Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya ziyareti sırasında Rovio'yu ziyaret etti
Mobil

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya ziyareti sırasında Rovio'yu ziyaret etti

Resmi temaslarda bulunmak üzere Finlandiya'ya giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başkent Helsinki'de bulunan ve dünyanın en popüler mobil oyunu olarak kabul edilen Angry Birds'ün yapımcı şirketi Rovio'yu ziyaret etti.

Angry Birds'ün yapımcısı Rovio CEO'su Mikael Hed, Tayyip Erdoğan ve beraberindeki Türk heyetine bir sunum gerçekleştirdi. Hürriyet Daily News'de yer alan habere göre, Erdoğan kuşların neden kızgın olduklarını ve bu durumun çocuklar üstünde negatif bir etki bırakıp bırakmadığı sorularını da Rovio'nun CEO'suna yöneltti. Hed, kuşların niçin kızgın olduğunu Erdoğan'a açıklarken, Angry Birds ile ilgili şu ana dek çocuklar üzerinde herhangi bir olumsuzluğa yol açtığına dair geri bildirim almadıklarını ifade etti.

Finlandiyalıların Nokia'dan sonra milli bir değer olarak gördükleri Angry Birds'ü yapan şirketin böylesi üst düzey ziyaretler alması aslında oldukça normal. Bilindiği üzere, gerçekleşen üst düzey ve resmi ziyaretlerde ülkeler birbirleri ile olan ekonomik, politik ve kültürel iş birliklerini geliştirmek adına fırsatları karşılıklı olarak değerlendiriyorlar. Erdoğan'ın bu ziyareti arkasında yatan sebepse eğitim alanındaki bazı gelişmeler.

3-8 yaş arası çocuklar için yeni eğitim konsepti

Alınan bilgilere göre şirketin en yetkili ismi Mikael Hed, Erdoğan'a yaptığı sunumda Rovio'nun üzerinde çalıştığı ve 3-8 yaş arası çocuklar için hazırlanan yeni bir eğitim konseptinin tanıtımı yaptı. Ülkemizde FATİH Projesi ile hareketlenen ve yaygınlaştırılması amaçlanan e-öğrenme konseptinin okul öncesi çağa da yansıtılmasıyla ilgili olarak atılacak adımlarda, Rovio ile iş birliğine gidilebileceğinin sinyalleri verildi.

Sunumun ardından açıklamalar yapan Erdoğan, konuyu MEB ve YÖK ile paylaşacaklarını ve burada ortak işler yapılabileceğini belirtti. Erdoğan, ayrıca Rovio'nun Türkiye'ye gelerek yerel bir şirket ile ortak çalışma yürütebileceğini de aktararak, gazetecilerin oyunu deneyip denemediği ile ilgili sorusuna ise olumsuz yanıt vererek, sadece sunumu dinleme fırsatı bulabildiklerini açıkladı.

Görsel kaynak: Anadolu Ajansı

Yorumlar (23)
 1. Ercan Kumcu Ercan Kumcu

  Biri google'a gider, biri Rovio'a. Bir tanesi de Turkiye'deki teknoloji firmalarını ziyaret etmez. Dünya lideri ya onun için herhalde.

  1. Tayyipçi bir tarafım yok ama sorarım size; kimi ziyaret edecek Türkiyede?

   En büyük markalar bile startuplar için verilen devlet desteğini kağıt işlerinin üstesinden gelerek kapıyorlar.

   Malum bir yazılım firmamız güya tdk için sözlük yapıyor ama sözlüğün mülkiyeti devlete ya da tdk'ya değil kendilerine ait oluyor. Dış kullanım için her türlü ecnebi firmaları ücretli ücretsiz API sağlarken bizimki aynı linkin bile ikinci kez kullanımının önüne geçiyor.

   Sıradan insanların hayatlarını kolaylaştırıcı ücretsiz ya da ucuz hizmetler vermek yerine nerede ihale var, nasıl kaparız, siyasilerle arayı nasıl ulur nasıl iş kapatırızın peşindeler.

   Bakın rovionun hiçbir yetkilisi akp mahalle muhterı ile bile görüşmeden nasıl doğrudan parti lideri ile görüşebiliyor. Neden? Çünkü halk için çalışıyorlar, paralı, parasız, reklamlı, reklamsız farketmez. Yaptıkları sokaktaki insanlar tarafından bile konuşuluyor ve seviliyor. Siz hangi yerli teknoloji firmasında böyle bir yaklaşım gördünüz?

