Startup Kitchen'dan donanım ve yazılım bütünleşik bir ürün: Driwe
Etkinlikler

Startup Kitchen'dan donanım ve yazılım bütünleşik bir ürün: Driwe

driwe-logo-newTart New Media'nın isim değiştirerek Startup Kitchen adını almasının ardından geliştirdiği yenilikçi ürünlerinden daha önce de bahsetmiştik. Son olarak Line.do adlı servislerinin ardından Startup Kitchen yeni ürünleri olan Driwe'ı Webrazzi Summit 13'te özel bir lansman ile tanıttı.

Driwe'dan kısaca bahsetmek gerekirse ürün donanım ve yazılımın bir arada bulunduğu bir girişim. Arabanızın elektrik sigortasına bağlamanızın ardından akıllı telefonunuzla bluetooth ile iletişime geçerek size sürüş öncesi-sürüş esnası ve sürüş sonrası olmak üzere 3 ana başlıkta bilgiler paylaşıyor. Yani kısaca aracınızın sağladığı verileri; akıllı telefonunuzun yetenekleri ile birleştiriyor.

Driwe'ı arabanızın elektrik sigortasına bağladıktan sonra kontağı çevirdiğiniz anda ilk olarak arabanızın herhangi bir arızası olup olmadığı bilgisini akıllı telefonunuz aracılığı ile size iletiyor. Eğer arabanızın arızası çözülebilecek bir konu ise size bununla ilgili bilgiler sunuyor eğer aracın arızası serviste çözülebilecek bir problemse aynı şekilde bununla ilgili bilgileri de sürücüyle paylaşıyor.

Gaza bastığınız anda ise uygulama sürüş moduna geçiyor ardından sürüş esnasındaki motor yükü, anlık yakıt tüketimi ve yolculuk masrafı bilgilerini size sunuyor. Bunun yanında sürekli olarak etkin bir devir kontrolü yapıyor, hız kontrolünü sağlıyor ve hızla ilgili sürüş esnasında uyarılarda bulunuyor. Bunlara ek olarak Driwe benzin seviyesinin kritik seviyeye geldiğinde hatırlatma, aracın o anki konumuna göre bulunduğu yolla ilgili hız sınırı bilgilendirmesi, yolculuk anında oluşan motor arıza ikazını anlık olarak yapıyor. Sizin belirlediğniz hız limiti içerisinde kalmanızı sağlıyor.

driwe lansman

Sürüş bittiğinde ise Belirli kriterler üzerinden puanlayıp detaylı bir karneyi sürücüye sunuyor. Sürücünün yaptığı önceki yolculukları listeliyor. Aracı kullanan birden fazla kişi varsa hepsi için ayrı profiler tutuyor.

Donanım

Driwe henüz seri üretimde değil. Donanım Bluetooth 4 teknolojisi ile akıllı telefonlar ile haberleşiyor bu sayede birden fazla protokol destekleyerek, daha az enerji tüketiyor. 1996 yılı ve sonrasında üretilen araçlarda çalışabilen Driwe, şu anda  250 den fazla model araçta kullanılabiliyor.

Driwe'ın gelecek planları arasında kablosuz olarak benzin ödemesi yapmak, sigorta şirketlerine veri sağlamak sayılabilir. Filo yönetimi yapmak ve filolara çözümler sunmak ve trafik yoğunluğuna göre uyarılarda bulunmak da diğer heyecan verici hedefler arasında.

2014'ün ilk çeyreğinde seri üretime geçmesi planlanan Driwe, 149 TL fiyat etiketine sahip olması planlanıyor. Dilerseniz buradan ön sipariş için hazırlanan listeye kaydolabilirsiniz.

Yorumlar (19)
 1. ODB üzerinden araçla iletişim kurmak, akıllı telefona bağlamak pek yeni birşey değil android markette benzer onlarca uygulama var. Ama benim heyecanladığım kısım donanımsal olarak ODB adaptörünün, bluetooth bağlantısının vs bir startup olarak bu topraklarda üretilmesi, üzerine yazılımla beslenmesi ki yazılım da oldukça kaliteli duruyor.

