Evinizdeki tüm internete bağlı cihazları tek bir noktadan yönetmenizi sağlayan uygulama: Revolv

Evinizdeki tüm internete bağlı cihazları tek bir noktadan yönetmenizi sağlayan uygulama: Revolv

Türkiye'den bakınca çok fazla farkında olmasak da yakın gelecekte evlerde çok sayıda internete bağlı cihaza sahip olacağımızı söyleyebiliriz. İnternete bağlı klima, kombi, ses sistemi, televizyon…

"Tüm bu cihazları ayrı ayrı uygulama ya da paneller vasıtasıyla yönetmektense tek bir noktadan kontrol etmek çok akıllıca olmaz mı?" sorusu üzerine yola çıkan 4 kurucu ortak, 2012'de Revolv fikri üzerine çalışmaya başlamışlar. Bu yılın Ağustos ayında yayın hayatına başlayan Revolv, bu ay içinde de ön sipariş veren kullanıcılarına ulaşmaya başlıyor.

Revolv'u en güzel olarak evinizde kullandığınız internete bağlanan cihazlar için IFTTT olarak tarif edebiliriz. Şu an için müzik sistemi Sonos, Philips'in akıllı ampülleri, elektrik prizlerinde kullanabileceğiniz Wemo ve akıllı kilit çözümü Yale Lock ile uyumlu olan Revolv; kuşkusuz kısa zaman içinde çok daha fazla cihazı destekler hale gelecek.

Revolv'u satın aldığınızda cihazı evinizdeki kablosuz internete bağlamanız yeterli. Ardından iPhone veya iPad'inizde bulunan Revolv uygulaması vasıtasıyla evinizdeki akıllı cihazları yönetebiliyorsunuz. Şu an Revolv'un yalnızca iPhone ve iPad uygulamaları bulunuyor, ancak şirket kısa bir zaman içinde Android uygulaması için de çalışmaya başlayacağını söylüyor.

Revolv kullanarak örneğin akıllı telefonunuz evinize 5 km yaklaştığı an klimanızı çalıştırabilir, ya da siz evde yokken misafirliğe gelen arkadaşınıza uzaktan evinizin kapılarını açabilirsiniz. Revolv ile yapılabilecekler biraz da uygulamanın entegre olduğu ve olacağı cihazlarla ilgili. Ancak bu noktada yakın gelecekte çok sayıda cihazın Revolv ile entegre olacağını rahatlıkla tahmin edebiliriz.

revolv

Revolv'un en güzel özelliklerden biri de aynı evde yaşayan birden çok kişinin uygulamayı indirip çeşitli görevler yaratabilmesi. Yani siz klimanın çalışmasını tetiklerken eşiniz de eve gelen misafir için uzaktan kapının kilit sistemini açabiliyor. Revolv'u kullanmak için 299 dolar karşılığında cihazı satın almanız yeterli, platformun uygulamalarını indirirken ya da aktive ederken ayrıca bir ücret ödemiyorsunuz. Bu arada şirket en azından şu an için ABD dışına gönderim yapmıyor.

Colorado/ABD merkezli girişim, aynı zamanda bir Techstarts mezunu. Internet of Things yani nesnelerin interneti kavramı konusunda oldukça dikkat çekici bir iş modeline sahip olan Revolv'u aldığı yatırım haberleri ve entegre olduğu cihazlarla daha birçok kez Webrazzi'de konu edeceğiz gibi duruyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.