   En büyük düdükçü gsm operatorümüz o kadar kazandığı para kendine yetmiyormuş gibi bir de yüzde yüz türk mühendisler geliştridi diye 5 sene öncesinin cep telefonunun yarının fiyatına satıyor. Değil başbakan belediye başkanı bile bunların ofislerini ziyaret etse içim daralıyor, kesin bir ihale olayı filan vardır diye.

   Bizimkiler başbakana kızacağına azcık ders çıkarsın, halk için faydalı iş yapsın. Küplere binme yrine imrenme vesilesi olsun bunlar.

   Her neyse, siz bana dünyadaki örnekleri gibi yerli teknoloji firması gösterin, söz veriyorum ben başbakan olursam her ay ziyaret edicem. Zaten benim başbakan olmam ne kadar uzaksa sizin de bana o düzeyde bir firma bulup gösterme ihtimaliniz aynıdır.

   1. Nish574 Nish574

    Pardus der susarım.

 2. Turkiye'de nereyi ziyaret etmisler? Bir arge merkezi veya teknokente gittiler mi? Kurdela kesmislerdir.

  Bir de bu kuslar niye kizgin diye sormus!

 3. Emir Sivis Emir Sivis

  tavuklarla horozlari ayri oyunlara alin demeye gitmistir. :)

  1. Huseyin Huseyin

   Allah iyiliğini vere emi :) gülmekten yarıldım ya.

 4. Açıkcası boyle seylere merakli olmalari cok guzel. Keske yanlarinda 3-5 genç girisimci de goturseler.

  Devletin sektore katkisi var (cok daha iyi olabilir tabiki) ancak sektorden cok uzaktalar.

  1. Ülkemizde çok sayıda genç girişimci var.

   Mısır satan, gemi alan vesaire...

   Bence kesin gitmeliler.

 5. Murat Yilmaz Murat Yilmaz

  Devlet büyüklerinin bu tür teknoloji şirketlerini ziyareti güzel. Ziyaret eden cumhur başkanı, başbakan olunca Turistik ziyaret şeklinde geçmemeli. Teknoloji danışmanları daha önce ileitşime geçip ülkemize yatırım yapma vb konularda google, twitter, microsft vb firmalarla tabiri caizsse yatırım ya da birlikte çalışma vb konuları masaya yatırmalı. Diğer bir durum Bu tür gezilerin ardından ülkemizde de bu tür şirketlerin neden çıkamadığını masaya yatırıp altyapısının oluşturulması gerektiğini düşünüyorum. Son yıllarda ciddi gelişmeler var anacak özellikle başbakan ya da cumhur başkanı seviyesinde gerçekleşen bu tür gezilerin yeterince değerlendirilemediğini düşünüyorum.

 6. O firmada bildiğim kadarıyla kızlı erkekli çalışıyorlar, bu muhafazakar demokrat yapıya ters bir defa. Derhal bir müdahale gerçekleştirilmeli.

 7. Kemal Solmaz Kemal Solmaz

  Peak Games'e de gitmiş miydi? Gitmediyse komik değil yani.

 8. Muhammed Muhammed

  @ercan Nereyi ziyaret etmeliydi? Markafoni'yi mi?

 9. Genç Blogger Genç Blogger

  Tebrik ediyorum Başbakanı teknolojiye ve bilime verdiği değer için. Dünyanın en büyükleriyle sürekli diyolog halinde bizde o noktadan başlamalıyız. Sıfırdan başlarsak onlara yetişmemiz 20 yılı alır dostlar.

 10. Fatih Deger Fatih Deger

  @ercan Peak Games'e gidip okey oyunlarını mı incelemeliydi?

 11. Mehmet Can Mehmet Can

  Dijigame'i ziyaret edemez. Çünkü henüz bir ofisimiz bile yok :)

 12. Muhammed Şamil Muhammed Şamil

  Merhaba Arkadaşlar,

  Devleti yöneten insanlar bizler kadar işin içinde olmadığı için bizlere yol açacak kanunları, ortamları sağlayacak kadar bu alanda uzman değiller. Size çok basit gelen bilgileri bile bilemeyecek durumda olan çok milletvekili vs mevcuttur.

  Dolayısıyla devlet yöneten insanların girişim, teknoloji merkezlerinde veya şirketlerinde incelemede bulunup bu alanda bilgilerini geliştirmesi Türkiye'de de girişimcilere benzer bir ortam veya destek sağlamaları açısından faydalıdır.

  Kişisel düşüncem devlet yöneten insanların google, twitter, rovio gibi şirketleri incelemesi, kültürünü öğrenmeye çalışması yukarıda bahsettiğim nedenlerdendir.

