Instagram tüm içerik akışını web arayüzüne taşıdı

Instagram tüm içerik akışını web arayüzüne taşıdı

Karşımıza ilk defa sadece bir mobil iPhone uygulaması olarak çıkan Instagram, bugün ise hem Android hem de iOS işletim sistemlerinde bulunan güçlü bir sosyal ağ niteliğini taşıyor.

Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alınan Instagram'ın kaderinin değişeceği aslında büyük oranda belliydi. İlk önce Instagram bir mobil uygulama olmaktan çıkarak, web tarafına taşındı. Bu taşınma ile birlikte, kullanıcıların profil sayfaları için, Facebook'taki zaman tüneline benzer, kapak fotoğraflı bir tasarım hazırlandı. Şimdi de, Instagram'ın tüm akışı web sürümüne taşınıyor.

Instagram'ın web sürümü ile birlikte, Instagram'ın "mobilden web'e göçü" de tamamlanmış olacak. Daha önce sadece profiller ve dış bağlantılar aracılığıyla erişilebilen fotoğrafların yanı sıra, artık takip ettiğiniz arkadaşlarınızı da Instagr.am üzerinden aynı aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi takip edebileceksiniz.

Instagram Web Feed

Daha önceki web versiyonu geçişinde sadece fotoğrafların dış bağlantılı büyük hallerinde görebileceğiniz beğenme ve yorum bırakma gibi özellikleri artık web üzerindeki akışta da gerçekleştirebileceksiniz.

Yani Instagram gerçekleştirdiği bu hamle ile birlikte, bir mobil uygulamayı tamamen web uyumlu hale getirdi. Telefonlarımızdan Instagram açtığımızda bizi karşılayan akış ekranına artık web üzerinden de ulaşacak olmamız, tabi ki Instagram'a erişebilirlik açısından da oldukça faydalı bir gelişme. Böylelikle görüntüleme, yorum ve beğeniler de büyük oranda artacaktır diye tahmin ediyorum.

Son olarak Twitter kendi filtrelerini çıkartarak ve "expand" özelliğini kaldırarak Instagram'a göz dağı vermişti. Bu hamle karşısında Instagram'ın web tarafında böylesine güçlü bir hamle yapması da çarpıcı oldu. Ancak Instagram'ın bu yeni web sürümünde önemli eksiklikler de bulunuyor. Örneğin keşif özelliği web sürümünde yer almıyor. Yani herhangi bir kullanıcı adı ya da etiket araması gerçekleştiremiyorsunuz. Yine Instagram'da eklediğiniz etiketler de tıklanabilir halde değil. Bu özellikler yakında gelecektir diye düşünüyorum fakat, bilgisayarımızdaki fotoğrafları direkt olarak Instagram'a web üzerinden yükleyip, filtrelememiz yakın gelecek mümkün olur mu bunu tahmin etmek biraz güç.

Siz Instagram'ın web'e taşınması ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.