Dell'in kaderi belli oldu, halka kapanıyor

Dell'in kaderi belli oldu, halka kapanıyor

Uzun zamandan beri finansal sorunlarla başı dertte olan Dell'in kaderi belli oldu. Daha önce Microsoft'tan ara finansman desteği alması gündeme gelen Dell, son kararını verdi ve şirketi halka kapatma kararı aldı.

Reuters'te yer alan habere göre Dell, 24.4 milyar dolar değerlemeyle halka kapanacak. Şirketin kurucusu Micheal Dell ve risk sermayesi şirketi Silver Lake, Dell'in halka kapatmak için hisse başı 13.65 dolar ödeyecek. Yapılan anlaşmaya göre nakit olarak ödenecek bedelin bir kısmı Micheal Dell'in yatırım şirketi olan MSD Capital tarafından karşılanacak.

İşin ara finansman desteği boyutunda ise Microsoft'un yardım eli uzanıyor. Dell halka kapanabilmek için 2 milyar doları Microsoft ve dört bankadan aldığı kredilerle sağlayacak. Söz konusu planlar gerçekleşirse Dell'in 2014 mali yılı ikinci çeyrekten önce halka kapanması planlanıyor. Planlanan tarihte Dell'in halka kapanırsa artık Nasdaq'ta 'DELL' sembolüyle bir şirket bulunmayacak.

Piyasa değeri 90 milyar dolardan fazlaydı

Ara finansman konusu riskli bir hareket olarak finans literatüründe yer alıyor. Çünkü ara finansman, risk sermayesi, hisse senedine dönüştürülebilir tahvil ve hisse rehini yoluyla şirketlere finansman sağlıyor. Ancak bir şirket aldığı borcu ödeyememesi durumundaysa borç veren kişi veya şirketin, borç alan şirkete ortak olma hakkının bulunuyor.

Tarihinin en büyük finansal kriziyle başbaşa kalan Dell çözümü halka kapanmak da buldu. 2000'li yıllarda hisse başı 56 dolara sahip olan şirketin piyasa değeri 90 milyar dolardan fazlaydı. Halka kapanmak Dell'e ne getirir bilinmez, ama şirket bilgisayar üreticileri açısından önemli bir hamle gerçekleştirdi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.