Yerli kişisel mobil uygulama yapabilme platformu: Kendim
Mobil

Yerli kişisel mobil uygulama yapabilme platformu: Kendim

Akıllı cihazların kullanımının artması ile mobil uygulamalara olan ilgi de her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz günler Apple'ın etkinliğinde açıklanan rakamlar arasında bulunan App Store'da 1 milyondan fazla uygulamanın bulunması ve bir başka raporda 2012'de 36 milyar uygulamanın indirilmesi ilgiyi kanıtlar nitelikte.

Mobil uygulamalara olan bu yoğun talep ise yurt dışında Shout'em'in de aralarında bulunduğu kod bilmeden kişilerin ve şirketlerin basit uygulamalar hazırlayabildikleri platformların önünü açtı. Ülkemizde bu alanda  ilk örneklerinden birisi ise Kendim isimli servis oldu.

Ankara merkezli bir girişim olan Kendim.com; Altan Tanrıverdi, Burak Akgül, Kıvılcım İstanbulluoğlu'nun ortak olduğu  Genel tarafından hayata geçirilmiş. Platforma bireysel kullanıcılar Facebook ile giriş yaparak kendi mobil uygulamalarına sahip olabiliyor. Sadece bireysel kullanıcıların değil şirketlerin de kolaylıkla mobil uygulama yaptırabileceği platformda uygulamanın başlangıç fiyatı ise yıllık 180 TL'den başlıyor. Hem iOS hem de Android için uygulama yapılabilen Kendim.com'u  tüm özellikleri ve fiyatlarıyla birlikte inceleyelim.

kendim-ekran-goruntusu

Kullanıcılarını mobil kartvizitinize sahip olun diyerek karşılayan Kendim.com'un giriş sayfası, landing page (iniş sayfası) olarak tasarlanmış. Basit giriş arayüzü ile isim, soyisim ve e-posta adresini belirterek kayıt olmanın mümkün olduğu gibi Facebook ile tek adımda giriş yapılabiliyor. Uygulama ile kullanıcı Facebook, Twitter ve Foursquare'da yaptıklarını anlık olarak paylaşabilmesinin yanında uygulamayı indirenlere özel anket ve bildirimde gönderebiliyor.

Kendi mobil uygulamasına sahip olmak isteyen kullanıcılar için 4 ayrı paket seçeneği olan Kendim.com'un fiyat aralığı 180 TL'den başlıyor 3000 TL'ye kadar çıkıyor. Bu fiyatlerın içinde 99 dolarlık Apple Store kayıt bedeli bulunmuyor. İlk paket olan Standart Paket'te 180 TL yıllık ücret ile kullanıcılar kendi mobil uygulamasına sahip olarak  Facebook, Twitter ve Foursquare paylaşımlarını uygulamayı indiren kullanıcılarla paylaşabiliyor bunun haricinde yıllık 50 bildirim gönderme hakkına sahip. İkinci paket olan yıllık 550 TL ücretli Profosyonel Paket'te sınırsız ileti gönderimine ek olarak uygulamayı indiren kullanıcılar ile ilgili detaylı rapor özelliği de sunuluyor.

Özellikle milletvekillerini ve ünlüleri hedefleyen Kurumsal Paket'te sınırsız bildirim gönderiminin haricinde Profosyonel Paket'te olduğu gibi detaylı kullanıcı istatistikleri mevcut. Kurumsal Paket'te kullanıcıya özel uygulamanın içine özel hizmetlerin eklenmesinin haricinde sınırsız anket yapabilme olanağı da bulunuyor. Özellikle yaklaşan seçimler öncesinde aday milletvekillerinin sıklıkla tercih etmesini beklediğim pakette sınırsız destek hizmeti de bulunuyor.

Kendim.com'un yurtdışı örnekleri ile karşılaştırıldığında platform olarak daha uzun bir yol olmasına karşılık özellikle ülkemizde ilklerden olması ve 180 TL gibi uygun fiyatla hizmet paketinin bulunması gelecek adına önemli noktaları barındırıyor. Ankara'dan çıkan girişim ile hazırlanan Android uygulamaları buradan bulabilirsiniz.

