FATİH Projesi ve öğrenmenin yeni şekli
Genel

FATİH Projesi ve öğrenmenin yeni şekli

FATİH projesi, Türk eğitim sistemi için devrim niteliğinde bir hareket. Proje kapsamında 2014 yılına kadar okul öncesinden üniversiteye kadar eğitim veren 40 bin okul, başka bir deyişle 620 bin derslik dünya standartlarının üzerinde bir dijital altyapıya sahip olacak.

Tüm sınıflar; geniş bant internet bağlantısı, dizüstü bilgisayar, akıllı tahta, çok fonksiyonlu yazıcılarla donatılacak, tüm öğrencilere dokunmatik tabletler dağıtılacak. Milyarlarca dolarlık bir yatırımı gerektiren projenin ilk adımı 2011 yılının son döneminde atılmıştı.

Vestel, 23 Kasım 2011’de yapılan akıllı tahta ihalesinin 85 bin adetlik ilk fazını 339 milyon 525 bin TL karşılığında kazandı. Akıllı tahta başına yaklaşık 4 bin TL’lik bu teklif bazı tartışmalara da yol açmıştı. Çünkü akıllı tahta şartnamesi, Vestel’in ihale açılmadan 1 ay evvel aldığı akıllı tahta patentiyle birebir benzerlik taşıyordu.

Dijitalleşen sınıflar

İhale tartışılsa da akıllı tahta sınıflara önemli bir teknoloji sunuyor. Akıllı tahta 3 parçadan oluşuyor. Yeşil tahta tebeşir kullanımına uygunken, beyaz tahta kalemle yazmayı mümkün kılıyor. Akıllı tahtanın en önemli parçası ise 65 inçlik LED ekrandan oluşan üçüncü parçası. Bu ekran ile dersler dijital içeriklerle zenginleştirilecek. LED ekran üzerindeki kameralar sayesinde el hareketleri de takip edilebiliyor ve böylece ekran, içerik göstermenin yanı sıra dokunmatik benzeri bir sistemle elle kullanılan bir tahta oluyor. Akıllı tahtanın üzerine Intel i3 işlemciye sahip bir PC entegre edilmiş durumda. Dolayısıyla internet bağlantısına sahip bir akıllı tahta ile standart bir PC ile yapabileceğiniz her türlü işlemi yapmak mümkün. Şu anda dünya genelindeki sınıfların sadece yüzde 9’u akıllı tahta teknolojisine sahip.

FATİH projesinin en çok konuşulan bölümü ise yaklaşık 14 milyon öğrenciyi tablet ve z-kitapla (zenginleştirilmiş kitap)buluşturacak olan tablet ihalesi oldu. Tablet ihalesinin 4 bin adetlik ilk kısmını 599 TL’lik e-tab teklifiyle General Mobile kazandı. Geçtiğimiz günlerde proje için belirlenen pilot okullardaki öğrencilere tabletleri dağıtıldı. Tabletler, yine FATİH projesi kapsamında geliştirilecek olan z-kitaplarla donatılacak. Böylece öğrenciler, dijital teknolojilerle donatılmış olan sınıflarda, ellerindeki tabletlerdeki z-kitaplarla eğitim alacak.

Öğrenmenin yeni şekli

Sınıfların, dünya standartlarının üzerinde bir teknolojiyle donatılması ve eğitimin dijitalleşmesi önemli  bir soruyu da beraberinde getiriyor. Sınıfların dijitalleşmesi eğitim sistemini nasıl etkileyecek? Kalem kağıtla verilmeyen bir eğitim; dokunulmayan, ilk sayfasını yırtıp uçak yapamadığınız bir kitap ne kadar yeterli olacak? Aksi görüşler olsa da Stanford Üniversitesi Psikoloji Profesörü Philip Zimbardo, FATİH projesinin gerekliliğini destekleyen görüşlere sahip. Aşağıdaki video’da bu durum detaylı bir şekilde ifade ediliyor. (Video’nun tamamını izlemenizi tavsiye ederim ama yeterli vakti (!) olmayanlar 5:40’tan sonrasını izleyebilir)

Lisans eğitimi esnasında Psikoloji, Sosyoloji ve Antropoloji diploması alan Zimbardo özetle şunu diyor. Şu anda 21 yaşında olan bir erkek, o yaşına kadar yaklaşık 10 bin saatini bilgisayar oyunları oynayarak geçiriyor. Dijital evrende oluşturduğu ve içinde yaşadığı dünya, bugünkü gençlerin beyinlerini dijital bir şekilde kodluyor (digitally re-wired). Dolayısıyla geleneksel analog öğretim metodları, kara tahta ve tek yönlü bilgi akışı gençler için kelimenin tek anlamıyla “sıkıcı” kalıyor. Bu yüzden de Amerika’da her 9 saniyede bir öğrenci okulu bırakıyor.

