Apple, iBooks 2 ile eğitim sisteminde devrim yapma iddiasında
Teknoloji

Apple, iBooks 2 ile eğitim sisteminde devrim yapma iddiasında

Apple dün New York'ta gerçekleştirdiği etkinlikte iBooks 2'yi duyurdu. iBooks'un yeni versiyonu olan iBooks 2'de en çok dikkat çeken özellik ise Apple'ın eğitim için getirdiği yenilikler.

Apple'ın görünen amacı, iBooks 2 ile ders kitaplarını iPad'lere taşımayı ve kullanıcıların e-kitap okuma alışkanlıklarını iPad dışında herhangi bir cihaza ihtiyaç duymadan çözümleyebilmek.

Etkinlikte Textbooks adı verilen ders kitaplarının duyurusunu gerçekleştiren Apple'dan Phil Schiller, iBooks 2 üzerinden erişilebilecek bu ders kitaplarının "her öğrenci için, her seviyede ve her sınıfa" uygun kategoriler bulunacağını vurguluyor. Bu da, iBooks 2'yi ciddi bir e-kitaplık haline getiriyor. Bu durumun en güzel yanı ister bir ilkokul öğrencisi için bir öykü, isterseniz de bir yüksek lisans öğrencisi için gerekli kaynak iBooks 2 aracılığı ile temin edilebilecek.

Dünyanın en büyük yayınevlerinden birisi olan İngiltere merkezli Pearson ile anlaşan Apple, ilk etapta bazı lise ders kitaplarını satışa sundu. iBooks 2 üzerinden satışa sunulan elektronik ders kitaplarının tavan fiyatları ise 14.99$. Başka yayınevlerinin de zaman içinde katılımıyla,  basılı edisyonlarının fiyatları oldukça yüksek olabilen ders kitaplarını daha ekonomik sunmak ve sık güncellenebilmesine imkan vermek gibi avantajlardan da söz ediliyor.

iBooks 2'deki ders kitaplarının farkı Apple'ın iBooks 2 ile gelen kitaplarının en büyük farkı bu e-kitapların tamamen interaktif olması. Kitapların görsel olarak gerçek kitaplara benzemesi ilk başta en çok dikkati çeken özelliklerden. Fakat bu görünüme rağmen, bu kitapların içerisinde kitapta yer alan konu ile ilgili bir videoyu anında izleyebiliyor ya da 3 boyutlu bir grafikle karşılaşabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra, kitap içerisinde arama yapabilecek olmanız, kitap üzerine notlar alabiliyor olmanız da büyük avantaj sağlıyor.

Apple'ın bu hamlesi elbette ki boşa değil. Amazon'un çıkardığı e-kitap okuyucu Kindle ve Barnes and Noble firmasının ürettiği Nook gibi e-kitap okuyucu modelleri pazarda ciddi pay sahibi oldular. Dolayısı ile Apple e-kitap okuyucularına daha fazlasını vererek tüketicilerin sadece bir e-okuyucu olmak yerine iPad almalarına teşvik etmeyi istiyor.

Eğer iPad sahibi iseniz, iBooks 2'yi buradan yükleyebilir ya da güncelleyebilirsiniz. Üstelik Life on Earth adlı kitap da Apple Textbooks hizmetini test etmek için ücretsiz olarak yayınlanmış durumda.

Eğitim hayatına büyük bir yenilik getirecek görsel eğitim gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Ülkemizde de Fatih projesi, akıllı tahtalar ve dağıtılması planlanan tablet bilgisayarlar ile eğitim sistemi hepimize "bizim zamanımızda yoktu böyle şeyler" dedirtecek cinsten yenilikler getirebilir. Bu tarz görsel bir eğitim çok daha ilgi çekici, çok daha kolay ve yararlı. Biz kitaplar içerisinde bir şeyleri ararken uzun uzun okumalar yaparken, yeni nesil öğrencilerin sadece tablet e-okuyucuları üzerinden bir arama ile kitapların içinde istedikleri kısımlara erişebilecek olması örneği bile eğitim düzeninde büyük bir devrimin gerçekleşeceğinin habercisi.

Yorumlar (10)
 1. iBooks 2 ile birlikte ücretsiz yayınlanan etkileşimli kitap yapma uygulaması iBooks Author, Fatih Projesinin en önemli ayağı olan ve hala çözülemeyen ZKitap için biçilmiş kaftandı. Ancak Fatihin Android üzerinde diretilmesi (ki java ile bu tarz zenginleştirilmiş kitapları render etmek neredeyse olanaksız) ve bazı zekaların Androidler flash çalıştırabiliyor, flash formatlı kitaplar yaptırırız fikirleri, bir günde iPad güncellemsi ile rakibe göre çağ dışı kaldı. Umarım ikinci ihalede Apple'ı saf dışı bırakmayıp, Android'e ZKitap yapacak firmalara bayılacakları milyonlarca dolardan tasarruf ederek, Zkitapları da kendileri ücretsiz oluşturular ve daha ucuza Apple kullanırlar.

  1. kusura kalma ama sen apple 2in kölesi mi olmak istiyorsun. dünyadan haberin yok.

   apple tam bir monopoldür.

 2. Tansu Kendirli Tansu Kendirli

  üzerinde çalışıyoruz yakında haber veririz.

  1. Tansu

   Kendinizi tanıtır mısınız.

   Üzerinde çalışıyoruz diyorsunuz.

   çok memnun oldum.

   Ama zenginleştirilmiş kitap fikri uzun zamandır var. Siz zenginleştirilmiş kitapları hazırlanması üzerinde mi çalışıyorsunuz . ? Merak ettim .

