Türkiye online seyahat bileti sektörü nereye gidiyor?
E-Ticaret

Türkiye online seyahat bileti sektörü nereye gidiyor?

turkiye-online-seyahat-bilet-sektoru-logoWebrazzi'de yer verdiğimiz girişimler arasında son dönemde özellikle bir kategori dikkatimizi çekiyor. Bu kategorinin de online seyahat bileti olduğunu paylaşalım. Daha önce uçak biletleriyle karşımıza çıkan online seyahat biletleri kategorisi, otobüs şirketleriyle hem hatırı sayılır çoklukta müşteri kitlesine, hem de niş bir pazara hitap etmeye başladı.

İlk olarak Türkiye seyahat sektörünü ele alalım. Yayınlanan raporlara baktığımızda Türkiye'deki yaşayanların daha çok otobüs seyahatlerini tercih ettiğini paylaşalım. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu verilerine göre 2011 yılında 250 milyon adet otobüs bileti satılmış durumda. 2012 verileri henüz yayınlanmış durumda değil. Türkiye nüfusunu düşünecek olursak söz konusu dönemde kişi başı ortalama 4 civarında otobüs bileti satıldığını belirtebiliriz.

Uçak bileti konusuna gelecek olursak, her ne kadar bilet fiyatları düşmüş olsa da uçak seyahati şu anda otobüs kadar kullanım yaygınlığına ulaşmış değil. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) verilerine göre 2012 yılında uçak seyahati gerçekleştirenlerin sayısı geçen sene göre yüzde 10 civarında arttı. Ulaşılan rakam ise yaklaşık 130 milyon. Yani Türkiye'de kişi başına yaklaşık 1.6 adet uçak bileti düşüyor.

Bu rakamları yolcuların bilet satın aldıkları mecralara göre değerlendirdiğimizde online bilet satışı konusunda havayolları şirketlerinin öne çıktığını söylemek yanlış olmaz. Havayolu şirketleri gerek seyahat acentaları üzerinden satış gerekse internet üzerinden sağladığı servislerin kalitesinden dolayı işin online tarafında daha başarılı konumdalar. Büyük otobüs şirketleri dışındaki ulaşım firmalarının birçoğu internet üzerinden satış desteği sunmuyor.

Peki BKM ne diyor?

Online seyahat bileti konusunda Bankalarası Kart Merkezi (BKM) verilerine bir göz atalım. 2012 yılında seyahat kategorisinde sağlanan hacim 6 milyar TL civarında. İşlem adediyse 50.7 milyon. İnternet üzerinden yapılan kartlı ödemelerin 2012 yılı toplam hacminin 30.6 milyar TL olduğunu düşünecek olursak, seyahat sektörünün 6 milyar TL'lik pay kapması oldukça dikkat çeken bir veri oluyor. Tabi bu rakamın içinde seyahat acentalarının sattığı turların olduğunu unutmamak gerekiyor.

Online bilet sektöründe bulunabilemek için hangi belgelerin alınması ve ne kadar cepten çıkacağı soruları akla geliyor. Bu konuda yetkili mercinin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olduğunu belirtelim. Online otobüs bileti satışı için bölgeye ve şirkete göre değişkenlik gösteren birçok ruhsat ve sertifika alınması gerekiyor. Ancak bazı otobüs şirketlerinin hava parası aldığını da söylemeden geçmeyelim.

Şirketler 'hava parası' istiyor

Uçak bileti konusu biraz daha karışık. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın yanı sıra Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Uluslararası Hava Taşımacılığı Derneği'nden (IATA) sertifika ve belgeler alınması gerekiyor. Özellikle TÜRSAB, giriş için yaklaşık 31 bin TL ve yıllık aidat olarak bin 500 TL civarında ücret istiyor.

Kısaca online sehayat bileti sektöründe görünen tablo yukarıda paylaştığımız şekilde. Şimdi Türkiye'de online seyahat bileti sektöründe yer alan girişimleri kısaca hatırlayalım.

Bavul

bavul-com-logo2011 yılında açılan ve  bir Turkcell girişimi olan Bavul, otobüs ve uçak biletlerinin satışını gerçekleştiriyor. Sitenin öne çıkan özellikleri arasında kullanıcıların gidecekleri güzergâhta bulunan uçak ve otobüs seferlerini birlikte sunması bulunuyor. Öte yandan indirimli biletler için hatırlatma kurabilme ve otel listeleme gibi özellikler de bulunuyor.

