Aslanoba 36 şirkete 32.6 Milyon dolar yatırım yaptı
Etkinlikler

Aslanoba 36 şirkete 32.6 Milyon dolar yatırım yaptı

numan-aslanoba-22013 yılının en dikkat çeken melek yatırımcılarından olan Aslanoba Capital'ın CEO'su Hasan Aslanoba ve 212'nin kurucu ortaklarından Numan Numan Webrazzi Summit'13'te neye neden yatırım yaptıklarını izleyicilerle paylaştı.

Hasan Aslanoba, internete ve teknoloji şirketlerine yatırım yapmasının başlıca nedenelerini, bu alanda çok büyük fırsatlar görmesi ve özellikle Türkiyenin genç nüfusu, internet kullanıcı sayısı ve kredi kartı kullanım oranının çok yüksek olması olarak sıralado. Aslanoba, önümüzde 2 yıl içerisinde çok büyük bir kırılma beklediğini ve yeni ekonominin çok büyük bir ivmeyle büyüyeceğine inandığını aktardı.

Arda Kutsal'ın moderatörlüğünü yaptığı söyleşide, 212'nin kurucu ortaklarından Numan Numan da internet ve teknoloji alanına yönelmelerinin temel sebebini Türkiye'nin büyümekte olan ve hala birçok fırsatın mevcut olduğu bir pazar olarak görmeleri olarak açıkladı.

Farklı fonların bir girişime ortak yatırım yapması hakkında neler düşündükleri sorulduğunda ise Numan Numan yatırımların fonlar tarafından ortak yapılmasını sonuna kadar desteklediğini, iki farklı yatırımcının bilgi ve tecrübesini birleştirerek girişimciye daha fazla fayda sağlayacağına inandığını aktardı. Hasan Aslanoba ise belli bir aşamaya gelmiş girişimlere ortak yatırım yapmayı, tek başına yatırım yapmaktan daha doğru bulduğunu, ancak bunun için girişimin belli bir seviyeye gelmiş olmasını önemli bir etken olarak gördüğünü paylaştı. Bununla birlikte şuanda yabancı fonlarla görüşme halinde olduklarını ve yabancı fonlarla birlikte şirketlere ortak olarak yatırım yapabileceklerini söyledi.

aslanoba-numannuman

"Hangi alanlar ilginizi çekiyor?" sorusunu Numan Numan 'şu sıralar mobil projeler ve SaaS projeleri' olarak açıklarken, Hasan Aslanoba ise oyun hariç olmak üzere genel olarak tüm projelerle ilgilenebildiklerini, ancak özellikle dikey-sosyal e-ticaret, ödeme sistemleri ve SaaS  projelerine ilgi gösterdiklerini aktardı.

2013'ün Ocak ayından bu yana 36 farklı girişime toplamda 32.6 milyon dolar yatırım yaptığını söyleyen Aslanoba, fonu ilk kurduğunda 20 milyon dolar limit koyduğunu ancak gördüğü girişimler neticesinde bu tutarı yukarı çektiğini ve 2013 sonuna kadar 3 farklı daha yatırımla toplamda 35 milyon dolar yatırım ile seneyi kapatmayı planladıklarını aktardı. Bu açıklamalar sırasında Hasan Aslanoba'nın Revo Capital'in fonuna para koyduğunu da öğrendik.

Yaptığı yatırımların geri dönüşleri hakkında neler planladığı sorulan Hasan Aslanoba, 3 yıl içerisinde yatırım yaptığı şirketlerden mutlaka değerinin 100 milyon dolar üstüne çıkacak olanlar olacağını düşündüğünü aktardı.

Numan Numan ise şu anda fonlarının büyük bir kısmının hali hazırda durduğunu, ellerindeki fonu bitirmeden yeni bir fon kurmayacaklarını veya fona ek olarak para kaynağı sağlamayı düşünmediklerini açıkladı.

2014 yılında yatırımlarının nasıl olacağı sorusuna ise Hasan Aslanoba, mevcut yatırımlarının geri dönüşlerine ve yeni çıkacak projelere göre yeni yatırımlarını şekillendireceğini, ama öncellikle yaptığı yatırımların geri dönüşünü takip edeceğini ifade etti. Numan Numan, fonlarının büyük bir kısmının durduğunu özellikle SaaS ve mobil projeler ağırlıklı olmak üzere yatırım yapmaya devam edeceklerini aktardı.

Yorumlar (18)
 1. merhaba kaan bey yatırımların listesini de yayınlasakda iş tam olsun bari.

 2. Neden sürekli yatırım yapıyorlar, kendileri genellikle hep yatırım yapıyor tamam kendi yaptıkları projelerde var ama nedense çok dikkat çekmiyor. Ellerini şıklatsalar hazırladıkları projeyi çok rahat yaptırırlar, ama nedense hep yatırım kısmına gidiyorlar.

  Neden risk alıp sıfır'dan bir proje kurmuyorlar. (webnak.com vs. vs. gibileri hariç)

  1. @güven yatırım yaptığı girişimlerin bir tanesinden düzgün bir çıkış yakaladığında tüm yatırımlarını kat kat garanti etmiş oluyor. Kolay para diyebiliriz bence buna.

