji alanında en hızlı büyüyen şirketleri belirleyen Deloitte, Haziran ayında başlayan başvuru sürecinin ardından dün gece düzenlediği törenle Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye Programı’nın sonuçlarını açıkladı.

2013'ün kazananı, telekomünikasyon/networking alanında hizmet gösteren 1001 Teknoloji oldu. Son beş yılda %9,444 büyüme kaydederek birinci olan 1001 Teknoloji’yi, %9,188 büyüme ile Vector ve %4,190 büyüme ile Elkotek izledi. 2012 yılının birincisi olan Elkotek, Teknoloji Özel Ödülü'nün de sahibi oldu.

Diğer yandan 2012 mali yılı süresince geliri 50 milyon Euro ve daha fazla olan teknoloji şirketlerinin yarıştığı Big Starts kategorisinde ise Aselsan, Havelsan ve Biotekno ipi göğüsledi.

Programda yer alan şirketlerin yüzde 62'si yazılım kategorisinde yer alıyor. Telekomünikasyon ve networking alanındaki firmaların oranı ise geçen seneyle kıyaslayacak olursak yüzde 12'den bu sene yüzde 18'e yükselmiş. Ayrıca 50 şirkette 39 tanesi İstanbul, 9 tanesi Ankara, 2 tanesi de Kocaeli'nden.

Deloitte-fast-50-odul-toreni
Düzenlenen ödül töreninden bir kare

Listede internet sektöründe tanınan şirketlere de rastlamak mümkün. Örneğin geçen sene dördüncü olan Ideasoft bu sene listede 6. sırada kendine yer bulmuş. Diğer bir isim de geçen sene dokuzuncu olurken bu sene sekizinciliğe çıkan Pozitron. Listedeki diğer dikkat çeken şirketler ise Smartis Interactive, Udav ve Radore.

deloitte-fast-50-2013

Konuyla ilgili olarak Deloitte Türkiye TMT Lideri ve Ortağı Tolga Yaveroğlu şunları söyledi: "Programda elde ettiğimiz ilgi, bu başarının en büyük göstergesi. Teknoloji alanında Türk şirketlerinin başarısını çok önemsiyoruz. Öyle ki bu şirketler, 2009 ve 2011 yıllarında Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) ülkeleri arasında yapılan Fast500 şirketleri içinde birinci olarak başarıya imza attılar ve 6 şirketimiz %10’luk dilimin içinde yer aldı. Bu sene de kazanan şirketlerimizi Deloitte Teknoloji Fast500 EMEA Programı ile yeni iş bağlantıları kurma ve yeni pazarlara açılma gibi pek çok fırsat bekliyor. Deloitte Türkiye olarak teknoloji alanında gelişen şirketlerimize olan bu desteğimizi artarak sürdüreceğiz."

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.