Yeni iPad Air'in uygun fiyatlı alternatifi iPad 2'yi mi yoksa iPad Mini'yi mi alırdınız?
Tablet

Yeni iPad Air'in uygun fiyatlı alternatifi iPad 2'yi mi yoksa iPad Mini'yi mi alırdınız?

Apple dün yaptığı etkinlikte dün iPad Air'i tanıttı. Apple hisseleri günü düşüş ile kapatsa da 4. nesil iPad'e göre daha ince ve daha hafif olan iPad Air tasarımı ile sosyal medyadan olumlu tepkiler aldığını söyleyebiliriz.

Fiyat yönüyle aralığı geniş tutarak daha geniş müşteri kitlesine ulaşmak isteyen Apple, 499 dolardan başlayan iPad Air'den daha ucuz ürün isteyen müşterileri için  iPad 2 WiFi ürününü 399 dolar etiketle satıyor. iPhone 5C üretimini azaltma kararı ile sonuçlanan uygun fiyatlı iPhone 5C stratejisi ile karşılaştırıldığında Apple'in tablet stratejisi farklı da olsa iPad 2'ye alternatif iPad Mini 299 dolara satışı devam ediyor.

iPad Mini'nin ekran boyutu haricinde iPad 2'den daha düşük özelliği bulunmaması ve daha iyi kamera ve Siri gibi özelliklerin bulunması yaklaşık 3 yıl önce çıkan iPad 2'nin varlığını sorgulatıyor. Satın almak isteyenler için 41 ülkede satışa sunulan ama ülkemiz için satış tarihi belirli olmayan iPad Air ve iPad Mini 2'nin özelliklerini ve fiyatlarını tablo haline getirdim.

ipad air-ipad 2-ipad mini 2-ipad miniTablodan incelediğimizde iPad Mini 1080p video kaydeden kamerası, Siri özelliği, hücresel veride 4G kullanması ile iPad 2'den teknik özellikler konusunda çok daha önde olduğunu söylemek mümkün. Ekran yönüyle 1.8 inch daha küçük ekrana sahip olma dezavantajı olan iPad Mini ağırlık yönüyle bunu avantaja çeviriyor. iPad Mini, iPad 2'nin neredeyse yarısı ağırlığında.

399 dolar fiyat etiketine sahip iPad 2'den daha fazla özelliğe ve aynı ekran boyutuna sahip iPad Air'in 499 dolar olması ve yine ekran hariç daha fazla özelliğe sahip iPad Mini'nin 299 dolara satışa sunulmasının sonuçlarını yakın zamanda göreceğimizi tahmin ediyorum.

ipadair-ipad 2- ipadmini retina-ipad mini-karsilastirma

Yorumlar (8)
 1. Noname Noname

  Aynı donanım ve aynı ekran çözünürlüğü varken ipad mini retina daha mantıklı.

  iPad Air 16GB modeline 499 vermektense aynı parayla 32GB retina mini almak daha mantıklı. En azından daha mobil, daha taşınabilir...

  1. Ipad Iphone Ipad Iphone

   ipad air 64 bit a7 işlemci diğerinde dual-core a7 ipad mini retina

   1. Fatih Ekrem Bahadir Fatih Ekrem Bahadir

    Hem iPad Air hem de iPad Mini Retina'da 64 bit A7 işlemci var.

    http://store.apple.com/tr/ipad/compare

 2. Cep telefonunda android, tablette tartışmasız iPad yaklaşımı olan biri olarak iPad Air'a tercih edilmez ancak iPad 2 mi yoksa mini mi tabi ki mini derim. Aradaki fiyat farkını da gözardı etmemek lazım.

 3. Bulut Korkmaz Bulut Korkmaz

  ipad2 arka kamera çözünürlüğü yanlış yazılmış. Doğrusu 0.92MP, yani çok kötü fotoğraf çekiyor. Fotoğraf kullanımını önemseyenler için mantıksız bir seçenek.

  Şahsen iPad mini diyorum.

 4. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  İpadden abone olduğum dergiler olduğu için ipad air derim. Ipad mininin ekranı ne dergi okuyorken ne de oyun oynuyorken (özellikle araba yarışı) bana aynı zevki vermiyor

 5. Fatih Ekrem Bahadir Fatih Ekrem Bahadir

  Özellikle oyun oynamak ve dergi okumak için büyük ekran tercih sebebi oluyor. Her ne kadar iPad Mini Retina'nın ekranı 326 PPI olsa da mobil olmayı çok önemsemeyenler için iPad Air diyorum.

 6. Nezahat Nezahat

  Ipad almak istiyorum sizce hangi ipadi almaliyim?