   1. Ya da kolay para kaybetme.

   2. çıkış beklediğiniz websitesi sizce hangisi?

  2. Girişime ve girişimciye inanmak.

 3. Haberdeki şu cümle dikkatimi çekti; ''Bu açıklamalar sırasında Aslanoba Capital’ın son dakika gelişmesi olarak Revo Capital‘a yatırım yaptığını sizlere aktaralım.''

  Nasıl yani koskoca 50 milyon dolarlık bir fona sahip olan Revo Capital'a 35 milyon dolarlık Aslanoba mı yatırım yaptı anlamadım?

  1. Okuduğunuzu bile buraya yanlış şekilde aktarıyorsunuz. Bakın bakalım orada ne yazıyor? 'Bu açıklamalar sırasında Hasan Aslanoba’nın Revo Capital‘in fonuna para koyduğunu da öğrendik.' Yatırım yaptı mı diyor, fona para koydu mu diyor? Fona ortak olmuş yani.

 4. Son zamanlarda birçok alanda farklı sektörlere yapmış olduğu yatırımlarla hayli gündeme geldi. Umarım yatırımların sonuçlarını alır. Aslında Türkiye'de böyle yatırımcılar olduğunu görmek de güzel diyebilirim.

 5. Hasan Bey'in aslanobacapital.com sitesini inceledim.Kanaatimi söyleyim, bu maya zor tutar. Şimdi madde madde sıralayım.

  1)Web sitesi basit/ucuz/fecaat.

  2)Aslanoba Capital logosu hiç ama hiç olmamış,yazı karakteri de kötü.Eğer bu firma karakteri ise daha da kötü. (Steve Jobs okumalarını öneririm)

  3)Bakış açısı,ne varsa katalım,malı çakacak birini bulursak para kazanırız olmuş. Güzel zeki ama basit bir fikir,bu mal çakma olayı nitelikli dolandırıcılıktan başka bir şey değil.(İnside Job filmini öneririm,Social Network de izleyebilirler.)

  4)Satın alınan hiçbir şirkette insan psikolojisi ve sosyolojik gelişimi düşünülmemiş. Oysa satış insana kendi iyi hissettirecek parayı ödetmektir.Misal, cebinde 1000 lira varsa ve buzdolabı alacaksan,aslında sattığın parandır,o 1000 lirayı senden en iyi buzdolabını vererek satın alacak adama satarsın. Bakarsan anlarsın.(Howard Schultz onward öneririm).

  5)Tek tek sitelere bakalım, sopsy, fikrim yok ama zaten pazar lideriymiş, cirosunu merak ettim hakketen.

  Güvenrehberi, kim ne kadar güveniyor, ben bir kez bile girip bakmadım.

  Lilakutu, geç!

  İdemama, belkisi var, iyi iş çıkarırlarsa,dünyada çok rakip var.More better and cheaper!

  Hazinem, geç!

  Dugun.com, olabilirliği var,fena iş değil.

  CloudArena,rakip çok,hizmet çok.Farkı ne anlamadım?

  Buldumbuldum,eh işte..bi yere kadar ama yaratıcısı çocuk iyi, inşallah başarır.

  Mailmug,salla gitsin, tamamı falso yatırım.

  Vivense, salla gitsin,içinde Evren,Cem vs gibi adamlar olmasa kim beş kuruş verir bilmiyorum.

  Bitaksi,sosyal seviyemiz ve taksicilerin entellektüel kapasitesi artarsa belki şansı olur.Ha bu parayı çıkarır mı, salla gitsin.

  Tasit.com, tamamen konuşmaya bile değmez.

  hemenkiralık,belki bir pazar olabilir,emin degilim.

  etohum,eh fikirleri öldürmek için birebir, 30-40 bin TL vererek ancak girişimci öldürülür.

  fırsatbufırsat, geçin allah aşkına.

  alwaysfashion, salla gitsin.

  incir.com,çok bilgim yok.

  ehil.com,zor ama tutarsa iyi olur,fakat ben ustaları tanıyorsam, zor iş.

  onlinemarket, fantazi.

  anymeeting,yüzmilyon tane free örneği var.

  tabletseminerler, he canım hee.

  boni,boşver be canım.

  Sonuç, ya nasip.

  Bulursak birini malı çakarız abi. Muhtemelen 212 ortaklıkları da öyledir,nasılsa yarısını Numan çakmış.

  Şimdi 35 milyon doları nasıl yatırdı bilmiyorum, ama bu Hasan Aslanoba lafını aylardır duyuyoruz sanırım bir yıl olmuştur. E görelim bakalım finansallarını, revenuelerini,Ebidtalarını bir zahmet.

  Satış multiple vs. Görelim hacım,sonrası Allah kerim.

  Arkadaşlar, azıcık insaflı olursak göreceğiz ki, bu vc olayı başka bir banker bilo olayına gidiyor. kime baksan sosyal medyacı,internet girişmcisi,çalışanı vs.

