Pinterest’e 2,5 milyar dolar değerleme ile yeni yatırım geliyor

Pinterest’e 2,5 milyar dolar değerleme ile yeni yatırım geliyor

Özellikle kadın kullanıcılar tarafından büyük ilgi gösterilen ve son derece hızlı büyüyen Pinterest’e yeni tur yatırım geliyor. 2008’de kurulan ve bugüne kadar toplam 138 milyon dolar yatırım alan Pinterest, alacağı yeni yatırım ile birlikte büyümesini bir kat daha hızlandırmayı planlıyor.

Büyümeyi hızlandırmak ise satın almalardan geçiyor. Pinterest bundan yaklaşık 1 ay kadar önce yemek tarifleri konusuna odaklanmış Punchfork’u satın almıştı. Yeni yatırım ile birlikte Pinterest’in özellikle kadın kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarabilmiş farklı sosyal ağ sitelerini de satın alması oldukça muhtemel görünüyor.

Bu yatırımın diğer ilgi çekici yanı ise Pinterest’in şirket değerlemesinin ciddi oranda artacak olması.

Pinterest bugüne kadar Bessemer Venture Partners, Andreessen Horowitz, FirstMark Capital ve Rakuten gibi önemli risk sermayesi gruplarından yatırım almış ve geçtiğimiz Mayıs ayında gerçekleşen son yatırım turunda şirket değerlemesi 1,5 milyar dolara ulaşmıştı.

Wall Street journal’ın iddiasına göre yeni yatırım ile birlikte Pinterest’in yeni değeri 2 ile 2,5 milyar dolara aralığına ulaşmış olacak. Tabi ki şu an için görüşmeler henüz erken aşamada ve bu yatırım gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine dair kesin bir bilgi yok. Buna rağmen Pinterest’in bu yatırıma ihtiyacı olduğu da bir gerçek.

Pinterest büyümesini hızlandırmak istiyor ve bunun yolu da satın almalardan geçiyor demiştik. Fakat Pinterest’in şu andaki en büyük sorunu gelirlerini henüz istediği seviyeye çıkartamamış olması. Her ne kadar Aralık ayı itibariyle 28 milyon kullanıcıya ulaşmış olsa da, daha sağlıklı bir nakit akışını sağlayabilmek için atacağı adımları da bu yeni tur yatırım ile gerçekleştirecek. Her ne kadar gelirleri hedeflerin çok altında olsa da yatırımcıların ilgisinin büyük olması, Pinterest’in bu dönemde ihtiyaç duyduğu finansmanı sağlamakta zorlanmayacağını gösteriyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.