79 dolara akıllı gözlük: ION
Mobil

79 dolara akıllı gözlük: ION

Giyilebilir teknolojiler, potansiyelinin üzerinde bir ilgi gösterildiğini düşündürse de ürün çeşitliliği ve fiyat aralıklarının oluşması yeni bir pazarın doğacanın ilk sinyalleri. Şu an için iki ayrı segmentte Samsung’un Gear, Nissan Nismo'nun aralarında bulunduğu akıllı saat ve Google Glass'ın öncülüğünü yaptığı akıllı gözlük odağında ilerliyor.

Google Glass sınırlı kullanıcıya 1499 dolardan satışa sunulurken akıllı gözlük segmentinde yeni ürünler tanıtılmaya başlandı. Bunlardan biri de topluluk destekli fon toplama servisi olan indiegogo'da 150 bin dolar fon toplama hedefiyle yola çıkan ION. 79 dolardan başlayan gözlük çerçevesi fiyatıyla ilgi topluyor. ION şu ana kadar 125 destekçisinden 10.000 doların üstünde fon toplamayı başarmış.

ION, Bluetooth bağlantı ile iOS ve Android cihazlarla çalışabiliyor. Google Glass'ın donanımı ile karşılaştırıldığında, kamera ve ekran sunmaması daha uygun fiyatla sunulmasını da açıklamış oluyor. Akıllı telefonu uzaktan kontrol ederek fotoğraf çekme ve gelen bildirimleri LED ışıkla uyarma özelliği ise 79 dolarlık bir gözlükten beklenen performansın ötesi.

ION akıllı gözlüğün üzerinde bulunan iki tuş ile akıllı telefonun kamera ve müzik gibi fonksiyonlarını uzaktan kontrol edebilmek mümkün. Bunun haricinde kullanıcılar gözlüğün üzerinde bulunan LED ışık ile akıllı telefona gelen bildirimleri farkedebiliyorlar. Farklı bildirimler için farklı renkte LED ışık seçmek de mümkün. Ayrıca titreşimle bildirim özelliği de bulunuyor. Özellikle ürünün en fonksiyonel yanı ister optik gözlük ister güneş gözlüğü olarak kullanılabiliyor olması. Sadece cam değişikliği ile ION'u kullanmak mümkün.

Gözlüğün kaybolması tüm kullanıcıların belki de en büyük sorunu. ION'un akıllı cihazlarla bağlantısı sayesinde kullanıcı telefondan veya tabletten gözlüğü nerede kaybettiğini bulabiliyor. USB'den şarj edilebilen akıllı gözlüğün tam şarjda kullanım süresi 3- 10 gün arası.

İlk günlerine özel 79 dolar çerçeve cihazı ile talep toplayan ION'un 99 dolar ve 109 dolar seçenekleri ile cam dahil ürünleri de mevcut. Gözlüğün üzerinde kamera ve ekran olmaması akıllı gözlük için eksiklik olsa da bu fiyatla sunulması giyilebilir teknolojiler ile ilgili uygun fiyat ile çeşitli seçeneklerin bulunabileceğini göstermiş oldu.

Yorumlar (8)
 1. Google Glass'a o kadar para vermek yerine bu üründe gayet iyi tercih edilir.

 2. Pek akıllı değil gibi daha çok gözlük tipi evrensel uzaktan kumanda görevinde.

 3. Tasarım olarak gayet hoş. Google glass nasıl çıkacak karşımıza bilmiyoruz ama böyle çıkmasını isteriz. Bu tarz cihazların videolarının bulunduğu bir site olan www.glassvideo.tv'yi geçen gün ziyaret ettim ve yeni bir akımın başladığı düşüncesindeyim. Gelecekte herşey galiba bu cihazlarla olacak.

 4. Tamam fiyat iyi ama şimdi diğerine akıllı gözlük diyorsak buna akıllı gözlük demek yanlış olur.Az akıllı gözlüğü icat etmiş adamlar. ( Bkz. Uçmayan uçak icat edildi)

  ION bu hamlesiyle yeni bir sektör oluşturdu. Az giyilebilir teknoloji sektörü.Gözlük kullanmayan birini gözlük kullanıcısı yapmak için maalesef daha fazlası gerekiyor.Ha dersen ki Google Glass la kıyaslıyorsun ama oda çok pahalı o zaman ben de şunu söyleyeyim 1. sınıf telefon kullanıcısı 2. sınıf gözlük takmaz.Alan olur mu olur takan olur mu olur ama kısa sürecek bir moda oysa google glass devrim yaratıyor.Bu arkadaşlar bu gözlüğü 2 yıl önce çıkartacaklardı.O zaman fiyatını da 159 dolar yapabilirlerdi ve 2. sınıf statüsünde de olmazdı.

 5. Akıllı gözlük diyebilirmiyiz bilmiyorum bluetoth

  kulaklıklara yakın özelliklere, led uyarıyla bir tık üstüne sahip

  sadece faket kesinlikle, çok ucuz diyebiliriz 79$ a sadece gözlük

  çerçeveleri satılıyor gözlükçülerde, camda takılan bir çerçeve için

  büyük maharetlere sahip böyle bakıldığında.

 6. Çok kötü. 1 tane buton koymuşlar onla takılıyorlar resmen :) Beynime bu kadar yakın yerden radyasyon vereceksem, bundan çok daha fazlası gerek.

 7. Akilligoezluek.com Akilligoezluek.com

  Akıllı telefonlardan sonra akıllı gözlükler... Bi insanlar akıllanmaz!

 8. Akilligözlük.com Akilligözlük.com

  Akıllı telefonlardan sonra akıllı gözlükler çıktı... bi insanlar akıllanmaz!