Google’dan Windows çıkarması
Mobil

Google’dan Windows çıkarması

Google kendi işletim sistemi Chrome OS’u 2009 yılında tanıttığında bu projenin nerelere gidebileceğine dair pek çok farklı görüş ortaya atılmıştı. Bir tarayıcı ara yüzünden ibaret olduğu ve gerçek anlamda bir işletim sistemi olmadığı yorumlarını çokça duymuştuk. Fakat Google büyük oranda sessiz bir şekilde üzerinde çalışmayı sürdürdüğü Chrome OS’un gücünün önemli bir kısmı da aslında tam olarak buradan geliyor.

Chrome OS’un alıştığımız diğer işletim sistemleri gibi gerçek anlamda bir işletim sistemi olmaması, onu Mac OS ve Windows’larda çalışabilir kılıyor. Son geliştirmelerle birlikte artık Chrome OS, Windows 8’de de çalışır hale geldi. Üstelik Windows kullanıcıları Chrome OS’un uygulamalarını da bu sayede rahatlıkla çalıştırabilecekler. Diğer bir deyişle Google, Chrome OS ile Windows 8’e de sızmış oldu.

Fakat Google’ın Windows çıkarması Windows 8 ile sınırlı değil. Google, Windows Phone 8’i de gözden kaçırmıyor…

AdMob, Windows Phone 8’e geldi

Google’ın geliştirici blog’unda yer alan bir duyuru ile arama devi, mobil reklam ağı AdMob’u Windows Phone 8’e de taşıdığını resmen açıkladı. İlk olarak neredeyse 1 yıl önce bu konuda ilk resmi olmayan duyuruyu yapmış olan Google’ın bu açıklaması ile birlikte Windows mobil işletim sistemlerinde de kendi reklamlarını satmaya başlayacak.

Windows Phone 8’e uygulama geliştirenler de bu sayede yayınlayabilecekleri reklam seçeneklerini artırmış oluyorlar. Fakat AdMob’un Windows sürümünün henüz beta aşamasında olduğunu ve Android ile iOS sürümlerindeki özelliklerin tamamını içermediğinin de altını çizmekte fayda var. Buna rağmen şimdiden Windows Phone 8 geliştiricileri için önemli gelir kalemlerinden biri olmaya aday konumda.

Google böylece hem masaüstü, hem de mobilde Windows’u da kendi ürün ve hizmetlerini sunacağı platformlardan biri olarak kullanmaya başlamış durumda. Her ne kadar her iki durumda da kendi alternatifleri bulunan Microsoft bu durumdan çok hoşlanmayacak olsa da, yapabileceği pek bir şey de yok gibi…

Yorumlar (3)
 1. Irmak Akpınar Irmak Akpınar

  Bence google çok zekice bir iş yapıyor. Geleceğin bulutta olduğunu görüp buluta uygun bir işletim sistemi geliştiriyorlar. Google drive, google docs ve chrome uygulamaları hayatımıza gitgide daha fazla giriyor. Bence chrome os aynı zamanında iphone'un yaptığı gibi bir devrim gerçekleştirecek. Bugün chrome os'u küçümseyen büyük firmalar yarın uyandıklarında iphone meselesindeki gibi çok geç kalmış olacaklar. Bilgisayar fark etmeksizin internete bağlandığınız her yerden masaüstünüze ulaşıp işlerinizi halledebildiğiniz, ücretsiz bir işletim sistemi varken kim windows'la, mac os'la uğraşır?!

 2. Burada hedef kitleye dikkat etmekte fayda var. Bir kısım kitle için google chrome OS asla bir alternatif olamayacaktır.

  Chrome OS tercih eden kitlenin zaten gelecekte pc kullanacağını düşünmüyorum. PCye gerçekten ihtiyacı olan sistemler zaten Chrome OS kullanmaz.

  Chrome OS kendileri için yeterli kullanıcılarda muhtemelen tablet ya da akıllı telefon kullanıyor olurlar.

  Tablet üzerinde chrome os bir nevi androidi sabote etmek olacaktır.

  Şu noktada bana fantezi bir işmiş gibi geliyor ve daha yararlı işlere harcanacak kaynak boşa harcanıyor

 3. Wime77 Wime77

  Bir süre sonra Chrome OS kullanıcıları görecekler ki aslında kullandıkları Windows değil.

  Şuan kullanıcıların büyük bir çoğunluğu ne kullandığını bilmiyor. Windows splash ekranını değiştirin ve oraya kendi firma isminizi yazın bizimkisi windows değil derler.

  Google bu hamlesinin sonucunu ürünü kullanmadan söyleyemeyeceğim ama şuan özellikle Kadın kullanıcıların Tablet veya Akıllı telefon kullanma isteği tamamen gizlilik ve sorunsuz kullanım ( virüs, bilgilerin başkalarınca görülmesi mesela babası veya abisine yakalanma korkusu) kadınlar arası akıllı telefona olan rabeti arttırıyor ve kadınların mobil telefonlar ile yaptıklarına bakınca söyleyebileceğim şey bu işi kadınlar götürecekler:))