  Oldukça ses getirmesini bekliyorum -inşallah :)- başarılar.

  ha bi de araçtaki uyarıları kolayca silebilirsek çok makbule geçer :)

 2. Bir arkadaşıma bu üründen bahsettim. Verdiği tepki aynen şu oldu "boşa uğraşmış" OBD2 cihazıyla aynı işleve sahip. Aslında mantıksal olarak haklıda.

 3. Muhammed Er Muhammed Er

  Böyle güzel projeler görmek sevindirici. Yapılan iş çok zor. Umarım başarılı olurlar.

 4. olumlu: gelişmiş yol bilgisayarı olmayan piyasadaki araçlarda işe yarayabilir.

  olumlu: aynı görevi gören arıza tespit cihazları 1750tl ye satılıyor.

  olumsuz: maalesef geleceği olmayan bir proje, çünkü şuanda çıkan veya gelecekte çıkacak araçların yol bilgisayarları bu dataları bize sağlıyor(olacak).

  1. olumsuz: sürüş süresince bluetooth açık kalması gerekiyor.buda ekstra pil tüketimi demek.

  2. Aynı işi yapan elm327 cihazı bluetooth üzerinden veya wireless üzerinden akıllı telefonlara bağlanıyor. cihazın fiyatı 13 dolar. Torque uygulaması ise satın alırsanız yaklaşık 5 dolar. Yani toplamda yaklaşık 40 TL'ye halledilebilir.

 5. Murat Ozgur Kaymakcı Murat Ozgur Kaymakcı

  US startup'i olan Automatic'in yerli versiyonu olmus fakat daha kisitli ozelliklere sahip. Umarim basarili olurlar.

 6. Standart OBD scanner uygulamasından ne farkı var ki bu kadar pahalı?

  http://www.amazon.com/Yongtek-Bluetooth-Diagnostic-Scanner-Wireless/dp/B0076KBPNI/ref=lp_15707381_1_5?s=automotive&ie=UTF8&qid=1380124078&sr=1-5 bu cihazı alıp herhangi bir obd scanner uygulaması kurmak yeterli. Yaptıkları şey için verdikleri fiyat çok pahalı. Türkiye'de bilinmiyor diye mi böyle yapmaya kalkmışlar anlamıyorum..

  (Uygulama konusunda OBD Car Doctor ya da Torque Pro özellikle tavsiyem)

 7. Ozan Karadağ Ozan Karadağ

  Bir volvo V40'ım olsa bu tür bir yan ekipman ve uygulamaya neden ihtiyaç duyayım ki diyebilirim, yeni model araçların bir çoğunda gördüğüm benzer özellikler var ama bahsettiğim araçların fiyat ve segmentlerine baktığımda Driwe'ın da fiyat ve özellikleri nedeniyle çok iyi bir girişim olduğunu söyleyebilirim, ödeme sistemine girmeleri biraz düşündürdü ama kalan konularda geliştirildiği sürece Driwe'ın bir ihtiyaç olarak bir çok araç sahibi tarafından kullanılacağını düşünüyorum.

 8. Alican Şen Alican Şen

  Özgün bir proje değil. Fiyat olarak Automatic ile aynı seviyelerde. http://www.automatic.com/ Ama Türkçe arayüze sahip bir uygulama olması güzel. Bir de Türkiye'deki trafik koşullarına göre yerelleştirme yapabilirlerse güzel şeyler ortaya çıkabilir.

  Aslında iki projede de donanım olarak ebay'de 8$'a satılan OBDII protokolune sahip Bluetooth reader'lardan kullanıyor. Ama tabiki burada para eden kısım mobil yazılım kısmı. Kim daha gelişmiş bir yazılım sunarsa o daha başarılı hale geliyor. Ama daha ucuz çözüm isterseniz bu reader'lardan satın alıp ücretsiz Torque Lite veya ücretli Torque Pro yazılımı ile aracınıza ait tüm verileri mobil cihazlarınızdan okuyabilirsiniz.

 9. Fatih Çetin Fatih Çetin

  yeni model arabalarda fazla kullanım olacağını düşünmüyorum

 10. Ertuğrul Sağlik Ertuğrul Sağlik

  Bu ürünün dünyadaki diğer versiyonlardan ne gibi bir artısı var o noktaları merak ettim doğrusu. ebay ve dx örnekleri çok vardı bildiğim kadarıyla...