  Bence keşke bütün yetkililer silikon vadisinde bir ay vakit geçirse, girişimin, yatırımın , devletin katkısının nasıl olduğunu görse, ufku genişlese...

  Girişimci insanların olaylara siyasi pencereden değil kendileri, sektör ve Türkiye için iyi mi kötü mü diye bakması gerektiğini nacizane düşünüyorum.

  İyi çalışmalar..

  1. Huseyin Huseyin

   Arkadaşım Başbakanın söylediklerini bilmesine gerek yok zaten bilemez de. Bunun için danışmanları var, bunlardan biri senin yaşlarındaki kızı diğeri de soslyal medyayı çok iyi bilen Yiğit Bulut.

   Bu tür ortamları gezmek ne sağlayabilir? Rovio ofisinde 1 saat gezdi oraya baktı burada yazılımcılar var burada grafik tasarımcılar var işte böyle kızlı erkekli çalışıyorlar dediler gelişim için sonuç nedir ?

   Eğer bir adım ötesine gidecekse mesela Webrazzi Summit

   katılabilir, yada E-tohum toplantılarına. Hele Bursa'da bir e-tohum toplantısı vardı ki sanayi şirketlerinden - devlete kadar büyüklerin yapması gerekenler ince ince bahsedildi..

   Eğer bir adım ötesi düşünülüyorsa gezmekle olmuyor, Cumhurbaşkanı silikon vadisinin tamamını gezeli kaç ay oldu :) Türkiye'de bu geziden arta kalan bir yatırım, bir değişim, politik bir adım gördün mü? Ben görmedim, gördüğüm tek şey bir Türkçe klavye birkaç tanede eşantiyon.

   1. Muhammed Şamil Muhammed Şamil

    Her dediğine cevabım var ancak baştan anlamamak üzere şartlanan insanlara zorla bir şeyler anlatılmıyor.

    Ben siyasi bir şey mi yazıyorum ki sen bana klasik muhalefet ağzıyla cevap veriyorsun.

    Kızından, oğlundan, yiğit buluttan banane...

    Benim dediklerimi anlayacak kadar bilgin ve kapasiten olsa zaten Türkiye'nin girişim-yatırım çerçevesinde hangi kanunları çıkardığını bilirdin, muhakeme edebilirdin.

    Benim yaşımı nereden biliyorsun da "senin yaşında oğlu" tanımını beni hiç tanımadığın halde kullanıyorsun. Sadece bu cümle bile senin nasıl bir kafa yapısında olduğunu ispat ediyor.

   2. Ofiz gezmek tabii ki çok şey öğretir. Mesela

    "x metrekare ofiste toplam 20 kişiyle şu kadar milyon dolar çıkıyormuş meğerse"

    diyebilir başbakan.

    "Bu bacasız fabrika gibi bişey. Öyleyse bu tarz işyerleri için gerekli çalışmaları başlatalım"

    diyebilir. Liseli öğrencileri teknik gezi adı altında üniversitelere götürenler o gezmelerden ne bekliyorlarsa, tarih ve coğrafya adına klasik tursitik gezileri teknik gezi kapsamında değerlendirenler ne bekliyorlarsa biz de başbakanın ve cumhurbaşkanının bu gezmelernden en az o kadarını bekleyebiliriz.

    Bilmiyorum ne işle uğraşıyorsunuz ama eğer alanınız biraz olsun yazılım ile ilgili ise size "Microsoft geliştrime ofislerini ziyaret gezimize bekleriz" deseler " Bırak hoca yeah bakmakla öğrenilseydi kedi kasap olurdu." mu diyeceksiniz? Gezmek hiç olmazsa ufuk kazandırır insana.

    Eleştirilerinizin hiçbiri yapıcı değil. Ben de başbakandan cumhurbaşkanından hazzetmiyorum ama bu ağızla anca berber muhabbeti kıvamında faydanız olur bu ülkeye. Sektörde bu çapta(!) insanların kalabalığı çok üzücü.

 13. Sayin Başbakan'ım,

  Kuşların kızgınlığının çocukları etkileyip etkilemediğini bilemeyeceğim ama sizin her şeye kızgınlığınız biz yetişkinleri bile olumsuz etkiliyor.

 14. Oyunlardan nasıl vergi alınır bir ön araştırma yapılıyor herhal :D

 15. Göksel Göksel

  Dünyada çok fazla oynanan bir girişimin merkezinin ziyaret edilmesi son derece doğal ve faydalı. Ülkemizdeki mobil girişimcilerin destek bulamaması farklı bir konu.