Google arama sonuçlarında banner reklamı test ediyor
Reklam Servisleri

Google arama sonuçlarında banner reklamı test ediyor

Geçtiğimiz günlerde açıkladığı 3. çeyrek raporunda gelirleri yüzde 12 artırarak 14,8 milyar dolara ulaşan Google, yeni reklam alanlarını test ediyor.

Değeri hisse başına 1000 doların üzerine çıkan şirket, arama sonuçlarında metin reklamları ile gelirlerinin önemli bir kısmını buradan elde ediyordu. Google şimdi ise arama sonuçlarında banner reklamı deniyor.

Halihazırda Google anahtar kelime bazlı sorgunun sonucunda, arama sonuçlarının üstünde  3 ve sağında 8 adet reklam gösterilebiliyor. Dijital medya ajansı Synrgy'nin Twitter'dan paylaştığı görselle ortaya çıkan test reklamlarında "Southwest Airlines" arama sorgusunda banner reklamı görünüyor  

Google'ın reklam gelirlerini artırmak için test ettiği reklam modelinin kullanıcılar tarafından olumlu karşılanmayacağını öngörmek zor değil. Google Mashable'a yaptığı açıklamada masaüstü kullanıcılar için test edildiğini birden fazla reklamla denemelerin devam ettiğini açıklamış.

Yorumlar (12)
 1. Ümit Ümit

  bana kalırsa çok geç kalınmış bir reklam formatı..

  1. Engin Murat Şahin Engin Murat Şahin

   Durmadıktan sonra yavaş gitmenin bir önemi yoktur. - Konfüçyüs

 2. Banka Banka

  Komple siteyi reklam yapsında hepimiz rahat edelim.

 3. Serkan Serkan

  Çok reklam yayınlayan sitelerin seo açısından olumsuz etkileneceğini açıkladı amma aksine suyunu çıkarmaya başladı kendisi.

 4. Gökhan Hayırtaş Gökhan Hayırtaş

  Google , bunu yaparsa seo hizmeti veren firmalara ve doğal sonuçla gelir elde eden firmalara büyük bir darbe vurmuş olur.Açıkcası google son zamanlarda paragöz oldu bunu son algoritma değişiminde de açıkca gösterdi adwords gelirlerini arttırmak için...

 5. Huseyin Huseyin

  Bir zamanlar teknoloji dünyasında bir herkesin hayranı olduğu bir efsane vardı "Microsoft" sonra bütün sempatisini yitirdi.

  Sonra bir gün Google çıktı geldi ve o daha çok hayranlık uyandırdı. Hem iş dünyasında hemde kullanıcı tarafında. Google kullanıcı tarafını o kadar önemsiyordu ki Google olan bu sempati sürekli arttı.

  Firmalar borsaya açılana kadar sadece kendilerine hesap verirler ve o yüzden daha bağımsız ve daha rahat hareket ederler. Ancak borsaya açıldıktan sonra hesap vermeleri gereken bir topluluk oluşur. Beklentileri karşılamaktan ziyade her dönem artırılması gereken karlılık ve güzel tablolar gerekir. Google'nin bu çabası ancak bu durumla izah edilebilir.

  Google arama ekranındaki sadeliği ile efsane olmuş sade arama ekranını böyle kocaman bir banner ile süslemek hiç olur mu? Kaldı ki zaten üstte Adwords reklamları yanda Adwords reklamları, altta adwords reklamları, ortada rehber kayıtları, video arama sonuçları, haber arama sonuçları derken zaten arama sonuçları kaybolup gidiyor gerçek anlamda hemde. Eğer böyle kocaman bir banner koyarlarsa gerçekten çok ama çok yazık olacak ve arama sonuç ekranını aşağı itecek. Bundan sonraki aşamada birçok blogda gördüğümüz makalenin ortasında yer alan küçük uzun banner reklamlar olabilir yada webrazzideki gibi altta iki küçük kutu banner falan.

  Googleda ürün yada hizmet dahil her türlü aramada insanlar arama sayfası sonuçlarındaki ilk 10 siteyi inceliyorlar. Kimisi bunu tek arama sonucunda 10 tane sayfayı farklı Tab içinde açarak bile yapıyor. Böyle bir çokluğun içinde böyle bir kargaşanın içinde kullanıcı tarafı gözardı ediliyor gibime geldi.

  İşin garip tarafı ise bir arama sonucunda Hem adwordste hem doğal arama sonucunda hemde rehber sayfasında bir sitem listeleniyor. Ve google rehber sonuçları çok fazla yer kaplamasına karşın ne yazık ki tıklanma oranı aşırı derecede düşük. Adwords üzerinde de böyle bu kadar fark olmasa da yinede fark var.

  Bence reklam verenleri kızıştıracak bir hareket :) evet gerçekten de kar getirir ancak reklam verenlerde bir noktaya kadar tamam diyecekler ve bir zaman sonra o banner reklam fiyatları uçar.

  Google uçak biletlerini gösterme, hava durumu sorma, spor sonuçlarını verme yüzlerce hizmeti sayfasına taşırken bu hizmetlerden trafik kazanan birçok sitenin tepkisini çekti. Git gide bir portal konumuna dönüşen Google bu yönüyle bence sempati kaybediyor. Kapattığı servislerini hiç söylemiyorum bile :)

  1. Bymorpheus Bymorpheus

   Güzel anlatmışsınız, bunun dışında performans,ziyaret, seo bir çok konuda otorite olduğundan. Google için herşey mübah oluyor.

 6. Outlet Mobilya Outlet Mobilya

  Bana kalırsa bu Synrgy ve Southwest Airlines ortak reklam çalışması. Southwest Airlines'in her yerde reklamı dönüyor şuan.

  Google böyle büyük bir hata yapmaz. Yaparsa Google'u Google yapan ana kriterlerden birisi gitmiş olur. Ben de giderim.

  1. Outlet Mobilya Outlet Mobilya

   Bu arada şimdi farktettim. ekran görüntüsü'nde göreceğiniz gibi marka olmuş yerler ve firmalar için sağda gösterilen bilgi çubuğu üstte yer alacak.

   Bu reklam değil yani.

 7. Mustafa Hanlı Mustafa Hanlı

  Google'ın bunları yapması normalde, ben asıl bombayı Microsoft'tan bekliyorum,

 8. Tesettür Moda Tesettür Moda

  Normalde bu tür firmalar dividend olayına girerken yayıncıları da düşünürler ve tıklama başına yayıncı kazancını arttırırlar. Ama Google bunu yapmıyor. Yıllardır yayıncı kazanç oranları aynı. Açgözlülük bu.

 9. Sanalice Sanalice

  yayıncıların reklamları yayınlancakmı o var bide :D