Yorumlar (15)
 1. Caner Nergiz Caner Nergiz

  Bu konuda Conuit Mobile çözümü çok alternatifli ve kurulumu basit. Bu gibi yerli yazılımlar da umarız çok daha büyürler, kendilerini geliştirirler. Böylece bizler de yerli yazılımlara döneriz.

  1. Amaç Dizayn Amaç Dizayn

   Conuit Mobile gerçekten çok daha iyi görünüyor

 2. Caner Nergiz Caner Nergiz

  Bu konuda Conduit Mobile çözümü çok alternatifli ve kurulumu basit. Bu gibi yerli yazılımlar da umarız çok daha büyürler, kendilerini geliştirirler. Böylece bizler de yerli yazılımlara döneriz.

 3. Levent Güneş Levent Güneş

  Farkedilirse yerel seçim öncesi parti adayları tarafından kullanılabileceğini düşünüyorum. Fiyatı nedeniyle sonrasında ne kadar başarılı olur tartışılır.

 4. Amaç Dizayn Amaç Dizayn

  Mükemmel bir proje bence. Fakat üye olduktan sonra hemen satın al kısmı çıkmasını doğru bulmadım. Panel ve yapılabilecekler hakkında detaylı videolar olmalıydı bence. Tanıtım için de indirim kuponları mutlaka olması gerekir diye düşünüyorum.

 5. Umut Akyol Umut Akyol

  Mobil uygulama geliştirme pazarı sağlam verilerin olduğu, talebin giderek artacağı bir pazar. Bu anlamda Kendim.com veya benzeri mobil uygulamalar doğru yer ve doğru zamanda çok başarılı işler yapar.

 6. Haberin içeriğini çok okumadan, doğrudan sayfaya geçtim ve sayfanın çok yönlendirici olmadığını düşündüm. Ürünün ne işe yaradığını anlayamadım, satış ekranlarına girdim. Satılan ürünün value proposition'ını aradı gözlerim.. Onu da bulamadım. Sonra çıkıp, webrazzi'ye geldim, haberin içinden öğrendim ürünün ne işe yaradığını.

  Web arayüzünün bu sebeple daha bilgilendirici ve yönlendirici olması gerektiğini düşünüyorum.

  1. Huseyin Huseyin

   Çok güzel tespitler gerçekten.

   Kullanıcı deneyimi açısından çok önemli gerçekten, kaldı ki sen IT sektörüyle iç içesin bir milletvekilinin burayı anlaması yorumlaması ne kadar zor olur :) hele ki üniversite mezunu bile az olan bir mecliste.

   Eminim burada yazılanlardan çok daha fazla arkadaşlara yardımcı olur bu söyledikleriniz.Geri dönüşler çok önemli.

   Arkadaşlara başarılar dilerim güzel proje gerçekten.

   Tebrikler Altan.

 7. En azından bir demo yapmamıza izin verseydi.

  Satın almadan hiç bir işlem yapılamıyor.

  Beğenmedim.

  1. kesinlikle. Nasıl yapılıyor, site nedir hiçbir açıklayıcı kısım olmadan en az 180 TL yazısı çıkması hoş değil

 8. Ben siteye girdim. Site çok karmaşık bir yapıya sahip değilmi sizce de.

 9. Cafer Alkan Cafer Alkan

  Ürünün ne olduğunu daha ne yaptığını anlamadan hemen satın aldırmaya çalışıyor. Çok negatif

 10. başarılı bir çalışma olmuş umarım istenilen yere ulaşır bu proje

 11. Proje güzel. Ancak;

  Ücretsiz bir sürümünün olması gerekirdi. (Reklam yayınlandığı). Direk 180 tl istenmesi gerçekten çok itici olmuş. Hesap açtım bir tane ve direk çıktım. Pazarlama stratejisi revize edilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Üstünde durulursa değerleneceği düşüncesindeyim.

  İyi çalışmalar

 12. özellik kısıtlamalı ücretsiz bir sürüm istiyoruz.