Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya ziyareti sırasında Rovio'yu ziyaret etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya ziyareti sırasında Rovio'yu ziyaret etti

Resmi temaslarda bulunmak üzere Finlandiya'ya giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başkent Helsinki'de bulunan ve dünyanın en popüler mobil oyunu olarak kabul edilen Angry Birds'ün yapımcı şirketi Rovio'yu ziyaret etti.

Angry Birds'ün yapımcısı Rovio CEO'su Mikael Hed, Tayyip Erdoğan ve beraberindeki Türk heyetine bir sunum gerçekleştirdi. Hürriyet Daily News'de yer alan habere göre, Erdoğan kuşların neden kızgın olduklarını ve bu durumun çocuklar üstünde negatif bir etki bırakıp bırakmadığı sorularını da Rovio'nun CEO'suna yöneltti. Hed, kuşların niçin kızgın olduğunu Erdoğan'a açıklarken, Angry Birds ile ilgili şu ana dek çocuklar üzerinde herhangi bir olumsuzluğa yol açtığına dair geri bildirim almadıklarını ifade etti.

Finlandiyalıların Nokia'dan sonra milli bir değer olarak gördükleri Angry Birds'ü yapan şirketin böylesi üst düzey ziyaretler alması aslında oldukça normal. Bilindiği üzere, gerçekleşen üst düzey ve resmi ziyaretlerde ülkeler birbirleri ile olan ekonomik, politik ve kültürel iş birliklerini geliştirmek adına fırsatları karşılıklı olarak değerlendiriyorlar. Erdoğan'ın bu ziyareti arkasında yatan sebepse eğitim alanındaki bazı gelişmeler.

3-8 yaş arası çocuklar için yeni eğitim konsepti

Alınan bilgilere göre şirketin en yetkili ismi Mikael Hed, Erdoğan'a yaptığı sunumda Rovio'nun üzerinde çalıştığı ve 3-8 yaş arası çocuklar için hazırlanan yeni bir eğitim konseptinin tanıtımı yaptı. Ülkemizde FATİH Projesi ile hareketlenen ve yaygınlaştırılması amaçlanan e-öğrenme konseptinin okul öncesi çağa da yansıtılmasıyla ilgili olarak atılacak adımlarda, Rovio ile iş birliğine gidilebileceğinin sinyalleri verildi.

Sunumun ardından açıklamalar yapan Erdoğan, konuyu MEB ve YÖK ile paylaşacaklarını ve burada ortak işler yapılabileceğini belirtti. Erdoğan, ayrıca Rovio'nun Türkiye'ye gelerek yerel bir şirket ile ortak çalışma yürütebileceğini de aktararak, gazetecilerin oyunu deneyip denemediği ile ilgili sorusuna ise olumsuz yanıt vererek, sadece sunumu dinleme fırsatı bulabildiklerini açıkladı.

Görsel kaynak: Anadolu Ajansı

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.