YouTube yeni müzik abonelik servisi ile Spotify'a rakip mi oluyor?

YouTube yeni müzik abonelik servisi ile Spotify'a rakip mi oluyor?

İnternetin sağladığı dijital dağıtım imkanları, müzik sektörü için benzersiz olanaklarla dolu bir mecra. Her ne kadar sektördeki telif hakları savunucuları uzun süre bu değişime direnmeye çalışarak, sadece korsanlara yaradığına inandıkları internete savaş açmış olsa da, bu durum hızla değişmeye başladı.

Pek çok farklı firma da dijital müzik dağıtımındaki büyük fırsatı görerek bu alanda kendi yatırımlarını yapıyor. Yakın zamanda Türkiye'de de resmen kullanıma açılan Spotify, öncü firmalardan biri olarak görülüyor.

Google'ın sahip olduğu YouTube ise Twitter'ın stratejik hataları nedeniyle şimdilik vazgeçtiği müzik alanının en yeni oyuncusu olmaya hazırlanıyor...

Ücretli ve ücretsiz iki modeli bulunacak

Billboard'un konuya yakın kaynaklara dayandırarak verdiği haberine göre YouTube aynı Spotify'ın yaptığı gibi reklamlarla desteklenen ücretsiz bir sürümünün yanı sıra, reklamların bulunmadığı aylık abonelik ücretine sahip premium bir model ile piyasa çıkacak. Bu servisin içerisinde sadece müzik değil, YouTube'da sıkça bulunan müzik videoları da yer alacak.

Aylık ücretinin 9,99 dolar olması beklenen bu servisin merkezi YouTube olsa da, farklı Google servis ve ürünleri ile entegrasyona sahip olması da sürpriz olmayacak. Billboard'un iddiasına göre bu entegrasyonun en ilgi çekici kısımlarından biri Google Glass entegrasyonu olacak.

YouTube'un müzik alanında bu tarz bir girişimde bulunacağı iddiası daha önce de gündeme gelmişti. Yılın ilk aylarında da ortaya atılan bu iddianın üzerine yakın zaman Youtube'un kendi müzik ödüllerini de duyurmuş olması konuyu bir kez daha akıllara getirmişti.

Bu sırada YouTube konuyla ilgili sorulara net bir yanıt vermedi ve özetle; “servislerimizi sürekli geliştirmek için çalışmaya devam ediyoruz fakat şu aşamada resmi olarak duyuracağımız bir yenilik bulunmuyor” demekle yetindi.

Sizce YouTube bu tarz bir servis ile Spotify ve diğerlerine ciddi bir rakip olabilir mi?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.