Zimbardo’nun ilettiği bilgiler ışığında düşünüldüğünde, FATİH projesinin yeni nesil öğrenme metodlarını ve yeni nesil eğitim anlayışını, dünya ortalamasından hızlı bir şekilde Türkiye’ye getirmesi oldukça heyecan verici bir durum. Sosyal medyada geçirilen zaman, video içeriklerin gördüğü ilgi ve yeni teknolojilerin adaptasyonu ile dijtalleşme konusunda önemli istatistiklere sahip olan Türkiye, belki de FATİH projesiyle birlikte ilk defa bir treni yakalama telaşından kurtulup, yeni bir yaklaşıma öncülük eden ülkelerden olacak. Apple'ın iBooks 2 ile yaptığı eğitim hamlesi de dikkate alındığında FATİH projesinin önemi daha da belirginleşiyor.

Yorumlar (13)
 1. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  video harika olmuş :)

 2. Bir öğretmen olarak bu projeden çok çok memnunum. Artık görsel materyalleri daha verimli kullanacağız. Projektör makinası hangi sınıfta olacak diye öğretmenler odasında teneffüs arası kıyasıya pazarlıklar yapmayacağız. Okullarda harita odasına gerek kalmayacak.

 3. Abicim iyi güzel okuldaki internetler çok hızlı da bir de her girdiğin site sansürlu olmasa.

  Akıllı tahtalar desen Windows 7 var üzerinde. Windows 7 mouse ile kullanılmak için yapılmamış mıdır ? Dokunmak için değil abicim olmuyor. Akilli Tahta dokunmatik değil zaten basmatik. Nokia nin dokunmatik telefonları gibi...

 4. Huseyin Oktay Huseyin Oktay

  Projenin büyüklüğünden ve eğitim sistemini değiştireceğinden kimsenin şüphesi yok zannederim. Asıl kaygı projenin bir koşuşturma havası içerisinde hayata geçiriliyor olması diye düşünüyorum.

  Bir de hala 'Fatih projesiinin başarısı nasıl ölçülecek bilemiyorum. Her sınıfın ve her öğrencinin dijital oyuncaklara kavuşması bir başarı sayılacak mı? Yoksa daha ölçülebilir hedefler belirlenmiş durumda mı(örn. öğrencilerin %x'i dersler ile alakalı Y dakika video izledi)? Öğretmenler, veliler ne kadar hazır?

  Ama yine söylüyorum, bir bilişimci olarak projeyi kesinlikle çok faydalı buluyorum.

  1. Mevlana M. Gürbulak Mevlana M. Gürbulak

   bence mesele fatih projesinin olması ya da olmaması aslında. fatih projesi olduktan sonra eğitim sistemi başarılı olur ya da olmaz. ama fatih projesi olmazsa eğitim sisteminin eksik olacağını düşünüyorum.

   1. Huseyin Oktay Huseyin Oktay

    Bence olmali Fatih projesi. Ama riski iyi yonetilmeli. bir anda milyarlarca TL'lik yatirim olarak gorunce, insanin aklina hep "Ya basarili olmazsa? O kadar parayi cope mi atiyoruz?" diye geliyor.

 5. N. Can Kirik N. Can Kirik

  proje gerçekten heyecan verici ama önümüzde çözümlenmesi gerken büyük bir sorun var, o da İÇERİK. etkin bir içerik sunulmadığı sürece, bu teknoloji dikkat dağıtmaktan öteye gidemeyecek. öğrenciler dersi dinlemek yerine kendilerini oyunlara ve/veya sosyal medyaya verecekler.

