Instagram tüm içerik akışını web arayüzüne taşıdı
Mobil

Instagram tüm içerik akışını web arayüzüne taşıdı

Karşımıza ilk defa sadece bir mobil iPhone uygulaması olarak çıkan Instagram, bugün ise hem Android hem de iOS işletim sistemlerinde bulunan güçlü bir sosyal ağ niteliğini taşıyor.

Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alınan Instagram'ın kaderinin değişeceği aslında büyük oranda belliydi. İlk önce Instagram bir mobil uygulama olmaktan çıkarak, web tarafına taşındı. Bu taşınma ile birlikte, kullanıcıların profil sayfaları için, Facebook'taki zaman tüneline benzer, kapak fotoğraflı bir tasarım hazırlandı. Şimdi de, Instagram'ın tüm akışı web sürümüne taşınıyor.

Instagram'ın web sürümü ile birlikte, Instagram'ın "mobilden web'e göçü" de tamamlanmış olacak. Daha önce sadece profiller ve dış bağlantılar aracılığıyla erişilebilen fotoğrafların yanı sıra, artık takip ettiğiniz arkadaşlarınızı da Instagr.am üzerinden aynı aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi takip edebileceksiniz.

Instagram Web Feed

Daha önceki web versiyonu geçişinde sadece fotoğrafların dış bağlantılı büyük hallerinde görebileceğiniz beğenme ve yorum bırakma gibi özellikleri artık web üzerindeki akışta da gerçekleştirebileceksiniz.

Yani Instagram gerçekleştirdiği bu hamle ile birlikte, bir mobil uygulamayı tamamen web uyumlu hale getirdi. Telefonlarımızdan Instagram açtığımızda bizi karşılayan akış ekranına artık web üzerinden de ulaşacak olmamız, tabi ki Instagram'a erişebilirlik açısından da oldukça faydalı bir gelişme. Böylelikle görüntüleme, yorum ve beğeniler de büyük oranda artacaktır diye tahmin ediyorum.

Son olarak Twitter kendi filtrelerini çıkartarak ve "expand" özelliğini kaldırarak Instagram'a göz dağı vermişti. Bu hamle karşısında Instagram'ın web tarafında böylesine güçlü bir hamle yapması da çarpıcı oldu. Ancak Instagram'ın bu yeni web sürümünde önemli eksiklikler de bulunuyor. Örneğin keşif özelliği web sürümünde yer almıyor. Yani herhangi bir kullanıcı adı ya da etiket araması gerçekleştiremiyorsunuz. Yine Instagram'da eklediğiniz etiketler de tıklanabilir halde değil. Bu özellikler yakında gelecektir diye düşünüyorum fakat, bilgisayarımızdaki fotoğrafları direkt olarak Instagram'a web üzerinden yükleyip, filtrelememiz yakın gelecek mümkün olur mu bunu tahmin etmek biraz güç.

Siz Instagram'ın web'e taşınması ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumlar (14)
 1. Mustafa Mustafa

  Geç bile kalmışlar.

  Keyfim yerinde olduğu için bunu ilk ben demek istedim. :)

 2. Instagram yeni Blackberry 10 ile de uyumlu hale gelecek mi acaba?

 3. Çok saçma birşey ya şimdi herkesin olcak :S

  1. zaten herkesin var ne kadar saçma resim varsa intagramda. hala gelir modeli nedir belli değil.

  2. makaleyi okumadım ama sana katılıyorum sırf hava olsun diye internetteki fotolarını pc den instagrama yüklerler

 4. Tüketimbey Tüketimbey

  Web üzerinden fotoğraf yüklemeyi de yapmalılar ben ce en kısa sürede.

  Diğer taraftan www.web.stagram.com sitesi etiket ekleme, etiket arama gibi özellikleri barındırıyor.

  1. Isa Koç Isa Koç

   Webden paylaşım gelmesi demek sitenin çöp site haline gelmesi demek.

   Full troll, karikatür, ergen espirileri vs. gibi fotoğraf dışında herşeyin paylaşıldığı bir platform hale gelir.

 5. bu kadar geç kalmaları bile gereksiz

 6. Böylece yakında ipad uygulamasını da yaparlar diye umuyorum... (iphone uygulaması ipad'de çok kullanışlı olmuyor her zaman)

 7. Can Karaca Can Karaca

  kesin bi gelir kaynağı bulunmadiğindan facebook bu uygulamayida pazar haline getirmeliydi ve bunuda yapti instagram icin iyi fakat kullanici bazli olarak kötü bi gelisme. twitter destegini cektigi icin yapilacak dogru cozumlerden biri oldu.

 8. çok saçma; instagram mobil kalmalıydı akıllı telefonları da öldürecekler bu gidişle

 9. Otomobil Otomobil

  Ne kadar amaçsız bir çalışma..

 10. Bilgisayardan fotoğraf yükleme de gelirse, iyice kullanilmaz bir program olur insta. Kesinlikle buna musade etmemesi lazim. Ama webden aramalar kismini bir an once sunmalari gerekiyor.

 11. İntagramın web ortamına taşınması facebook un yapmış olduğu akıllı yatırımlardan birisidir kesinlikle. Dünya genelinde sosyal ağlarda en çok kullanılan facebook olduğunu düşünürsek ve aynı şekilde Türkiye verilerinin doğrultusunda yüzde 90 lık bir kesimim facebook acountu olduğunu biliyoruz. Bunun yanı sıra hala akıllı telefon kullanmayan ve mobilden internet abonesi olmayan oldukça fazla bir kitle olduğununu da istatisliklere göre biliyoruz. instagramın web üzerinden erişimi uygulamayı daha geniş kitlere ulaşmasını ve daha çok kullanılabilirliğini sağlayacaktır. Sosyal medaynın ilklerinden olan facebook twitter gibi etkin kullanılan ağların reklama yönelik çalışmalarından sonra instagramın da web ortamına geçmesi ile ilerideki reklam projelerinin içinde yer alacak olması düşüncesi bu yeniliği açıklıyor bana göre. Sistemin web e uygulanmasında az çok eksikler olacaktır kullanıcının davranışlarına göre de yeniden yapılandırmalar olabilir. Mobil den farklı olarak web de kullanımını da farklılaştırabilir de facebook. Her gecen gün yeni facebook profili ile karşılaştığımız var sayarsak İnstagram da zaman içinde kuruluş amacından çok daha farklı bir şekilde önümüze çıkabilir.