Rus sosyal ağı Odnoklassniki mobilde Türkiye'ye geliyor!
Yenilikler

Rus sosyal ağı Odnoklassniki mobilde Türkiye'ye geliyor!

Türkiye'deki internet kullanıcılarının sosyal ağlardaki performansı Rus sosyal ağı Odnoklassniki.ru'nun da ilgisini çekti. Mail.ru Group'un bir girişimi olan Odnoklassniki, mobil sürüme Türkçe dil seçeneğini ekledi ve bunu bir basın duyurusuyla paylaştı.

2012 yılında diğer dillere çevrilmeye başlanan sosyal ağ şu anda 10 dilde (Ukraynaca, Ermenice, Rumence, Gürcüce, Özbekçe, Kırgızca, Azerice, Kazakça, Tacikçe, İngilizce) yayın yapıyor.

Türkçeyi ilk olarak mobilde kullanıma sunan Odnoklassniki, yakında web tarafında da Türkçeyi 11. dil olarak tanımış oluyor.

Rusya'nın en popüler 2 sosyal ağından biri* olan Odnoklassniki, Liveinternet.ru bilgilerine göre günde 40 milyondan fazla ziyaretçi çekiyor. Odnoklassniki Pazarlama Müdürü Arsen İsrapilov; Türkiye’de  her gün yaklaşık 200 bin kişinin Odnoklassniki'yi kullandığını paylaşıyor.

Odnoklassniki rus sosyal ag - mobil geliyor

Özellikle eğlence servisleri Türk kullanıcıların ilgisini çekiyormuş ki Türkçe dil desteğiyle bu ilginin artması bekleniyor. Bu noktada hatırlatmak gerekirse Ankaralı Moralabs oyun geliştirme şirketi Tavla Beni oyunuyla Odnoklassniki'ye entegre olmuştu.

mail.ru odnoklassniki.ru turkce sosyal agÇeşitli ödüllere sahip olan sosyal ağ  dil seçeneği ile birlikte milli ve dini bayramlar gibi ülkenin kültürel içeriklerine de önem vereceğini açıklıyarak sağdaki görseli de paylaşmış. Rusların bu konuda neler yapabileceğini Yandex'in Türkiye'deki çalışmalarıyla tahmin etmek zor değil.

Rusya'nın arama motoru tarafında olduğu gibi sosyal ağ tarafında da Amerikalı rakiplerine karşı büyümek istemesi (harita) Türkiye'deki pazarın hareketlenmesine neden oluyor. Henüz Odnoklassniki'nin Türkiye'de nasıl büyüyeceğine dair bir bilgi almadık ama öğrendiğimiz gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

*Diğeri Vkontakte

Yorumlar (7)
 1. Atakan Eser Atakan Eser

  Ne kadar zor isimleri var. Yerel için farklı bir isim düşünüyorlar mı acaba?

 2. Facebook'ta rus kızı avlayan tipleri alsınlar bir zahmet. Başka da birşey beklemiyorum.

 3. Mesut Mesut

  www.ok.ru olarak da giriliyor. Daha akilda kalici.

 4. Ahmet Ahmet

  OK baya geç kaldı. Vkontakte yıllardır Türkçe ve ciddi Türk kullanıcıya sahip. Geçtiğimiz günlerde de Socialbakers, VK ortaklığını açıkladı ve VK ile birlikte bir seminer yaptı. Rus şirketlerin Türkiye'ye olan ilgisi VC'lerin de dikkatini çekecektir. Bu da yeni Rus yatırımcılar, güzel günler demek.

 5. Cemre Cemre

  ben zaten 7 yıldır kullanıyorum odnoklasniki.ayrıca türkçe

  dil desteğine gerek yok zaten herkes türkçe biliyor o sitede:))türk

  cumhuriyetlerinin hepsi türkçe biliyor.ama azeriler bıktırtıyor

  insanı:)))

 6. Barış Barış

  Her şey gönlünce olsun

 7. ben begendim ve de kullanıyorum memmunum. .gurcustanla. bagımız var. ucuza. geliyor.konuşmak...