Line.do: Startup Kitchen’dan kendi zaman tünelinizi oluşturabildiğiniz yeni bir girişim
Uygulamalar

Line.do: Startup Kitchen’dan kendi zaman tünelinizi oluşturabildiğiniz yeni bir girişim

Startup Kitchen'a Webrazzi'de daha önce birçok kez yer vermiştik. Bugün ise Tart New Media'nın dijital hizmet sektörüne vedasıyla birlikte ortaya çıkan inkübasyon merkezinin yeni projesi ile karşınızdayız: Line.do

Line.do için yeni nesil bir içerik -zaman tüneli şeklinde- yaratma aracı diyebiliriz. Line.do'da tamamen hayal gücünüzün sınırlarına göre herhangi bir olayı; tarih, başlık ve görsel içerikten oluşan öğelerle zaman tüneli haline getirebiliyorsunuz. Söz konusu görsel içerikler ise yazı, fotoğraf, video ya da müzik olabiliyor.

Line.do'da gün gün kedinizin fotoğraflarını içeren kişisel bir zaman tüneli yaratabilir, dünya sanat tarihinin geçmişini irdeleyebilir, sevdiğiniz şarkıcıların tüm albümlerini bir arada olacak şekilde düzenleyebilir, beğendiğiniz yönetmenlerin filmografilerini yaratıp paylaşabilirsiniz. Örnek olarak Galatasaray'ın 2000 yılında kazandığı UEFA Kupası'nı anlatan zaman tüneline (yani line'a) şuradan ulaşabilirsiniz.

linedo-ornek-timeline

Responsive yani duyarlı tasarım

Line.do modern ve responsive bir tasarıma sahip. Bu da oluşturalan line'ların farklı çözünürlüklere sahip cihazlarda farklı şekilde görüntülenmesini sağlıyor. Bu deneyimi en net şekilde herhangi bir zaman tünelini iPad'inizde incelerken ekranı çevirdiğinizde yaşayabiliyorsunuz.

Line.do hala beta aşamasında olan bir proje. Yukarıda bir örneğini paylaştığımız gibi kısıtlı sayıda -20'nin üzerinde- line oluşturulmuş durumda ve kullanıcılar şu an için yalnızca bu hazır olan line'lara bakıp gelişmelerden haberdar olmak için e-mail adreslerini bırakabiliyorlar. Dolayısıyla şu an için platforma üye olmak yada kendinize ait line yaratmak mümkün değil.

Screen Shot 2013-07-30 at 4.23.41 PM

Line.do'nun gelecek planları

Line.do'nun gelecek planları arasında sosyal ağlardan video ve fotoğraf seçip herhangi bir line'da direkt olarak kullanabilme, tarayıcı eklentileri geliştirme, line'ların embed edilebilmesi gibi özellikler bulunuyor. Ayrıca Line.do, kullanıcılarının sosyal ağları ile entegre olarak; kişiye özel bir zaman tüneli de oluşturabilir. Örneğin LinkedIn hesabı bulunan kullanıcıların kariyerleri zaman tüneli şeklinde görüntülenebilir.

Ayrıca Line.do ekibinden aldığımız bilgiye göre B2B ve B2C gelir modelleri yaratmak da planlar arasında. Böylelikle line'ların arasına tarih bazlı reklamlar almak ya da domain özelinde firmalara özel zaman tünelleri hazırlanması mümkün olabilecek.

line.do'nun az önce bahsettiğimiz gelecek planları kulağa oldukça iyi geliyor. Line.do kullanıcılardan gelecek tepkilere bağlı olarak ileride daha çok kurumsal/resmi amaçlarla kullanılan bir içerik hazırlama yöntemi de olabilir, Tumblr'ın yeni bir içerik oluşturma şekli yaratmasına sebep olacak popülerlikte bir içerik ağı da. Proje hakkındaki gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (20)
 1. Benzer bir konsept (micro diary, chronology) üzerinde ben de çalışıyorum. Simdiye kadar websitesi, mobil websitesi, iphone ve android uygulamalarini hazirladim. Tasarim ve performans acisindan eksiklikler var. Onlar icinde hala calisiyorum. Yeni ios uygulamasi 2 hafta'ya kadar yayina cikmis olacak.

  Guzel ve yararli olacak bir konsept oldugunu dusunuyorum. Arkadaslara basarilar.

