Aylık 2.5 milyon tekil ziyaretçiye ulaşan Mekanist yeni özellikleriyle daha yetenekli
Lokasyon Bazlı Servisler

Aylık 2.5 milyon tekil ziyaretçiye ulaşan Mekanist yeni özellikleriyle daha yetenekli

Mayıs ayında 1,6 milyon euro yatırım alan mekan keşif servisi Mekanist yeni özelliklerini yayına aldı. Daha önce mobil uygulamasında takip etme, mekan listeleri oluşturma gibi zenginleştirmeler yapan Mekanist, yeni özellikleri ise kullanıcılar için artırılmış bilgi ve işletme sahipleri için yönetim panelini kapsıyor.

Mart ayında 1 milyon mobil cihaz uygulaması yüklenen Mekanist'in bu rakamı 7 ay içerisinde 500.000 yeni yüklemeyle 1.5 milyon adede ulaşmış. Her ay mobil dahil 2.5 milyon tekil kullanıcıyı ağırlayan ve 6 milyondan fazla mekan araması yapılan Mekanist, yeni sunduğu kullanıcılar için artırılmış mekan bilgileri ile bu rakamı kısa zamanda artıracağa benziyor.

mekanist

Mekanların değerlendirmesini sunan girişimin kullanıcılarına sunduğu yeni özellikleri arasında yeme-içme ve eğlence kategorisindeki mekanların menü bilgileri yer alacak. Mekanlar ile ilgili yorumların öneminin haricinde fiyatın önemli bir tercih sebebi olduğunu düşündüğümüzde ziyaretçilerin seçimleri için geniş bir bilgi verilerek hayatı kolaylaştıracak bir adım olarak değerlendirebiliriz.

Bu güncellemeyle birlikte şirket, arama motorunda da geliştirmelere gitmiş. Yeni arama motoru kullanıcılarına daha esnek aramalar yapmasını sağlarken aramada yapılan bu iyileştirme çalışması hem web hem de mobil platform kullanıcılarına sunulmuş.

mekanist-arama

Mekanist'in yeni özellikleri arasında menü bilgileri haricinde mekanların açılış kapanış saatleri, fiyat aralığı, mekan tarzı, müzik türü özelliklerini içeren detaylı bilgiler sunacak. Bu bilgi akışı ile birlikte Mekanist bünyesinde 180.000 kayıtlı mekan bulunduğunu düşündüğümüzde önemli bir operasyon yürüttüklerini ve kullanıcılarına mekanlarla ilgili önemli bir bilgi akışı sunmuş olduklarını söylememiz mümkün.

mekanist-isletme-yonetim-paneli

Kullanıcılar için hizmete aldığı yeni özelliklerin haricinde işletmeler içinde online yönetim panelini devreye alan Mekanist işletmeler için önemli kontrol ve tanıtım özelliklerini sunuyor. İşletmelerin yapılan arama sorguları sayısı ve yorum sayısı raporları haricinde işletmenin kendi tanıtımını yapabilmesi panel üzerinden mümkün kılınmış.

hotspots_logoMekanist yukarıda belirttiğimiz geliştirmelerin dışında bir de İngilizce blogunu yayına almış. Elinde bulunan zengin Türkçe içeriği İngilizce'ye çeviren ekip, turistlere veya Türkiye'de yaşayan yabancılara değerli bir kaynağı da oluşturmaya başlamış. Merak edenler buradan Mekanist'in İngilizce bloguna ulaşabilir.

Yorumlar (15)
  1. Güzel yakalamışsınız :)

   1. Ali Horuz Ali Horuz

    O zaman yazıda okuduğumuz rakam reklam amacıyla mı şişirilmiş?

  2. Recep Yüksel Recep Yüksel

   Nasıl olsa kim nerden bilecek deyip sallıyorlar.Şimdi bu mertica yi dışarıya kapatmayan yazılımcının işine son verirler. 2 ay sonrada tekrar haber olurlar mekanistin ziyaretçisi 150k oldu diye.

