Appcubator.com: Web uygulamalarında arayüzü de düşünen geliştirici platformu
Genel

Appcubator.com: Web uygulamalarında arayüzü de düşünen geliştirici platformu

Son zamanlarda yurt dışından Türkiye'ye dönen girişimcilerin haberini yapıyoruz ama ABD'ye giden girişimcilerimiz de boş durmuyor. Biri Türk, 3 arkadaşın hayata geçirdiği Appcubator.com da bunlardan biri.

Appcubator, Carnegie Mellon Üniversitesi'nde bilgisayar bilimleri bölümünde 3 arkadaş (İlter Canberk, Nikhil Khadke, Karan Sikka) tarafından kurulan bir girişim.

Geçtiğimiz Nisan ayında projenin tohumlarını atan girişimciler Haziran'da resmi olarak şirket haline getirmeye karar vermiş. İlk test (alpha) sürümünü Temmuz'da yayınlanmış ve geçen hafta da açık test (public beta) süreci başlamış.

appcubator build web apps

Girişimcilerin temel amacı teknolojiyi kitlelere daha ulaşılabilir hale getirmek olunca bu amaca dönük bir platform geliştirmişler. Durağan site yapıcıların 5 sene önce yaptığı şeyi daha dinamik ve veritabanına dayalı uygulamalarla geliştirmek platformun temel işlevi sayılabilir.

Appcubator, geniş bir pazar olan web uygulamaları alanında hem yazılım tarafını basitleştiriyor hem de görsel yani arayüz tarafında farklı bir tarz sunuyor. Tasarımcıları hedefleyen ve HTML-CSS kodu üreten araçların ötesinde hem arayüz geliştirmeyi, hem vertibanı bağlantılarını kurmayı sağlıyor. Platformda şimdilik 8'e yakın tasarım taslağı yer alıyor.

appcubator y combinator build web apps

Patent başvurusu yapılan kod üretim teknolojisi ise şu anda Python kodu üretiyor, fakar ileride diğer dil ve altyapıları da destekleyecek. Sistemde üç ana büyük siteyle (Facebook, Twitter ve Linkedin) entegrasyon bulunuyor.

İlter'den aldığımız bilgiye göre yakında herkese açık bir tema marketi kullanıma açılacak. Türkiye'de daha çok Wordpress'in ve eklentilerinin kullanımda olduğunun farkında olan İlter, uzun vadede her kullanıcı tabanlı uygulamanın Appcubator üzerinden başlamasını  hedeflediklerini söylüyor.

appcubator create build web apps

Amerika'nın yanı sıra Hindistan, Japonya ve Türkiye'den 1500 civarında kullanıcısı olduğunu öğrendiğimiz Appcubator, yakın bir zamanda mobil editorünü de halka açıp mobil uygulama marketi alanında da büyümek istiyor.

Appcubator'ın gelecek vaadeden ama sabır isteyen bir iş modeli olması Y-Combinator tarafından destek bulmayı başarmış. Gelir modeli şu anda paralı üyelere dayanıyor. Ancak öncelikli hedef bir topluluk oluşturmak ve geliştiricilerin ücretsiz olarak ürettikleri kodu indirmelerine ve başka platformlarda kurmalarına aracılık etmek. Uzun vadede ise bu aracı ücretsiz olarak sunup, uygulama marketinden gelir sağlamak.

Yakın bir zamanda eğitim kaynaklarını Türkçe'ye çevirmeyi düşünen Appcubator'ın bu planını hızlandırmak isterseniz hemen bir deneme sayfasına uğrayabilir ve yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (6)
  1. Hedef kitle kim merak ettim

  2. Neredeyse ölmüş web form'dan ne farkı kalıyor pek anlamadım. Yine de küçük uygulamalar geliştirmek için kullanılabilir.

  3. Rls Digital Rls Digital

    Bilmeyenler için pratik olacaktır. Ama bu tarz aracı porgram ve yazılımı kullanmak yerine işi öğrenmek daha iyi. Biraz inceledim ve düşündüm burada yapacaklar hem kısıtlı hemde bu proje üzerinden geliştirene kadar oturur yazarım daha çabuk biter. Tabi bunu bilmeyenleri katarak yorum yapmıyorum.

  4. eger surukle-birak ile back-end'in olusturulmasi, genel olarak ve dil bagimsiz patentlenirse yazilim dunyasi icin facia demektir. ileride bu metod mutlaka kullanilir olacak. bu tarz yazilimlarin patentle degil kalite & kullanilabilirlikle one cikmasi gerekir. bunun disinda uygulama gayet basarili. arkadaslari tebrik ediyorum. ama patent konusunda detay belirtebilirlerse sevinirim.

  5. Bu çok fazla mantıksız ve boşa uğraş olmamış mı sizce?

  6. Uygulama güzel. Ancak tamami ile pratik yapacak olanlara daha çok hitap etmekte. back-end tarafında nasıl bir görevlendirme konulmuş bilmiyorum ama arka tarafta oluşturduğu kod gayet başarılı. Ufak çaplı projeler için gayet güzel. Yine burda anlaşıldığı gibi back-end yavaş yavaş pasif hale gelmiyor değil.