17 ve 18 yaşlarındaki iki kardeşin yatırım almak üzere olan projesi: Math 42 [TC Disrupt Europe]
Etkinlikler

17 ve 18 yaşlarındaki iki kardeşin yatırım almak üzere olan projesi: Math 42 [TC Disrupt Europe]

berlin-use-thisAna sponsorlarından biri olduğumuz TechCrunch Disrupt Europe etkinliğinde sizler için çok sayıda video röportaj hazırladık. Bu yazıda ise söz konusu videolardan ilki ile karşınızdayız.

Etkinliğin fuar alanında oldukça dikkat çeken bir girişim olan Math 42 için 17 ve 18 yaşlarındaki iki kardeşin hazırladığı bir mobil uygulama diyebiliriz. Şu anda sadece iOS'li cihazlarda çalışan uygulama, öğrencilere matematik soruları çözerken sonucu maddeler halinde açıklıyor. Böylelikle öğrenciler kendilerini denemiş oluyor ve soruların yanıtını detayları açıklamalarıyla gördükleri için öğrenme süreci hızlanıyor.

Röportajda yatırım almak üzere olduklarını da paylaşan genç girişimciler başka ülkelere de açılmak istediklerini; ve bu yatırımla birlikte fazlasıyla hızlanabileceklerini söylediler.

TechCrunch Disrupt Europe etkinliğinden başka video röportajlarla karşınızda olacağız.

Yorumlar (7)
 1. Bu proje İzmir'de bir grup matematik öğretmeni tarafından tamamlanmış durumda. Ülkemizde piyasada bilinen tüm kitaplardaki matematik soruların videolu çözümleri nerdeyse hazır durumda. Uygulama tamamen mobil.

 2. Ahmet Ahmet

  "math forti van" diyor, math 42 diye çeviriyor :) heycan dorukta

 3. Serhat Serhat

  Yanlış hatırlamıyorsam geçen senelerde bizim ülkemizden de bu yaşlarda kişiler girişimci olarak çıktılar. Ama nedense aynı heyecanla onların haberleri hiç yapılmadı. Niye sürekli yurt dışında ki işlere olan ilgimiz fazla oluyor anlamış değilim. İnsanların neden yabancı ülkeye gidip girişimlerini orada hayata geçirdiklerini daha iyi anlayabiliyorum ( udemy, koding, groups vsvs. ). O kardeşlerim bu yazıyı okursa durmasınlar burada, boşuna kendilerini harcamasınlar, belki o zaman bu ülkede daha değerli olurlar.

 4. Alper Öztürk Alper Öztürk

  Berlin Tech Meetup'da sunumunu izlediğim bir girişimdi ve oldukça kuvvetli bir alkış aldı. Uygulamanın en iyi yönü ise örnek soruları dinamik olarak oluşturuyor olması. Yani bir soru bankası kullanılmıyor.

  Bu yaşta bu kadar başarılı bir ürün çıkartıp, yüksek download rakamlarına ulaşmak büyük başarı...

 5. Tuncay Tuncay

  Gerçekten güzel bir proje yapmışlar.

  Bu yaşta bu zeka helal olsun ne diyelim. :)

 6. Mustafa Mustafa

  Roportajı yapan abimiz kendisi konuşmak yerine biraz da genç arkadaşları konuştursaymış sanırım daha güzel olacakmış:)

 7. umarım gerekli ilgiliyi görürler maalesef ülkemizde bu tür gençlere hiç ilgi gösterilmiyor elin amerikalısı bır sayfa yapmıs pıksellere reklam alıyor dunyada duymayan kalmadı bızde olsa rezil olurdu onu yapan kişi.bizde emege asgı yok ne olursa olsun testekleme olayı yok onun ıcın buyuk projeler uretemıyoruz dıkkate alınmaz dıye