Biletall

biletall-com-logoMerkezi Kayseri'de bulunan bir girişim olan Biletall, otobüs ve uçak bileti satışlarını gerçekleştiriyor. iOS ve Android işletim sistemleri için de uygulamaları bulunan Biletall, gelecekte diğer ulaşım sektörlerinin ve spor etkinliklerinin biletlerini de kullanıcılarına sunmayı planlıyor.

Biletbilet.com

biletbilet-com-logoKerem Çeboğlu ve Dağhan Çeboğlu adındaki iki kardeşim kurduğu Biletbilet.com, fiziksel seyahat bilet satışı tecrübesini internete taşıyan bir girişim. Site üzerinden otobüs ve uçak bileti satışı gerçekleştiriliyor. Şu anda sitede 71 otobüs firması, 200‘den fazla yerli ve yabancı havayolu firması bulunuyor. Henüz bir ay önce açılan sitenin satış hedefi altı ay sonunda günlük bin adete ulaşabilmek.

Bingobilet.com

bingobilet-com-logoErzican merkezli bir girişim olan Bingobilet.com, sadece uçak bileti satışı gerçekleştiriyor. Sitede, dört farklı havayolu şirketinin biletleri yurtiçi ve yurtdışı uçuşlara için satılıyor. Bingobilet.com, TÜRSAB ve IATA belgelerine sahip. Sitenin kendi kullanıcılarına özel indirim yaptığını da sözlerimize ekleyelim.

Bubilet.com

bubilet.com-logo2011 yılında açılan Bubilet.com, uçak bileti arama motoru olarak kullanıcı karşısına çıktı. Dünyanın her yerine 700’ü aşkın havayolu ile 2 milyon iç ve dış hat uçuşunu sunma hedefiyle kurulan girişim, IATA ve TÜRSAB belgelerine sahip durumda. Girişimin kurucularının ise daha önce seyahat sektöründe tecrübeli olan Ali Özlük, Can Demirer ve İsmail Yırtıcı olduğunu paylaşalım.

CepYol

cepyol-logo

Geçen sene kurulan ve Pordiva'nın bir girişimi olan CepYol, 67 farklı otobüs ve 800'den fazla uçak şirketinin biletlerini sunuyor. CepYol ilk olarak mobil servisiyle hizmet vermeye başlayıp,  daha sonra web dünyasına adım atan projelerden. Android ve iOS işletim sistemlerinde kullanılabilen CepYol uygulaması, ilk 6 ayda 160 bin kez indirilmiş durumda.

EnUygun.com

enuygun-com-logoÇağlar Erol'un kurucusu olduğu EnUygun.com'da bu alanda hizmet veren bir başka girişim. Kredi, Sigorta, internet, otel, gsm gibi pekçok hizmetin karşılaştırılabildiği EnUygun.com'da uçak biletleri de yer alıyor. Çok sayıda havayoluna bilet alınabilen EnUygun.com'da detaylı arama seçenekleri de bulunuyor.

FirsatKoltugu.com

firsatkoltugu-com-logoUçak, otobüs ve deniz ulaşımı biletlerinin satışını gerçekleştiren FirsatKoltugu.com, adından da anlaşılabileceği gibi indirimli biletleri bir araya getiriyor. Şu an sitenin fırsat yelpazesinin geniş olduğunu söyleyemeyiz. Şimdilik sadece şehirlerarası otobüs seyahati için Ulusoy’un fırsatlarını sunuyor. Girişimin, Faruk Taşdemir ve Mustafa Bahadır tarafından kurulduğunu da sözlerimize ekleyelim.

oBilet

obilet-logoEthohum 15'e kalan girişimlerinden biri olan oBilet, online sehayat sektörüne hızla giren girişimler arasında yer alıyor. Ali Yılmaz ve Yiğit Gürocak tarafından geçen sene kurulan girişim, sadece otobüs bileti satışı gerçekleştiriyor. Önde gelen otobüs şirketlerinin yanı sıra yerel otobüs şirketleriyle de anlaşan oBilet, aktarmalı seyahatleri de kullanıcılara sunuyor.

Yeni hedef online deniz ulaşımı olabilir mi?

Türkiye online seyahat bileti pazarı şu anda daha çok uçak ve otobüs biletlerine odaklanmış durumda. Rakamlardan da görüldüğü üzere online otobüs bileti kategorisinde hatırı sayılır bir hacim olduğu görülüyor. Ancak gözden kaçan noktalardan biri deniz ulaşımı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın açıklamalarından da görüldüğü üzere Türkiye gelecekte deniz ulaşımı konusuna önem verecek. Bu yüzden internet girişimcilerinin, deniz ulaşımı konusu hakkında şimdiden düşünmeleri gerektiğini söyleyebiliriz.