 11. Kemal Aslan Kemal Aslan

  yazılardan fiyata kadar automatic.com takliti olmuş, ayrıca herhangi bir ODB II cihazın 8-10 dolar olduğu, Torque isminde yazılımla daha da ötesi bilgilere erişilebilir.

 12. Dostum Driwe demissin ama Automatic bu?

 13. Kanadalı http://moj.io/ 'un Türkiye şubesi yani :)

 14. Cevdet May Cevdet May

  merhaba gitti gidiyorda 35 tl ye obd okuyucular satılıyor onlarla da bu işlevlerin hepsini yapabiliyorsunuz. arkdaşların elinde protokol verisi ve donanımsal bilgi olmadan pek bir yere ulaşamazlar, çalışmalarında başarılar dilerim. yanan bozulan araçlar için kendilerinie iyi bir sigortacı da bulsunlar.

 15. Websaati Websaati

  Millet olarak şunu unutsak iyi olur bir girişim başka ülkede yapılmış ise neden bizim ülkede de yapılmasın.. Bir şehirde yüzlerce market var ,oysa sizin düşüncenizle düşünürsek bir market yeterli olacaktır..

  Bence mantıklı ve güzel bir proje..Türkiye de iş yapar sadece tanıtım lazım.. Araba servislerindeki ustalara tanıtım yapıp birer hediye vererek reklamınızı dilden dile yaptırabilirsiniz.. iyi çalışmalar..

 16. Okan E. Okan E.

  İyi tanıtım sağlanması halinde başarılı olacağını düşünüyorum. Ancak ürünün pazara etkin penetrasyonu için profesyonel zincir oto bakım servisleri ve Radyo Trafik ile bir çalışma düşünmeliler gibi geliyor.

  Webrazzi takip oranı ve yeni nesil araba sahipliği oranı arasında yüksek korelasyon olacağı için, esas müşterilerinin şu anda bu üründen bihaber olduğuyla yüzleşelim. Hedef kullanıcı grubuyla piyasada buluşmak lazım.

 17. Ilgın Ece Şahin Ilgın Ece Şahin

  Merhaba,

  Startup Kitchen adına tüm yorumlara teşekkürler. Bütün sorulara genel bir yanıt vermek isteriz, evet piyasada OBD okuyucular var. Ancak adı üstünde, okuyucu- bu cihazlarla veriyi "anlamlandırmak" mümkün değil; hatta OBD2 üzerinden veri alan okuyucular ve Driwe karşılaştırmasını kabaca Tetris ve PSP'yi karşılaştırmaya benzetebiliriz. Driwe saniyede yaklaşık 10-11 mesaj okuyabiliyor ve analiz ediyor (bu anlamda bahsedilen Automatic'ten teknolojik olarak çok daha ileride). Piyasadaki akla gelen ürünlerle en önemli farkımız yazılım. Driwe ile gerçek zamanlı geribildirimle araç kullanımını oyunlaştırıyoruz (gamification) ve sürücünün daha iyi/daha ekonomik araç kullanmayı içselleştirmesini sağlamayı hedefliyoruz. Benzer ürünlerle yalnızca fren, hızlanma ve sürüş hızınızla ilgili "bilgi" alabiliyorsunuz. Driwe ise ne kadar süre aynı hızda gittiğiniz, motor devrini yönetim şekliniz, motor yükünüz gibi dataları kendi algoritmasından geçirerek kişiselleştirilmiş ve anlık yorumlar yapıyor. Bu anlamda Driwe arabanzıdan sadece veriyi çekip size veren, veri odaklı bir uygulama değil, kullanıcıya göre davranan kullanıcı odaklı bir uygulama. Araçların yol bilgisayarları da aynı şekilde sürüş tarzınıza göre "öğrenen" cihazlar değiller, bir de bu konuştuğumuz seçeneklerden hiç biri Apple certified değil ve iOS uyumlu değiller ne yazık ki. Bu anlamda biz Driwe için daha farklı bir hedefleme yaptık. İkinci fazda gelecek sosyal sürüş deneyimi gibi özelliklerle de zaten daha net çizgilerle farklılaşıyor olacağız.

  Tabii bir de OBD2'den veri okurken aracınızın elektrik sistemine zarar vermemiz gibi bir durum söz konusu değil :))

  İlginiz için teşekkürler!