Pinterest yeni yatırım ile 3,8 milyar dolar değerlemeye ulaştı

Pinterest yeni yatırım ile 3,8 milyar dolar değerlemeye ulaştı

Son zamanların en çok konuşulan sosyal ağ sitelerinden biri olan Pinterest yeni yatırım turu ile bir anda değerini tam yüzde 50 artırdı. Anımsayabileceğiniz gibi Şubat ayında sizlere Pinterest'in aldığı 200 milyon dolarlık yatırımı aktarmıştık. Bu yatırımla o zamana kadar toplam adığı 138 milyon dolarlık yatırımın üzerinde bir rakmı tek turda toplayan Pinterest'in değerlemesi 2,5 milyar dolara ulaşmıştı.

Fidelity Investments'ın liderliğinde gerçekleşen yeni tur yatırım ile birlikte Pinterest kasasına 225 milyon dolar daha girmiş oldu. Şirketin yaklaşık yüzde 6'sı karşılığında gerçekleşen bu yatırım ile birlikte Pinterest'in toplam değeri de 3,8 milyar dolara ulaşmış oldu.

Hem yatırım miktarı, hem de toplam değerleme oldukça etkileyici. Özellikle de henüz geliri olmayan bir site için...

Yatırım yetenek ve teknoloji elde etmek için kullanılacak

Eylül ayının sonlarında gelir üretmek için ilk ciddi adımını atan Pinterest, öne çıkartılmış pin'ler veya kendi deyimi ile “promoted pins” ile reklam geliri elde etmeyi hedefliyor. Fakat o zaman yapılan açıklamada da henüz bu yapının test aşamasında olduğu ve şu aşamada kimsenin ödeme yapmadığı belirtilmişti. Yani ortada bir reklam modeli olmasına rağmen Pinterest henüz bu modelden gelir üretmiyor.

Aslnda sosyal medya alanında bu görülmemiş bir durum değil. Twitter'ın da gelir üretmeden ciddi yatırımlar aldığına daha önce şahit olmuştuk.

Toplam aldığı yatırım miktarı yarım milyar doları aşan (tam olarak 563 milyon dolar) Pinterest, yeni tur yatırımını “yetenek ve teknoloji” elde etmek için kullanacak. Yani ekip büyüyecek ve Pinterest'in iş modelini çeşitlendirme ihtimali olan girişimler satın alınacak.

Bu sırada firmanın CEO'su yakın zamanda İngiltere, Fransa ve İtalya'ya yayılmış olan Pinterest'in yıl sona ermeden 10 ülkede daha varlığını güçlendireceğini belirtti. Bu ülkelerin hangileri olduğu ise şu aşamada belli değil.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.