 2. Harika bir fikir. Iyi bir reklam calismasi ile cok insana duyurulursa bence basari sansi buyuk. Her bir tarih eklentisinin altina, insanlar da katkilaarini yaparlarsa yani user created content tarafini da eklerseniz super olur. (eminim dusunmussunuzdur :)

  1. Selamlar,

   İlgin için teşekkürler öncelikle. Dediğin gibi bu konuları düşündük, hatta bunun yanında bir çok şeyi daha düşündük ve adım adım ilerleyelim, seninki gibi yapıcı yorumlarla birlikte neye öncelik vereceğimizi netleştirelim dedik :)

   İleride senin de belirttiğin gibi herkes üye olup kendi zaman tünelini oluşturabilecek ve yine dediğin gibi isterlerse bu işi ortaklaşa da yapabilecekler.

 3. şahsen fikri beğendim yüzüklerin efendisinin 2000'den 2003'e kadar süren efsane 3'lemesinden istanbul'un fethinin aylar süren yolculuğuna kadar pek çok farklı olay ve olgu işlenebilir yeni içeriklerin üretilmesi açısındanda gayet faydalı buluyorum

  1. Merhaba Ahmet,

   Line.do anasayfasından e -posta adresini bırakarak son kullanıcıya açıldığımızda ilk bilenlerden biri olabilir ve bu konuyu kendin yaratabilirsin : )

 4. Beni EkşiSözlük kadar heyecanlandırdı. Kesinlikle, user-created content konusunu düşünmeliler. Şimdiden habercilerin kullandıklarını, haber portallarının bu tool aracılığıyla önemli olayları belgelediklerini hayal edebiliyorum.

  Tasarımı çok başarılı buldum, ama beta olması sebebi ile kullanılabilirlik sorunlarının olduğunu düşünüyorum. Zamanla mükemmele ulaşacaktır.

  Ekibe başarılar dilerim.

 5. Bunun üzerinden roman yazılsa farklı ve güzel olur.

  1. Selamlar,

   Güzel fikir :) "Hakkımızda" kısmını az da olsa benzer bir şekilde kısa maddelerle ilerleyen ve hiç bitmeyecek bir hikaye şeklinde yazmaya çalıştık: http://line.do/#/a-line-for-linedo/r5q4uk

   1. pdf formatında çıktı alma, her düğümün tasarımını farklılaştırma gibi ek özellikler de eklenebilir..

    link paylaşımı için kısa url'ler de gerek.. her düğüm içinde link verilse olur..

    aklıma daha bir çok şey geldi, bir an önce açılsa da denesek..

  2. Çok güzel fikir. Çizgi Roman gibi yapılabilir !

   Ekibin eline sağlık. Bize hesap açıp denemek düşer.

 6. gerçekten harika bir uygulama.

 7. Sıradaki içerik ekrana gelmeden yüklenmeye başlamıyor. 2.ye bakarken 3. ve 4.nün de arkaplanda yüklenmesi iyi olur.

  1. İyi fikir, hemen not ettim izninle.

 8. çok başarılı bir girişim olmuş. ve dünya çapında düşünülmüş ve buna göre hareket edilmiş. inşallah kısa zamanda daha güzel yerlere gelir.

 9. Alperen Alperen

  Mükemmel bi iş olmuş.Ellerine sağlık.

  Başarılar.

 10. Gökhan Çeliker Gökhan Çeliker

  Çok keyifli bir proje olmuş, tebrikler Line.do ekibi! Güzel ve konsepti çok iyi gösteren bir MVP olmuş, kullanıcılardan gelen geri bildirimlere göre daha da iyi olacağına inanıyorum.

 11. Gezi direnişi ile ilgili line mükemmel olmuş. Projede çok ilginç ve ilgi çekici.. Bi an önce yayına alın artık yeterrrr :))

  1. Son sürat çalışıyoruz emin ol : )

 12. Arayüzü çok tatlı olmuş. Umarım kabul görür ve yeni bir yayın konsepti oluşturur. Başarılı haberlerinizi bekliyoruz.

 13. Çok başarılı buldum. Tebrik ederim arkadaşları. Bir ara 9gag üzerinden çizgi romanları yayınlıyorlardı. Sadece fotoğraflardı. Oku oku bitmiyordu. Onun gibi bazı örnekler yapılabilir ve embed de verilirse harika olur. 9gag gibi tüketim yerlerinde de kullanılabilir.

  Başarılar