  1. Mevlana M. Gürbulak Mevlana M. Gürbulak

   yazının anafikrinde de belirttiğim gibi aslında yeni nesil için oyun oynamak ya da sosyal medyada zaman geçirmek bir yaşam tarzı. eğitim sistemi ona uyum sağlamaya çalışıyor sadece. yoksa bundan 3-5 sene sonra zaten tüm öğrencilerin elinde iyi kötü bir tablet olacak. akıllı telefonlar zaten var.

   1. tüm öğrencilerin elinde tablet, akıllı telefon mu?

    siz öyle sanın. gaziantep gibi metropol bir ilde öğretmenliği anlatayım mı?

    öğrencilerin % 75'i okula aç geliyor.

    velilerin % 50 si çalışmıyor.

    öğrencilerin % 50'si tek odalı evde 6-7 kişi oturuyor.

    öğrencilerin % 50 si veliden şiddet görüyor.

    öğrencilerde bırakın tableti telefonu, kalem defter yok. ah keşke dijital sınıflarda herşey hayal edildiği gibi olsa.

    maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinde en altta temel ihtiyaçlar var. en üstte kendini gerçekleştirme var.

    bu tablet işi neye benziyo: temel ihtiyaçları karşılamadan kendini gerçekleştirmeye benziyo, ki bu doğaya aykırı.

    ne oldu hatırlayın! pilot uygulama yapılan yerlerde öğenci velileri tabletleri sattı. çünkü adam aç!

 6. Ali Göksel Ali Göksel

  Tartışmaya açık bir konuda taraflı bir haber sitesi olan Haber7'den link vermek konuyu taraflı hale getirmiş. Böyle yalama haberler yaparken taraflı vermeyeceksin kardeşim. Tamam sana gel sol.org.tr'nin linkini ver demiyorum git daha çok tarafsızlığı savunan biraz daha liberal çizgede olmayı tercih eden milliyet,hurriyet,ntvmsnbc gibi siteleri kullan. "Dolayısıyla geleneksel analog öğretim metodları, kara tahta ve tek yönlü bilgi akışı gençler için kelimenin tek anlamıyla “sıkıcı” kalıyor. Bu yüzden de Amerika’da her 9 saniyede bir öğrenci okulu bırakıyor." Demek biz bu yüzden başarısız oluyoruz. Vay be(!). Komik.

  Proje çok güzel. Görsel meteryallerin artırılması öğrenmek isteyen öğrencilerin derse daha fazla ilgi duymasını sağlayacak. Aynı zamanda öğretmenler konularında daha fazla ayrıntıya değinebilecek ya da daha hızlı ilerleyecek ve tebeşir yüzünden toz yutmak zorunda kalmadıkları için sağlık problemleri azalacak. Son olarak ilerleyen zamanlarda kitaplar e-book olarak dağıtılırsa daha çok ağaç kesilmesini önler. Projeyi daha anlamlı kılar.

 7. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Fatih projesine gelene kadar, eğitim sisteminde düzeltilmesi gereken o kadar çok şey var ki!

  * Her yıl değişen sınav sistemleri

  * Verimsiz eğitim

  * Atanmayı bekleyen onbinlerce öğretmen

  * 5 sınıfta olup hala okumayı yazmayı bilmeyen öğrenciler

  * Tuvaleti dahi olmayan derme çatma okullar

  ... daha saymakla bitmeyecek yüzlerce sorun.

  Kısaca bu proje güzel olabilir, fakat bu projeyi gerçekleştirerek Türkiye'de ki eğitim sistemini düzeltemezsiniz. Ancak bu işten birilerinin ekmeğine yağ çalınır...

 8. Edebiyat Edebiyat

  Eee tabi doğal olarak eğitimci öğretmen ve öğrenci arkdaşlar memnun kalırlar bu durumdan.İbrahim ÖZKAN arkdaşın dediği gibi; Kısaca bu proje güzel olabilir, fakat bu projeyi gerçekleştirerek Türkiye’de ki eğitim sistemini düzeltemezsiniz. Ancak bu işten birilerinin ekmeğine yağ çalınır… çok doğru.

 9. Mahmut Erivan Mahmut Erivan

  merhaba ben fatih projesinin web2.0 la ilişkisini öğrenmek istiyorum bana yardımcı olabilir misiniz şimdi den teşekkürler ederim