 3. Ahmet Ahmet

  @can bir noktayı kaçırıyorsun ama. Android noktasında diretme diyorsun da android için n sayıda alternatif var. Kaldı ki şartnamede doğrudan bir işletim sistemi geçmiyor.

  Oysa apple in diretmesine kansaydık serbest piyasada milletin ümüğünü sömüren apple kim bilir eğitim sistemimizi ne hale getirirdi. Burda ümüğünü sömürme kısmını açayım da eksik anlaşılmasın. Apple her ürününü ve ürününün yan ürünlerini kendi elinden geçiriyor ve beğenmezse izin vermiyor. İzin verdikleri de normal fiyatın kat be kat daha fazla üstünde satıyor, sattırıyor. Bir de flash, thunderbolt, risc mimarisi vb mevzularda olduğu gibi inanılmaz inatçı. Zaten adamlar şartnameyi doğrudan ipad standartlarına uyacak şekilde değiştirin değişler Allahtan bizikiler bunu kabul etmemiş.

  Bugun applein bir dediği olursa bundan sonraki 1000 dediği de olacaktır. Kapalı sistem, standartları gıcık bir şirket tarafından konulan bir sistem, yazılımları başka bir yerde çalışmayan sistem, yazılım üretmesi zor bi sistem, başka hiçbir sistemle uymu olmayan sistem, dahası donanım ve network tasarımlarına kadar kendi istediğini piyasaya zorlayan bir sistem vs vs... olacaksa olmasın kardeşim. Bunun ne bizim eğitim sistemimize ne de dünyadaki bt sektörüne daha faydalı olacağına inanmıyorum ben.

  Kesinlikkle belli bir katkısı olacaktır ve dışardan baktığımızda tıpkı iphone gibi cool görünecektir ama sınırlı, yönlendirilmiş, daraltılmış olacaktır. Nasıl ki app store da uygulama içeriğine engel koyuyorlarsa bir ingiliz oyunu ile bizim eğitim içeriğimize de çeşitli bahanelerle engel koyabilirler.

  Gelelim şu video içeriğine falan, android üzerinde hiç oyun oynamamışsın anlaşılan. NFS nin android versiyonunda tıpkı desktop versiyonundaki gibi güzel bir intro video var. Onun dışında web sayfalarının doğrudan içinde flash oynatılıyor. Onun da dışında ipadda nasıl bir kitap okuyucusu varsa aynı performansta android için de çalıştırabiliyorsun. Bu iş asıl ipadda daha zor. Javaya çamur atmaya da gerek yok. Android native linux uygulamaları da port edebilecel kapasitede. Ayrıca androidndk da oldukça başarılı.

  Daha yazardım ama çok da gerek yok. Zaten mesele android meselesi değil. Bu kafayla apple a vermesinler de kime verirlerse versinler.

  1. Yaşşa çok güzel cevap verdin. % 100 aynı fikirdeyim.

   Bizim zenginleştirilmiş kitap apple'dan çok daha evvel sunuldu . Belki de bizden çalmışlardır !!!!!!!

 4. Mehmet Mehmet

  ben eğitimde devrim yaratacağına inanmıyorum. iPad herkesin edinebileceği fiyata inerse o zaman olabilir. Fakat Apple'in güncellediği iBook sözleşmesinde eğer yayıncı kitabını iBook'ta paralı yayınlayacaksa o zaman başka herhangi bir mecrada yayınlayamacağına dair bir madde var. Bu durum yayıncıların önünü tıkayacak bir madde olduğu için çok rağbet gelmeyedebilir.

  Diğer taraftan Fatih projesi donanımların Türkiye'de üretilmesini öngörüyor. Bu durumda Fatih birçok firma için çözülmesi zor bir formul olabilir. Çünkü devreye ülkenin imkanları, siyasi durumu, kültürü v.s. gibi parametreler girecektir. O yüzden kimsenin kimseyi devre dışı bıraktığını zannetmiyorum. Eğer Apple iPad'i 100 dolar birim fiyata Türkiye'de üretebilirse ne ala..

  1. Mehmet

   Apple ' i lütfen unut.

   O bir kan emicidir .

 5. Deniz Deniz

  Fatih projesinde maliyet kalemini düşük tutmak çok önemli bir hedef. Dolayısıyla "işimizi görecek bişi olsun" mantığıyla ihaleye çıkılacak, ve elde edilen donanım da bu doğrultuda sınırlı olacaktır. Dolayısıyla geniş multimedia içeriği barındıran "yanar dönerli - interaktif" uygulamalar beklentisinde çok da fazla olmamak gerek diye düşünmekteyim. Etkileşimden kasıt bir tuşa basınca ekranda bir videonun oynatılması, ya da web den bir içerik çağırılması da olabilir sonuçta. Bu işlemler için çok büyük donanım gücüne ihtiyaç yok.

  Yine fikrimce; bu proje daha yıllarca konuşulur, planlanır. Onca zaman içinde çok teknoloji gelir ve geçer. Önemli olan yazılım ve interaktif içeriği ilerki platformlarda da çalışacak şekilde inşa edebilmek. Bunun ilk şartı da "open" mimarilerden şaşmamak.

 6. Bizim Fatih projesi kapsamındaki zenginleştirilmiş e-kitap tam bu Apple işte.

  Biz ondan evvel düşündük ve bunu her komputerde de kullanabiliyorsun.

  Apple ise yanlızca iPad i olanlar kullanıyor.

  Hadi bravo bize diyelim .