Zynga geçen yılı 209 milyon dolar zararla kapattı
Oyun

Zynga geçen yılı 209 milyon dolar zararla kapattı

Mali tablolarla başı derde giren Zynga, 2012 yılının son çeyrek mali tablosunu açıkladı. Şirket, 2012 yılında hiç kâr edemezken, gelir konusunda da yerinde saydı. Şirket, tüm bunlara rağmen analistlerin beklentilerini karşılayarak, borsada değer kazandı.

Zynga, 2012 yılı dördüncü çeyrek mali tablolarına göre 311 milyon dolar gelir elde etti. Şirketin gelirleri, geçen sene aynı dönemde 311 milyon dolar, 2012 yılı üçüncü çeyrekteyse 317 milyon dolar olarak açıklanmıştı. Böylece Zynga, 2012 yılı boyunca toplamda 1.2 milyar dolarlık gelir elde etmiş oldu.

Kârlılık konusundaysa Zynga geçen sene hüsran yaşadı. 2012 yılında kâr edemeyen şirket toplamda 209 milyon dolar zarar açıkladı. Şirketin, sadece son çeyrekte 48.6 milyon dolar zarar ettiğini paylaşalım. Söz konusu zararla şirket hisse başı 1 dolar zarar etmiş oldu. Ancak Wall Street analistlerinin şirketin hisse başı 3 dolar zarar etmesini beklediğini paylaşmakta fayda var.

Farmville serisi 1 milyar dolar gelir sağladı

Zynga'nın kullanıcı rakamlarına yer verilen mali tablolarda şirketin 2012 yılı dördüncü çeyrekte günlük aktif 56 milyon kullanıcıya ulaştığını görüyoruz. Geçen sene aynı dönemde bu rakamın 54 milyon olduğunu, ancak 2012 yılı için 60 milyon günlük ziyaretçiye kadar yükseldiğini paylaşalım. Zynga'nın şu anda aylık 298 milyon aktif kullanıcısı bulunduğunu da belirtelim.

Mali tablolarla birlikte açıklamalar yapan Zynga CEO'su Mark Pincus, Farmville serisinden 1 milyar dolarlık gelire ulaştığını açıkladı. Mark Pincus, Farmville serisinin bu sene içinde mobil sürümünün çıkacağını açıklayarak, oyunun şu anda aylık 40 milyon ve günlük ise 8 milyon aktif kullanıcıya ulaştığı paylaştı. Öte yandan Zynga  CityVille 2, Party Friends ve The Friend Game oyunlarının 2013 yılı içinde kapatılacağını da duyurdu.

Şirketin piyasa değeri 2.15 milyar dolar

Mali tablolarda başarılı olamayan Zynga, kötünün iyisi denilebilecek bir şekilde 2012 yılını kapattı. Analist beklentilerinde yer alan hisse başı 3 dolar yerine 1 dolar zarar etmesi, şirketin borsada kazanmasına neden oldu. Zynga hisseleri seans sonrası işlemlerde yüzde 7 değer kazanarak 2.74 dolara ulaştı. Şirket toplamdaysa 2.15 milyar dolar piyasa değerine sahip oldu.

Zynga, sosyal oyun kategorisinin dünyadaki önde gelen örneklerinden biri ve şirketin imza attığı mali tablolar sosyal oyun kategorisinin geleceğini belirliyor. Zynga'nın geçen sene kâr edememesi sosyal oyun kategorisi üzerindeki karamsarlığın arttığını söyleyebiliriz. Öte yandan kullanıcı bakımından Zynga'nın önemli rakamlara imza attığını paylaşalım.

Yorumlar (8)
 1. Kar mı etti zarar mı etti bir çözebilseydik. Webrazzi yazarlarının açık anlatma dersi alması gerekiyor. Cümleyi kelimeyi silince anlam kaybetmiyorsa boşa durdurma sil gitsin :)

 2. Mustafa Mustafa

  Valla doğru, yazarınız ne güzel de yazmış öyle bir yerde kâr eden şirket diğer tarafta zarar ediyor. Hepsini okudum da bir anlam bozukluğu yakaladım.

 3. Can Demir Can Demir

  "Zynga, 2012 yılı boyunca toplamda 1.2 milyar dolarlık gelir elde etmiş oldu."

  -------

  "2012 yılında kâr edemeyen şirket toplamda 209 milyon dolar zarar açıkladı."

  Umarım Yazar konuyu tekrar yazar :)

  1. Burak D. Burak D.

   gelir elde etmekle, kar elde etmeyi aynı şey olarak mı düşünüyorsunuz? :)

   1. Can Demir Can Demir

    Siz yazımdan o sonucu mu çıkardınız ?

   2. Gelir : Sirket kasasina giren toplam para.

    Kar: Elde edilen gelir - giderler sonucu kasada kalan miktar.

   3. Burak D. Burak D.

    üstteki 2 yorumda gelir, kar ve zarar kavramlarını karıştırdığından, sizinde bu nedenle tekrar yazma beklentiniz olduğunu düşündüm.

    siz neden tekrar yazmasını bekliyorsunuz?

 4. Fatih Dogan Fatih Dogan

  Zynga'nın 1,2 milyar dolarlık gider kalemlerini merak ettim. Bu durum düşük karliliktan ziyade vergi ödememek icin kasıtlı yapilıyor olabilir mi