Yorumlar (36)
 1. Makale başlığıyla ilgisiz. Burada yalnızca var olan veriler cümle cümle açıklanmış. Herhangi bir yorum, analiz, "nereye gidiyor?"un cevabı bulunmuyor.

  Elde var sıfır.

 2. Parfüm Parfüm

  Online alışverişte en önemli iş kollarından biri online bilet fakat şuan için en zor noktalaran biri diyebilirim kendimce araştırmamda aynı güzergah için türkiye firmalarından aldığım fiyat ile yurtdışı firmalarından aldıım fiyat oldukça farklıydı. Yurdışı fimaları ile rekabet edilecek düzeye çekerlerse bilet tedarikçileri veya yurtdışına verilen fiyat ile yurtiçine verilen fiyatı aynı yaparlarsa o zaman bu pazar süper hale gelir

 3. Sevgili Arda bey ve ekibine bir önerim olacak, sektörel konuda yayın yapmadan önce söz konusu sektörden bilgiye sahip kişilerden yararlanmaları gerekmektedir.

  Tabiki sadece içerik olsun mantığı ile yazmıyorsanız çünkü hakikaten çok kötü bir yazı ve bilgilendirmeler yanlış.

  1. Özgür Akcan Özgür Akcan

   Tamamıyla eksik, var olanlar doğruluktan uzak çok ucuz bir tanıtım yazısını andırıyor. Sektörü bilmeden bu yazılar masa başında yazılmaz. Ayrıca vermiş olduğunuz web sitelerinin % 90'ı sektörde bilinmeyen ve hiç bir konumu olmayan web siteler... Belli ki tanıtımı yapılmaya çalışılmış...

 4. Otobüs Bileti Otobüs Bileti

  Tursab ayda 1500 değil senede bu rakamı üyelik aidatı olarak istiyor, ilk üyelik ücreti ise 31.400 TL küsür şu anda. Ayrıca a grubu için 7000 TL de bakanlık teminatı var.

  Açıklama düzeltilirse sevinirim.

 5. Tüketimbey Tüketimbey

  Ben şahsen Kayseri merkezli nsd turizm firmasının sitesini tercih ediyorum. Reklam yaptığım zannedilmesin. Sahibi kimdir ne yapar ne eder bilmiyorum ama sitenin sadeliği benim için yetiyor.

 6. Ferit Terzi Ferit Terzi

  Bu alan adı satılıktır. www.giseci.com. ilgilenenler [email protected] adresine tekliflerini gönderebilirler.

 7. aerobilet.com ve bulucak.com da listeye eklenmeli.

 8. Biletci Biletci

  www.zti.com.tr online satış ortaklığı veriyor.

 9. Sanalotobus.com Sanalotobus.com

  birde http://www.sanalotobus.com c

  var güzel yazı

 10. Sanalotobus.com Sanalotobus.com

  artık millet internetten alıyor bileti

 11. Onlineall.net Onlineall.net

  Google'de otobüs bileti al dediğinizde Karşınıza İlk Çıkan www.onlineall.net'in geçmemesini teesüf ile karşıladık

 12. Hepsiburadabilet.com Hepsiburadabilet.com

  http://www.HepsiBuradaBilet.Com İle Öncelikle Otobüs ve Uçak Biletilerini Daha Sonrada Daha Kapsamlı Olarak Sinema Bileti, Maç Bileti ve Online Bilet Üzerine Geliştirilen Her Sektörü Bulundurmak Hedefindeyiz.

 13. Online Bilet Online Bilet

  Online seyahat biletlerimi Terminalim.com 'dan da alıyorum: http://terminalim.com/

  Terminalim çok 'friendly' bir site.. Ben memnunum, tavsiye ederim..

 14. Online Otobüs Bileti Online Otobüs Bileti

  otobüs bileti almak için ordan oraya koşmaktan kurtulduk... bütün firmaları online olarak bir ekranda görüp karşılaştırıp kendimize en uygun otobüs ve uçak biletini alabiliyoruz... bence bi kere kullanan her zaman işini online halleder... yararlı bir haber olmuş... teşekkürler...

 15. Mayabengu Mayabengu

  En büyük sorunlarından biri vatandaşlık numaranızla bilet alımı yapmanız firmalardan, haliyle biletinizi unuttuğunuzda yada kaybettiğinizde bilet üzerinde 3. kişilerin sahip olacağı çok fazla data bulunmakta. Bu ciddi bir risk ve problem.

