Snapchat, Zuckerberg'in 1 milyar dolarlık satın alma teklifini geri çevirmiş
Mesajlaşma

Snapchat, Zuckerberg'in 1 milyar dolarlık satın alma teklifini geri çevirmiş

Mobil cihazların yükselişi ile birlikte mesajlaşma uygulamaları da her geçen gün daha popüler hale geliyor. Sayıları hızla artan bu tarz uygulamalar arasından sıyrılabilmek içinse girişimcilerin artık mesajlaşma konusuna biraz daha farklı yaklaşmaları bir zorunluluk haline geldi.

Bunu en iyi şekilde gerçekleştirebilenlerden biri ise Snapchat. 2011 yılında kurulan Snapchat, kullanıcıların birbirlerine belli bir süre sonra silinen mesajlar gönderebilmelerini sağlıyor. Kullanıcılar arkadaşlarının mesajlarını görmek için ne kadar süreleri olacağına karar verebiliyorlar ve mesaj okunduktan sonra otomatik olarak kendini imha ediyor.

Bu sıra dışı uygulama o kadar popüler hale geldi ki kullanıcılar her gün son kullanım tarihine sahip 350 milyon fotoğraf gönderiyorlar. Bu durum pek çok yatırımcının ve hatta görünüşe göre Mark Zuckerberg'in bile fazlasıyla ilgisini çekmiş...

Instagram'ın kabul ettiği rakamı Snapchat reddetmiş

Wall Street Journal'ın iddiasına göre geçtiğimiz aylar içerisinde Zuckerberg, Snapchat'in CEO'su Evan Spiegel ile olası bir satın alma için görüşmek istemiş. Fakat Spiegel, 1 milyar doların üzerinde bir teklifle gelmesi beklenen Zuckerberg'i Snapchat'i bir sosyal ağ sitesine satmayı düşünmediği gerekçesi ile geri çevirmiş. Yani Zuckerberg neredeyse hafızalarda hala taze olan Instagram satın almasına benzer ikinci bir satın almaya imza atmak üzereymiş.

WSJ'ın işaret ettiği dönem Snapchat'in 60 milyon dolarlık yeni tur yatırımını aldığı döneme denk düşüyor. Söz konusu yatırım ile birlikte Snapchat'in değelermesi de 800 milyon dolara ulaşmıştı. Yani sadece değerleme açısından değerlendirildiğinde Zuckerberg'in “1 milyar doların üzerindeki” teklifi o zaman için pek de fena görünmüyor.

Yeni tur yatırımla Snapchat'in değeri 5 kat artabilir

Diğer yandan üzerinden sadece bir kaç ay geçmiş olmasına rağmen Snapchat cephesinde yeni bir gelişme daha yaşanabilir. Bugüne kadar toplam 73 milyon dolar yatırım almış olan Snapchat için yeni bir yatırım turu daha söz konusu olabilir.

Üstelik bu kez yatırım tutarının 200 milyon dolar civarında olacağı konuşuluyor. Bundan daha da ilginci bu yatırım ile birlikte şirketin değerlemesinin 3 ile 4 milyar dolar aralığına ulaşacak olması. Yani eğer bu yatırım gerçekleşecek olursa Spiegel'in 1 milyar dolara satmadığı şirketi bunun 3 – 4 katı daha yüksek bir değere ulaşabilir.

Tahmin ediyorum ki eğer Zuckerberg hala istekliyse Spiegel'in bu değerlemenin üzerindeki bir satışa bu kez itiraz etmesi pek de kolay olmayabilir. :)

Tabi ki önemli olan bu değerlemeyi koruyarak, henüz bir gelir modeli olmayan şirketi karlı hale getirebilmek.

Peki sizce Snapchat'i 1 milyar dolara satmamak gerçekten doğru bir karar gibi mi görünüyor?

Yorumlar (10)
 1. Egemen Egemen

  Karar tartışmaya açık bir karardır. Snapchat gibi uygulamalar gelir modeli olarak uygulama içi satış ve yıllık üyelik ücretleri gibi konulara güveniyorlar ama her yıl yeni ve ücretsiz mesajlaşma uygulamaları çıkıyor piyasaya. bu durum zamanla bir öncekinin popüleritesinin azalmasına ve yenilerin popülerlik kazanmasına neden oluyor. kabul edelim, hiç kimse ücretsiz alabileceği bir hizmetin yerine aynı hizmete para ödeyerek sahip olmak istemez. snapchat yönetimi belki 1 milyar doları geri çevirmekle bugün için doğru bir karar vermiş olabilir ama bir sonraki yatırım döneminde şirketin değerlemesini artırdıklarında daha iyi bir fiyatla satışı ciddi ciddi düşünmeler gerekir. Kısa bir süre önce Google'ın Whatsapp için 1 milyar dolar teklif ettiğini ve Whatsapp yönetiminin bu teklifi reddettiğini hatırlarsınız. Whatsapp, yıllık ücretlendirme politikasına ve uygulama içi satış modeline güvenerek o zamanlar doğru bir karar verdiğine inanıyordu ama MessageMe,WeChat, Line vb. platformlar türeyince kullanıcı davranışları "tahmin edilebilir" yönünden "karmaşık" yönüne geçiş yaptı.

  Uzun lafın kısası, gereğinden fazla bir değerleme olmadığını düşünüyorum ama balonu biraz daha şişirip kendi elinde değil de başkasının elinde patlatmayı başarabilirlerse SnapChat hakkında kısa bir başarı destanı yazabilirim.

 2. Fatih Çetin Fatih Çetin

  bence satmayarak iyi bir hamle yapmış.

 3. Yazar Yazar

  Ferreli içerik paylaşma platformu olmuş bence

 4. Harun Okumuş Harun Okumuş

  İsabetli bir karar olmuş bence, yeni yatırımlar ile çok daha değerlenecektir şirket.

 5. Mehmet Can Mehmet Can

  Snapchat red cevabıyla Zuckerberg'e kendisininde teşebbüsüne başladığı zamanlarda kendisine sunulan teklifi hatırlaması için bir ünlem mahiyetinde cevap vermiş...

 6. Ben bu konuda çok emin değilim. Sizce ne kadar tutacak bu Snapchat...

 7. Kardes Kardes

  1 milyar dolar neyine yetmiyor? :D

 8. Armood Armood

  Doğru karar.

 9. ya bu uygulamada ekran görüntüsü almayı bile engelleyemiyor sadece aldı diye karşı tarafa haber verebiliyorken, yani aslında diğer mesajlaşma uygulamalarından farkı mesajların bir süre sonra silinmesi ise nasıl bu kadar saçma değerlemelere ulaştı kafam basmıyor. 1 milyarı beğenmemiş 3milyar üstünden hala yatırım yapan enayi var.

 10. Henüz bir gelir modeli olmayan bir şirket, sadece aldığı yatırımlarla ilerleyebiliyorken ve de süpersonik bir satın alma teklifini red ediyorsa, bunu sadece Amerika'da görebilirsiniz :) Türkiye'de böyle bir şey olmasını geçin, hayal etmek bile fantastik kalır...