Hanzade Doğan Boyner: E-ticaret ucuz bir iş değil
E-Ticaret

Hanzade Doğan Boyner: E-ticaret ucuz bir iş değil

IMAG0579Webrazzi Summit'13 sahnesinde yer alan önemli konuklardan biri de Hanzade Doğan Boyner oldu. Türkiye'nin en yüksek ciroya sahip e-ticaret sitelerinden birisi olan Hepsiburada'nın da sahibi olan Doğan Online'ın yönetim kurulu başkanı olan Hanzade Doğan Boyner önemli açıklamalarda bulundu.

Sohbette öne çıkan konulardan biri e-ticaret sitelerinin müşteri odaklı olmasının önemi olurken, diğer dikkat çeken konu ise e-ticaret sitesi yatırımlarının sanılanın aksine yüksek sermaye gerektiriyor olduğuydu.

Arda Kutsal ile söyleşisinde Hepsiburada'nın satış rakamının 1 milyar TL'nin altında kalacağını belirten Hanzade Doğan Boyner, müşteri odaklı satışın önemine değinerek önümüzdeki dönemlerde müşteriye sundukları hizmetleri artıracaklarını dile getirdi. E-ticarette sadece fiyat ile rekabetin değil müşteri servisinin artırılması ile rekabetin sağlanması e-ticaretin büyümesi açısından önemli noktalardan biri olduğunu da belirtti. 

Hepsiburada gelen siparişlerinin %75'ini 2 saat için kargoladığını belirten Hanzade hanım, e-ticaretten teslimat hızının artabilmesi için sadece e-ticaret sitelerinin hızlanmasının yeterli olmadığını, kargo şirketlerininde hızlanarak daha iyi servis sunabiliyor olmalarınında da gerekliliğinden bahsetti. Özellikle Ankara'nın doğusuna gönderilen kargolarda zaman kaybının azaltılması ile e-ticaret pazarının daha da büyüyebileceğinin de altını çizdi .

Türkiye'de e-ticaret pazarının sürekli büyüdüğüne değinen Arda Kutsal, ABD'de Amazon'un geçen sene %30 büyümesinin yanında ülkemizde e-ticaretin daha da hızlı büyümesi gerektiğini dile getirdi. E-ticaret'in nasıl büyüyeceği üzerine karşılıklı konuşmada önemli nokta e-ticaret'e yapılan yatırımın artması gerektiği ve e-ticaretin az sermaye ile çok satış gelen yer olmadığıydı.

Hanzade Doğan Boyner, bugün artık e-ticarete girmek için bir kaç milyon dolarlık sermaye gerektirdiğini ve ayrıca e-ticaretin geleneksel perakendeden daha fazla emek istediğini de söyledi. E-ticaret firmalarının artık perakende mağazaları kadar stok bulundurmak zorunda olduklarını ve müşterileri e-ticaret sitesine çekmek için gereken online reklamcılık maliyetlerinin de yüksek olduğunun altını çizdi.

 

Yorumlar (6)
 1. Hakan Akıncı Hakan Akıncı

  Hepsiburada.com'dan 50 defa alışveriş yaptıysam hiç birinde siparişlerim aynı gün kargoya verilmedi. Sayın Boyner'in paylaştığı istatistiki bilgilerde bence hata var.

 2. Doğru tespitler, öyle sabah işe giderim, akşam ve hafta sonu evde paket yapar gönderirim dönemi kapandı artık.

 3. Herkes aynı kafada bakıyor ancak bu kadar büyük bir organizmayı getirmek için arkanızda büyük bir güç olması lazım. Doğan grubuda hepsiburada için bunu yaptığı için bu kadar güçlü. Anlaşılan hepsiburada lider olması ile birlikte büyüme oranını daha da artıracak.

 4. Ödeme Sistemleri Org Ödeme Sistemleri Org

  Türkiye'de e-ticaret hacmi efsane bir tartışma konusu olmakla birlikte, top 100 şirketin ortalama günlük cirosu 150 bin TL olduğu durumda 5.5 milyar TL'lik bir hacim oluşturuyor.

  150 bin x 100 x 365 ~= 5.5 milyar TL

  Bu durumda e-ricaret hacmi güvenli bir tahminle 4-7 milyar TL arası diye düşüneiliriz.

 5. e-ticaret için milyon dolarlar olmasına katılmıyorum. e-ticaret için 1. para , 2. network , 3. fikir. bu 3 maddeden en az 2 tanesine sahip olduğunuz zaman çok da güzel e-ticaret yapabilirsiniz.Yani paranız yok ama iyi bir fikriniz ve networkunuz varsa ağzınız birazda laf yapıyorsa sıfırdan e-ticaret işi yapabilirsiniz. kendimiz öyle milyonlarlarımız falan yoktu e-ticarete başlarken ancak belli bir seviye yakaladık çok şükür. büyüklerin böylesine karamsar konuşmalarını dikkate alıp hayallerinizden vazgeçmeyin. tabiki milyon dolarlarınız olsa çok daha kısa sürede yol alırsınız ancak paranız olmadan da çok şeyler başarabilirsiniz.

 6. Kimse unutmamalidirki amazon,ebay vs.. Su anki dev e ticaret firmalari hic paralari yokken buyuyerek bu hale geldi.

  Hanzade hanima katilmiyorum,hepsi burada.com u da 2- 3 genc girisimci ceplerindeki 2000 tl limitli kredi kartlari ile kurdular..