  3. Zaten bu 20k nın en az 10k sı reklamlar yoluyla geliyordur. her gün 20k ziyaretçinin arama motorlarında Mekanist ismini aratacağını hiç düşünmüyorum.

   1. Ahmet Firat Ahmet Firat

    Fırat,

    Siz mekanist diye aranınca mı bulunuyor sanıyorsunuz? Aklınıza gelen bir mekanın adını google'a yazın bakalım hangi sayfa geliyor. örnek olarak. 360 istanbul, midpoint, set balık. Örnekler çoğaltılabilir. 150-200bin civarında

 1. Yorum Blog Yorum Blog

  Büyük şehirlerde yaşayanlar için vazgeçilmez bir girişim ama tekil ziyaretçi sayısının çok fazLa olduğunu düşünüyorum. Abartılı yani.

 2. yalan 2.5 milyon olmasina imkan yok, yalan haber

 3. Ahmet Doktor Ahmet Doktor

  Her zamanki bir Mekanist hamlesi daha. Para var, harcayalim, her şeyi kendimiz yapalim. Dergi de cikardilar. AVM'lere karekod astilar, video/fotofraf hizmeti verdiler, sindi de menu isine girdiler.

  Menü işinde http://menuburada.com ve http://yemeksepeti.com sitelerine karsi ne yapsinlar ki, git anlas bunlarla, kendi alanina odaklan. Mekan.com, Yelp.com.tr, Mekanist.com arasından odaklanan kazanir, dagilann dagilir.

  Aylik 1.5 milyon tekil ziyaretçi de abarti görünüyor. Eğer öyleyse gelen ziyaretçi yaninda siteden kaciyor ki, diş kaynaklarda günlük tekili 20k cikiyor...

  1. Uygun Bodur Uygun Bodur

   En büyük hatayı fırsat siteleri zamanında mekanlar için api hizmeti vermeyerek yaptılar. Sitelerde mekanlar için yayınlanabilecek bir gadget yapsalardı çok daha fazla tanınırlardı.

   Ellerinden kaçtı.

   Gidip kendi işlerini bırakıp başka bir iş yapmak büyük hataydı

 4. Mümkün değil bu kadar tekili yakalayamaz. Zaten yorum kalitesi git gide düşüyor, herhangi bir filtre yok. Büyüme çabası içerisinde ancak personel ve yönetim tarafından çok bir büyüme/gelişme vadetdiğini düşünmüyorum

 5. Ahmet Eray Ahmet Eray

  Arkadaş ne meraklı herkes bilmeden kafadan sallamaya. Bikere yandex sadece web rakamı verir. Adamların webden kat kat fazla mobil kullanıcısı var. Fırsat işini bence de kaçırdılar bu arada.

 6. Aydoğan Aydoğan

  benim de zamanında mekanistte çalışan arkadaşımdan duyduğum uzun süre web sitesine önem vermedikleri ve mobile ve check-in'e odaklandıklarıydı. o zaman bunun hata oldugunu, turkiye'den cikan bir şirketin facebook'a foursquare'e check-in ve mobile app konusunda rakip olamayacağını söylemiştim ki öyle de oldu bence.

  şu an mekanist deyince akla web sitesinden ziyade iphone uygulaması gelse de bence yapmaları gekeren web sitelerini geliştirmek, seo tarafında bir şeyler yapıp daha fazla ziyaretçi çekmek. mobildeki ziyaretçi malesef karın doyurmuyor çünkü inanılmaz iyi bir iş yapılması gerekiyor mobilde loyalty sağlamak için. webdeki kadar da reklamlarla alınması & tutulması kolay değil.

  her ne kadar genel olarak yapılan işi silikon vadisi standartlarında bulmasam da iphone'da arama sonuçları çok daha doğru sonuçlar vermeye başlamış gerçekten. zamanından beri sadece bu işi düzgün yapsalar, başka işle ilgilenmeseler bile daha yerinde olurdu....

  1. Mobil uygulamanın da tam randımanlı çalıştığı söylenemez. Devamlı bug lar çıkıyor

 7. Ayhan Aydın Ayhan Aydın

  var bunda birşeyler ama bukadarda olmaz

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri