Apple, iBooks 2 ile eğitim sisteminde devrim yapma iddiasında

Apple dün New York'ta gerçekleştirdiği etkinlikte iBooks 2'yi duyurdu. iBooks'un yeni versiyonu olan iBooks 2'de en çok dikkat çeken özellik ise Apple'ın eğitim için getirdiği yenilikler.

Apple'ın görünen amacı, iBooks 2 ile ders kitaplarını iPad'lere taşımayı ve kullanıcıların e-kitap okuma alışkanlıklarını iPad dışında herhangi bir cihaza ihtiyaç duymadan çözümleyebilmek.

Etkinlikte Textbooks adı verilen ders kitaplarının duyurusunu gerçekleştiren Apple'dan Phil Schiller, iBooks 2 üzerinden erişilebilecek bu ders kitaplarının "her öğrenci için, her seviyede ve her sınıfa" uygun kategoriler bulunacağını vurguluyor. Bu da, iBooks 2'yi ciddi bir e-kitaplık haline getiriyor. Bu durumun en güzel yanı ister bir ilkokul öğrencisi için bir öykü, isterseniz de bir yüksek lisans öğrencisi için gerekli kaynak iBooks 2 aracılığı ile temin edilebilecek.

Dünyanın en büyük yayınevlerinden birisi olan İngiltere merkezli Pearson ile anlaşan Apple, ilk etapta bazı lise ders kitaplarını satışa sundu. iBooks 2 üzerinden satışa sunulan elektronik ders kitaplarının tavan fiyatları ise 14.99$. Başka yayınevlerinin de zaman içinde katılımıyla,  basılı edisyonlarının fiyatları oldukça yüksek olabilen ders kitaplarını daha ekonomik sunmak ve sık güncellenebilmesine imkan vermek gibi avantajlardan da söz ediliyor.

iBooks 2'deki ders kitaplarının farkı Apple'ın iBooks 2 ile gelen kitaplarının en büyük farkı bu e-kitapların tamamen interaktif olması. Kitapların görsel olarak gerçek kitaplara benzemesi ilk başta en çok dikkati çeken özelliklerden. Fakat bu görünüme rağmen, bu kitapların içerisinde kitapta yer alan konu ile ilgili bir videoyu anında izleyebiliyor ya da 3 boyutlu bir grafikle karşılaşabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra, kitap içerisinde arama yapabilecek olmanız, kitap üzerine notlar alabiliyor olmanız da büyük avantaj sağlıyor.

Apple'ın bu hamlesi elbette ki boşa değil. Amazon'un çıkardığı e-kitap okuyucu Kindle ve Barnes and Noble firmasının ürettiği Nook gibi e-kitap okuyucu modelleri pazarda ciddi pay sahibi oldular. Dolayısı ile Apple e-kitap okuyucularına daha fazlasını vererek tüketicilerin sadece bir e-okuyucu olmak yerine iPad almalarına teşvik etmeyi istiyor.

Eğer iPad sahibi iseniz, iBooks 2'yi buradan yükleyebilir ya da güncelleyebilirsiniz. Üstelik Life on Earth adlı kitap da Apple Textbooks hizmetini test etmek için ücretsiz olarak yayınlanmış durumda.

Eğitim hayatına büyük bir yenilik getirecek görsel eğitim gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Ülkemizde de Fatih projesi, akıllı tahtalar ve dağıtılması planlanan tablet bilgisayarlar ile eğitim sistemi hepimize "bizim zamanımızda yoktu böyle şeyler" dedirtecek cinsten yenilikler getirebilir. Bu tarz görsel bir eğitim çok daha ilgi çekici, çok daha kolay ve yararlı. Biz kitaplar içerisinde bir şeyleri ararken uzun uzun okumalar yaparken, yeni nesil öğrencilerin sadece tablet e-okuyucuları üzerinden bir arama ile kitapların içinde istedikleri kısımlara erişebilecek olması örneği bile eğitim düzeninde büyük bir devrimin gerçekleşeceğinin habercisi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.