 16. biletall in ios uygulamasi yok kim yazdiysa makaleyi yanlis yazmis, mobilsiz bilet dusunulemez artik, obilet in ios uygulamasi guzel olmus

 17. Otobus.Org sitesi de var.

  Harika bir arayüze sahip,belki bu siteyi de eklersiniz.

 18. Özgür Genç Özgür Genç

  Online otobüs bileti satış siteleri arasında gözüme tasarım ve kodlama olarak en çok çarpan otobus.org oldu. İçerik kalitesi olarak halen bu listede gözüken sitelerden daha önde , tasarım ve kodlama Türkiye için bir yapı taşıtı bence. Bir değerledirme de otobus.org için yazmanız dileği ile.

 19. Online Bilet Online Bilet

  "Türkiye online seyahat bileti sektörü nereye gidiyor?" sorusuna en doğru yanıt şudur: İflasa gidiyor!

  Neden mi?

  Bir otobüs biletinin satışından ortalama 2,5 TL kazanılabiliyor. Uçak biletinden de 4-8 TL arası.

  Bundan KDV ve gelir vergisini vb düşün.

  Diğer giderleri ekleyin.

  Zaten bir bilet satabilmek için 2 TL reklam veriliyor Google'a.

  Kar marjı çok düşük olan bu alanda, alanın kaldırabileceğinden fazla online bilet satış firması var.

  Hepsi birbiriyle rekabet edip birbirini batırıyor.

  Hiçbiri para kazanmıyor. Parayı kazanan Google. Sonra altyapıyı sağlayan ipektr, sonra tabii ki otobüs firmaları.

  Zavallı online satış siteleri 3-5 bilet satıp bu pastadan bir kırıntı koparacam diye birbirini yiyor.

  Diyeceksiniz ki SEO'yla google'da öne çıksınlar.

  İyi de 100 firma reklam yarışında da SEO yarışında da ne yapsa hepsi birden ilk üçe giremez.

  Bazen biri, bazen diğeri ilk üç sırayı alıyor. Sonuçta bu alandaki 100 firma hep birlikte iflasa gidiyor... En iyisi birleşmek. İpektr artık yeni firmalara online satış bayiliği vremeyi bırakmalı. İşin suyu çıktı. Bazı online satış firmaları da ya birleşmeli, ya satın almalara gitmeli, ya da işbirliğine.

  http://terminalim.com/ sitesinin her türlü işbirliğine açık olduğunu biliyorum. Hatta gerekirse siteyi tüm haklarıyla satmak istiyorlar. Hiç olmazsa bu alanda birkaç firma kalsın ve üç beş kuruş para kazansın.

  Haa.. Bu arada hiç kimse de yapılabilecek bir sürü online satış işi varken bu alana girmesin... Akıllı olsun... Daha fazla konuşturmayın beni:))

 20. E-Biletall E-Biletall

  Seyahatlerinizi planlarken bilet almak artık çok kolay. 80’den fazla Şehirlerarası Otobüs Firmasının Biletleri www.e-biletall.com Türkiye’nin dört bir yanına biletlerinizi e-biletall.’dan alabilir ya da rezervasyon yapabilirsiniz. Ulusoy, Anadolu Ulaşım, Kamil Koç, Efetur, Güney Akdeniz, Mersin Vif, Best Van, Kent Turizm, Fındıkkale Turizm gibi onlarca otobüs firmasının biletini tek bir tıkla alabilirsiniz. Seyahate çıkmadan önce tek yapmanız geren www.e-biletall.com’a tıklayarak istediğiniz uçak biletini, otobüs biletini, tren biletini,gemi biletini almak. Seyahat bileti hizmetinde yeni bir çağ açan e-biletall ile otogarlarda, havaalanlarında kapı kapı dolaşmak artık tarihe karışıyor.wwww.e-biletall.com üzerinden yurtiçi ve yurtdışı tüm havayolu şirketleri ve Türkiye’nin her yerinde otobüs firmaları bir arada bulabilir, biletinizi temin edebilirsiniz.

 21. Seyahatbiletleri Seyahatbiletleri

  www.seyahatbiletleri.com da var gerçi şöyle bir durum var bunların hepsi acentalık yapıyor önemli olan sistemi kurmak bu firmalar arasında hiç birisinin de kendi sistemi olmadığı için tabi yüklü paralar kazanılmıyor

 22. Online Otobüs Online Otobüs

  www.onlineotobus.com da da bilet satışı başlayacakmış

 23. Ulasim Haberi Ulasim Haberi

  tebrikler arkadaslar

  ozellıkle denız ulasımının onlıne olmasını ıstıyoruz

 24. Bilet Al Bilet Al

  Merhaba arkadaşlar...

