Spotify Türkiye’de kullanıma açıldı! [Güncellendi]
Arama
Yenilikler

Spotify Türkiye’de kullanıma açıldı! [Güncellendi]

webrazzi spotifyAvrupa’nın son yıllarda internet ekosisteminde en çok adını duyuran girişimlerinden Spotify’ın Türkiye ekibini kurduğunu ve kısa süre içinde pazardaki yerini alacağını sizlerle paylaşmıştık. Spotify Türkiye ekibi kısa süre önce resmi olarak açıklanmıştı ve dün gece itibariyle Spotify.com‘a Türkiye’den kayıt olma imkanı sunuldu.

Hatırlayacağınız üzere Haziran ayında Spotify’ın Türkiye’ye adım atacağına dair iş ilanlarını paylaşmıştık ve Eylül ayında bu arayış son bulmuştu. Spotify’ın Türkiye Direktörü Ergül Çivi, İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü ise Gökhan Şahin olarak görevlendirilmişti. Ayrıca aldığımız bilgiye göre yaklaşık 10 kişilik de bir ekip Türkiye ofisiyle ilgileniyormuş.

ekran-goruntusu-duman

Çevrimiçi ve çevrimdışı müzik dinleme imkanı sunan Spotify’a artık herhangi bir VPN vb. kullanmadan Türkiye’den de ücretsiz üye olunabiliyor. Ücretsiz abonelik tipinde masaüstünde reklam yayınlayacak olan Spotify’ın ücretli üyelik modeli ise aylık 10 TL (9.99TL) karşılığında reklamsız müzik dinleme imkanı sunuyor.

Kredi kartı bilgilerinizle 1 ay ücretsiz deneme hesabını da kullanabiliyorsunuz. (Talimatınızı iptal etmezseniz ay sonunda ücretlendirme yapılacağını unutmayın.) Spotify Dijital Müzik Ticaret LTD. ünvanıyla Türkiye’ye adın atan şirket, 28 ülkede yayın yapıyor ve 20 milyon şarkı ile kendini “dünyanın en büyük müzik platformu” olarak tanıtıyor.

Güncel rakamlar

Yine rakamlardan bahsetmek gerekirse Ağustos 2013’te Spotify’ın 6 milyondan fazlası ücetli olmak üzere 24 milyonun üzerinde aktif üyesi bulunuyor. Spotify’ın ayrıca 300 bin plak şirketiyle anlaşması bulunuyor. 2012 yılında gelirini 2 kattan fazla arttırarak 577 milyon dolar kazanan şirket, buna rağmen kâr  edemediğini açıklamıştı. Zararı ise yaklaşık 75 milyon dolar idi. Cirosunun yüzde 70’lik bir bölümünü müziklerin hak sahiplerine geri ödediği için kârlılığı yakalamakta zorlanan Spotify, neyseki Almanya ve İrlanda gibi ülkelerde hızlı bir büyüme gösteriyor. Spotify’ın Türkiye’de MÜYAP ve diğer paylaşlarla gerekli anlaşmaları imzaladığını biliyoruz ama bu anlaşmanın gelirlere nasıl yansıyacağı meçhul.

Son yatırım turunda 3 milyar dolar değerlemeye ulaşan girişimin Türkiye pazarındaki rakipleriyle nasıl bir mücadeleye gireceğini merakla takip edeceğiz. Bu noktada sizin de geri dönüşlerinizi almak isteriz. Bu sabah Spotify Türkiye ekibi bir toplantı yapacak ve bizde gerektiği takdirde güncellemeleri sizlerle paylaşacağız.

Spotify Türkiye Direktörü Ergül Çivi ve Güney Avrupa’dan sorumlu (Altı Ülke: Fransa, İspanya, İtalya, Portekiz, Yunanistan ve Türkiye) Yönetici Direktörü Yann Thebault’un yarın gerçekleşecek Webrazzi Summit 2013‘ün konuşmacıları arasında yer aldığını hatırlatalım. 🙂

Güncelleme: Biraz önce Spotify’ın Türkiye lansmanı yapıldı. Basın Toplantısında elimize ulaşan yeni bilgiler aşağıdaki şekilde.

