Sosyal medya ile değişen medya düzeninde sosyal haber sitesi: Nediyor.com
Haber Servisleri

Sosyal medya ile değişen medya düzeninde sosyal haber sitesi: Nediyor.com

Sosyal medyanın ulaştığı kitleler her geçen gün artıyor. Kullanıcılar içinde bulunduğu ortamdan fotoğraf, bilgi paylaşımı ile daha hızlı haber sunabiliyor ve hatta canlı yayın bile yapabiliyor. Geleneksel medyanın da sosyal medyaya hesaplar açıp aktif olarak yönetmesi, görevinden ayrılan gazetecilerin sosyal medyayı aktif kullanması yeni medya düzenin ipuçları.

Yeni medya düzeni yavaş yavaş şekillenirken ekosistemi yeni modellerde yayıncılar ve yeni oyuncularda dahil olmaya devam ediyor. Bunlardan biri de Haziran 2012'de beta yayına başlayan nediyor.com. eNet İnternet şirketi ismi ile nediyor.com'un hissedarları arasında Net Holding, Doğan Holding eski CEO’su Nebil İlseven, Denet Cem Tezel ve Nurdan Üçer var.

nediyor.com Twitter'da ünlüleri, gazetecileri ve ilgili kişileri takip ederek kullanıcının istediği içeriği okuyabileceği bir sosyal haber platformu. Sadece içeriği değil ayrıca Twitter'da  ilgili yorumları da aynı anda okuyarak dinamik içeriğe ulaşılabiliyor. Nediyor.com Şubat ayında theplazz.com ile ABD için de yayın yapıyor.

nediyor-ekran-goruntusu

nediyor.com Türkiye'de belirledikleri gazeteci, politikacı, sanatçıların da aralarında bulunduğu 1100'den  fazla kişinin  Twitter'da yazdıklarını 7/24 takip ederek, bunları haber bazında filtreleyerek kullanıcılarına sunuyor. Bu anlamda nediyor.com'u  Twitter'ın gazetesi olarak adlandırabiliriz. nediyor.com'un farklılaşan özelliklerinde birisi de kullanıcılar tweetleri olumlu veya olumsuz olarak değerlendirebiliyor.

Haziran 2012'de beta yayını ile ekosisteme merhaba diyen nediyor.com, kısa zamanda başarılı bir büyüme yakalamış. Mart 2013'den beri ortalama aylık 2 milyon tekil ziyaretçiye ulaşan sitede kullanıcıların ortalama 20 dk kalması ise burada farklı bir değer bulduklarının göstergesi.

nediyor.com'un Türkiye dışındaki pazarlara da açmak istemesi önemli bir vizyon olarak düşünüyorum. Aynı format ile ABD pazarını hedefleyen theplazz.com'u Şubat 2013'de beta yayını ile açmışlar. Theplazz.com, ABD'nin ünlü 1500 ismini Twitter'da takip ederek gündemdeki haberleri İngilizce yayınlıyor.

Sosyal haber sitesi modelinde yayın yapan web sitelerine yenileri eklense de başarılı olanlar farklılıkları ile öne çıkıyor. Kullanıcıların bireysel haber yazmasına da olanak tanıyan Onedio.com'a 1.2 milyon TL yatırım geldiği duyumunu sizinle paylaşmıştık. nediyor.com'un yurtdışı vizyonu ile birlikte yakında güzel haberler duyacağımızı tahmin ediyorum.

Yorumlar (5)
 1. Turan Özcü Turan Özcü

  Twitter çok net bir şekilde belirtiyor ki, tweetlerin yanına sağına solunda, twitter dışında bir şey koyamazsın. Web sitene sadece twitter formatında tweetleri koyabilirsin.

  Tamam Türkiye'de kimsenin ruhu duymaz da, Amerika'da başları belaya girebilir.

 2. Onedio'nun başarısı iştahları kabartı ama o kadar kolay bir iş değil ilerleyen dönemlerde spor, kültür-sanat siyaset ve kategorileşerek sosyal medya haberciliği işine girenler olacaktır. Sadece Facebook, twitter gibi sosyal mecralara veya haber sitelerine bağlı kalmak ne ilerisi için ne kadar güvenli? tartışma konusu

 3. Bilgeworks Bilgeworks

  onediyor.com yatırım alınca iştahları kabardı sanırım:)

 4. Onedio direk ortaya atılmış. Zaten akıllara ilk gelecek girişim. Onedio bir başarı yakaladı kimine göre kimine göre de şu manada yakaladı; diğer haber sitelerinden tek farkı reklamsızlığı. Temiz tasarımı. Diğer anlamda başarısı var mı? Bence yok. Zaten seo alanında pek bir ilerleme de gösteremedi. Haber alanını biliyorsunuzdur takipçiyseniz. Peki onedio nasıl hit çekiyor? https://bitly.com/14dJ4o3+ buna benzer reklamlar ile beyler, bayanlar. Organik hitinin çok yüksek olduğunu tahmin etmiyorum. Günlük incicaps, ekşi sözlük sitelerin feysbuk sayfalarına vererek hit çektikleri aşikar. Ha bu siteye yatırım yapan kişinin de bir bildiği vardır. Yoksa gidip feysbuk sayfalardan hit çeken siteye niye yatırım yapsın?

 5. sanki Türkiye'deki siteleri beta aşamasını geçmişte amerikası kalmış komik lan bunlar =) wordpress'i alıp ileri ileri diyip kurmuşlar milleti yiyolar