  Maşallah ne kadar çok online bilet satış sitesi oldu.

  Demek bu işte iyi para var.

  Yeni 1 tane daha site kurmak istiyorsanız uğraşmayın, Terminalim.com satılık, alabilirsiniz...

  Ya da bir rakibinizi eksiltip kendinize oradan link vermek için de alabilirsiniz siteyi...

  http://terminalim.com 'a uğrayın, iletişim bilgilerinden ulaşın, fiyat teklifinizi verin, işinize bakın...

  Hızlı olan ve en iyi teklifi veren kazanır...

 25. Gezi Rehberi Gezi Rehberi

  Nasıl artık uçak biletini gidip acente veya havayolalrı ofislerinden değil de telefonla veya internet üzerinden alabiliyorsak, yakın gelecekte otobüs biletleri satın alma işlemlerinin de benzer olacağını düşünüyorum.

  Hem zamandan tasarrıf hem de daha ucuza online bilet almak mümkün. Neden daha çok para ödeyelim ki?

 26. Yurt İçi Uçak Bileti Yurt İçi Uçak Bileti

  Uçak bileti sektörü türkiye'de e-ticaret sektörü gibi büyük bir patlama yapmış durumda, ama inşallah ilerleyen zamanlarda bu patlama e-ticaret sektöründe olduğu gibi kötü şekilde son bulmaz.

 27. Valla arkadaşlar acentedan veya biletbayi.com dan almak daha mantıklı

 28. bende bambaskatatil.com dan alıyorum hem uçak bileti hemde yurtiçi oteller de ve tatil seçeneklerimin hepsini karşılıyor.

 29. Otobusbileti Otobusbileti

  Merhabalar , Otobusbileti.web.tr olarak Obilet.com'u yakından takip ediyoruz başarıların devamını dileriz

 30. Mahmut Sefa Mahmut Sefa

  An itibari ile online tatil ve bilet sektoru zirve yapmis bulunmakta. Makaleniz 2 yil once yazilmis fakat yeniden ele alinacak bir yazi. Sektorde yeni firmalar yer edinmek icin cabalamakta fakat cogu firmalarin ismi o kadar tuhafki blog sitesimi ticaret sitesimi belli degil. son biletall nedir abi govego turkce ongilizce karisik bir anlam ifade etmeyen isimler ile bu islere girmek zaman kaybindan baska bise degil biletal olabilir biletsatinal.com olabilir. ucuzbilet, otobusbileti, ucakbileti gibi isimler ile bu isler profesyonel bisekilde yapilmasi lazim ne sattiginiz belli olmasi acisindan. umarim bu makalenizi yeniden arastirarak yazmanizi en kisa zamanda bekliyorum.

 31. Biletall.com sisteminde hata oluştuğu zaman bileti vermediği halde parayı çekiyor. Sonra iade almak için bankanız otobüs firması ve Biletall ile en az 21313 telefon görüşmesi yapmanız gerekiyor. Ben hala iademi alamadım (:

 32. Online uçak bilet satışında biletbayii.com bu alanda bir çok açığı kapatacak gibi görünüyor.

 33. Ticketbilet.com Ticketbilet.com

  Bende bu sektör pastasından pay almaya çalışıyorum. Başlangıç itibariyle piyasa kurucu gücüm olmadığı için mevcut bilet sitelerin birinin acentesi olarak ( biletall acentesi olmaya çalışıyorum. ) yakında bu piyasada yer alacağım inşaallah.

 34. İbrahim İbrahim

  İnternet Üzerinden Online Uçak Bileti Satışı yapmak isteyip de acenta açacak parası olmayan ama internetten satış konusunda yeteneği olan arkadaşlar aşağıdaki linki inceleyip başvuruda bulunun. Yeteneğinizi görüp size yardımcı olabilecek birini bulabilirsiniz.

  İnternet Üzerinden Online Uçak Bileti Satış Sistemi

  https://ucuzauc.com/nasil-alt-acentelik-alabilirim/15/sayfa

 35. Modabilet Modabilet

  Hayatında ilk defa internet üzerinden alışveriş yapacak bir kişinin dahi kolayca uçak bileti almasına olanak sağlayan www.modabilet.com sayfasını bir deneyin derim.