Aldığımız bilgilere göre Spotify başlangıçtan bu yana müzik sektörüne 500 milyon dolar kazandırmış. 2013’te de sektöre bu kadar daha kazandırmayı planlıyor.

500 milyon kişi yasadışı müzik dinliyor ve bu müzik gelirlerinin %52 düşüyor. Ancak Spotify’ın olumlu etkisi kurulduğu ülke olan İsveç’te korsan oranını yüzde 25 azalmış.

Spotify kullanıcıları günlük ortalama 107 dakika müzik dinliyor. Facebook’ta milyonlarca paylaşım yapışmış ve milyonlarca çalma listesi sürekli olarak güncelleniyor.

Spotify Türkiye, tanıtıma özel bazı ünlü isimlerin mesajlarını da basın menuplarıyla paylaştı ve Türkiye pazarında korsan müzik kullanımını düşürmeyi hedefliyor.

Spotify, masaüstünde reklamlarla (saatte 3 dakika reklam dinletiyor) müzik dinlemek isteyenlere ücretsiz hizmet sunuyor. Bilgisayarında reklamsız müzik dinlemek isteyenler için 4.99, mobil cihazlarında da müzik dinlemek isteyenler içinse 9.99 ödeme yapmak gerekiyor.

Tayvan, Arjantin, Yunanistan’da da Türkiye ile aynı anda Spotify hizmet vermeye başladı.

Tükiye’de dijital müzikten gelen gelirler müzik sektörü gelirlerinin yüzde 13’ünü oluşturuyor ve Spotify bu oranı yukarıya çekmek istiyor.

3 kişilik satış ve operasyon ile ilgilenen 4 kişilik bir ekip Spotify Türkiye’nin büyümesi için çalışacak.

Spotify Türkiye, ücretlerin tanıtım amaçlı olmadığını ve yasal müzik dinleme şansı sunan rakiplerden memnun olduğunu dile getirdi.

Aşağıda Spotify Türkiye’nin tanıtım videolarını izleyebilirsiniz. Spotify Türkiye’nin ‘Merhaba Türkiye’ adlı parça listesine de şuradan ulaşabilirsiniz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (17)
 1. Murat Hoşver dedi ki:

  Önceden ülkemiz USA seçiliyken dinleyebildiğim birçok şarkıyı (örneğin Tarkan gibi) ülkeyi Türkiye seçtikten sonra dinleyemez oldum.

  Açıkçası, tam premium üyelik almayı düşünürken büyük bir hayal kırıklığı oldu

  1. adnan dedi ki:

   bir yanlaşınız var galiba veya bu hata düzeltildi ben dinleyebiliyorum

 2. Onur dedi ki:

  Ocak, Şubat, Mart, Letonya (: Sabah sabah sinirlerim yumuşadı..

 3. Uygun BODUR dedi ki:

  Yerelleştirme adına ne yapılmış bunu merak ediyorum??

 4. Çağla Aytaç dedi ki:

  Deezer mı bu mu? Spotify’nin çalma listesi olayı güzel arkadaşlarının neler dinlediğini görmek filan… Ama sanıyorum ki müzik çeşitliliği bakımından Deezer bir adım önde gidiyor. Belki daha önce tr’ye girmesinden dolayıdır bilemem ama yeni çıkan bir albümü 1-2 gün içerisinde dinlenilebilir hale getirmişlerdi.

 5. Osman Hamdi Tanpınar dedi ki:

  Sonunda, açıkçası 9.99 Sterlin vermek yerine 9.99 Tl vermek benim için çok güzel olacak. Merak ettiğim en büyük konu UK kataloğu ile TR kataloğu arasında ne kadar fark olduğu. Bir kaç tane “yabancı” sanatçıya baktım sıkıntı gözükmüyor, en çok dinlediğim ilk 10 sanatçıya baktım iki accountta da mevcut. Biraz beklemek lazım sanırım.