  En güzeli Arda'nın yaptığı, hepi topu 100 milyon dolar bile harcamayan yatırımcıları, hepi topu 50 milyon kar etmeyen koca koca şirketleri(!) ve mucizevi yöneticilerini bize gösteriyor.

  Eyvallah, yayınlanır yayınlanmaz yazı bilemem ama yayınlanırsa, uzun uzun yorum beklerim. Kolay gelsin.

  1. Hemenkiralik, Hotelrunner, Bitaksi'den birisi bile parasını çıkarabilir.

   O değil de Aslanoba birçok yatırımcı ve vc geçinenlerin gerçek yüzünü, paranoyaklıklarını, aslında girişimciye lütfetidici tavırlarını ve dilenci muamelesi yaptıklarını ortaya çıkardı. Sadece bunun için bile teşekkür etmek gerek adama.

 6. Metin P Metin P

  Çoğu ölü yatırım, geçmişi olmayan sitelere sırf tutabilir mantığı ile milyon dolarlar ile giriş yaptı, halbuki ortaklık yaptığı bu sitelerin çoğunu yaptığı yatırımın 3/1 fiyatına alabilirdi.

  Yaptığı toplam yatırım ile Türkiye'nin en iyi girişimcilik işlerinden birine imza atabilir ve önümüzde ki 3 yıl içerisinde dünya piyasasına açılabilirdi, bunu da yapmadı.

  Yatırım yaptığı sitelere bir bakın derim, burada o sitelerin çoğuna 300.000 $ fiyat isteniyor denilse bir çok kişi bu çılgınlık yazar herhalde. ama 1 M.$ yatırı mgeldiğinde herkes olumlu yorumlar yapıyor hakikaten paranın gücü böyle oluyor galiba.

  Birisi aslanoba ya 32M $ yatırım ile alışveriş sektörüne(trendyol, markafoni) tarzı bir site ile giriş yapsaydın, 5 yıla kadar yatırımını katlardın demeliydi.

 7. Pavlov's Partner Pavlov's Partner

  Burdan takip ediyoruz:

  http://aslanobayatirimyaptimi.com/

 8. Enver Gökmen Enver Gökmen

  çoğu ölü yatırım ancak, zaman zaman kızsak da Aslanoba gibi 20 kişi olsa türk internet sektörü kalkınır. Ancak hiç bir şeye elini sürmeyen o kadar çok sermayesi olan insan var ki?

 9. Aslanoba'nın doğru ticaret mantığı şu, içlerinden biri bile tutsa bu parayı çıkartabilir. Haksız da değil bir tanesi bu işin içinden sıyrılsa yatırdığı parayı çıkartabilir.

  Bu projelerden para kazanma adına çok bir şey yapacağını sanmıyorum. Bazıları güzel projeler ama bu kadar yatırıma sadece kendi parasını kurtarmaya yetebilir. Daha fazlası olur mu? Olabilir...

  Dünya çapında proje, fikir çıkar mı? :)))Adamın hedefi o değil zaten onu biliyoruz ama bu hedefleri koyan yatırımcı neden bulunmaz.

  Amerika ve gelişmiş ülkelerde bulunanlar daha mı zeki ?

  Sistem maalesef dar çerçevede oynamasına izin veriyor ve bu konuda yapacak bir şey olduğunu sanmıyorum. O dar çerçevede gelişip giden aynı taklit konseptli ürünler. Yatırım yaptığı projelere bakın elli tane yatırımcısı vardır ve çoğu taklit ve birkaç gün içerisinde çıkarabileceğimiz projeler. İnsanların mesajlarda kızdığı şaşırdığı bu diye düşünüyorum.

  İnsan Amerika'da veya benzer ülkelerde bulunan zeka pırıltısı işler bekliyor ama zor tabi. Biz de bu zeka parıltıları r10.net'te 50 dolara site satıyor çaresiz bir şekilde. Çoğu küçümser belki ama oradan en az 10 tane Mark Zuckerberg çıkar gerisini saymıyorum.

  Sanırım Amerika'da insanlar daha fazla et yediğinden daha fazla kafaları çalışıyor. Hoş buna inanmıyorum ama sistemi delmek gerekiyor bunu Aslanoba başaramaz tabi.

  R10.net içerisinde aynı projeleri çıkartacak, bakliyatla beslenen benzer projeler oluşturabilecek yüzlerce insan var. 30 milyon dolar mikro desteklerle inanılmaz bir potansiyel oluşturabilirdi.

  yaşasın hepsiburada...

 10. Düne kadar yatırımcı yok diye şikayet edenler auuvvv

  şimdi de Aslanoba paralar akıtıyor yine auuvvv

  ne auuvvv, emin olun Türkiye süper güç olsun, memlekette girişimci ekosistemi zirvede olsun bunlar yine auvvv

 11. Milyon Dolar Milyon Dolar

  36 şirketin sadece 6 tanesi kara geçer ve para kazandırır.

 12. Bırakın abi bu işleri. 32 milyon dolara, sıfırdan dünya projesi çıkartırım.