  Spotify kataloğu Deezer’dan çok daha geniş. Mobil uygulaması vs de çok daha başarılı. Zaten birisi daha “yerel” bir firma iken diğeri dünya devi.

  İlginç bir nokta ekip seçiminde. Deezer TR yöneticisi ex Nokia Music ve müzik sektörü içinden Selen Zorlu iken, Spotify ekibini (Ergül Çivi) Microsoft, (Gökhan Şahin) Google ve Peak Games gibi teknoloji kökenli insanlardan seçmiş.

  TTNET Muzik ve Turkcell gibi rakipler varken her ikisinin de işinin zor olduğunu düşünüyorum.

  tekrar hayırlı olsun

  1. Çağla Aytaç dedi ki:

   Duman’ın yeni albümü yok. Grup Yorum’un neredeyse hiç şarkısı yok. Yerli bir çok sanatçı için de aynı şey söylenebilir. Durum bu haldeyken kalkıp da nasıl Spotify’nin kataloğu Deezer’dan geniş diyebiliyorsunuz anlamıyorum.

   1. Osman Hamdi Tanpınar dedi ki:

    Yerli müzik çok dinlemediğim için böyle bir hisse kapılmış olabilirim ama şimdi her iki platformda arattım.

    Spotify: Darmaduman, Canlı, Duman 1, Duman 2 albümleri ve 3 tane tek şarkısı var. Grup yorumun başeğmeden, Yıldızlar Kusandık, Feda, Biz Varız, Eylül, Seçmeler 15. Yıl, Destan, Yürek Çağrısı, Marşlarımız, Sıyrılıp Gelen, geliyoruz, İleri, cemo gün gelir, Gel Ki Safaklar Tutussun, Cesaret ve Türkülerle albümleri mevcut

    Deezer: DUman 1, Duman 2 mevcut sadece. Grup Yorumun Spotify’daki tüm albümleri bir kaç ekstra ile beraber var.

    Ayrıca (bkz: https://eksisozluk.com/entry/31790419)

 6. Burak G dedi ki:

  Açıkçası yerel müzik servislerine yabancı müzik arşivlerinin kıtlığı ve kullanıcı arayüzleri nedeniyle bir türlü ısınamamıştım, bu açıdan Spotify çok iyi bir alternatif sunacak diye umuyorum.
  Ama web sayfasındaki çevirileri beğenmedim, bence biraz daha yorum katılarak çevrilmiş olsa Spotify’ı bilmeyenler için daha çekici olabilir, şu anda çok yapay duruyor.

 7. m dedi ki:

  Mobilde kullanmak için gereken şifre mail adresine 3 saattir gelemedi. Aynı açtıkları diğer ülkelerde böyle sorunlar var mı çok merak ediyorum.

 8. Tolga Akyıldız dedi ki:

  Ülkemizde kurumsallaşmanın gölgesine sokulan müzik piyasasını rahatlatacak bir olay oldu bence bu. Olumlu bir gelişme.

  1. Ayhan Şahin dedi ki:

   Tolga bence müzik piyasasıının sıkıntısı kurumsallaşamıyor olmasında.

   Goygoyla, unkapanı tripleriyle geçti tüm sektörün ömrü.

   O yüzden bu tür “genç” ama profesyonel oluşumların çoğalması lazım.

 9. Can dedi ki:

  Spotify mobile üyeliğini nasıl nerden yapabiliriz yardımcı olursanız sevinirim bu konu hakkında bir bilgim yok teşekkürler

  1. Ayhan Şahin dedi ki:

   Spotify mobil üyeliği diye bir şey yok aslında. Hesabınızı Premium’a çevirdiğinizde yani Türkiye’de aylık 9.99 Tl verdiğinizde cep telefonundan normal spotify üyeliğini kullanabiliyorsunuz. OLay bundan ibaret.

 10. Adım Yok dedi ki:

  Müyap ile anlaşma imzalamış, 2016’da Müyap’mı olur 😀

Bir Yorum Yazın