Bir sonraki iPhone güneş enerjisi ile çalışacak olabilir mi?
Mobil

Bir sonraki iPhone güneş enerjisi ile çalışacak olabilir mi?

Apple merakla beklenen yeni nesil iPhone’u çok kısa süre önce tanıttı. Üstelik bu kez bir değil, tam iki yeni iPhone ile tanıştık. iPhone 5S bildiğimiz iPhone serisinin devamı olurken, uzun zamandır beklenen ucuz iPhone modeli olarak da iPhone 5C ile tanıştık. İkisini yan yana koyup incelendiğinde açıkçası her iki iPhone’unun da büyük yenilikler içerdiğini söylemek pek mümkün değil. Özellikle de iPhone 5C’nin beklentilerin epey uzağında kaldığı yönündeki yorumlar ağırlıkta.

Böyle olunca Apple’ın iPhone konusundaki inovasyon gücünü yavaş yavaş kaybettiği şimdiden konuşulmaya başlandı bile. Fakat 9to5Mac’in ortaya çıkardığı bir iş ilanı Apple’ın bir sonraki iPhone’da oldukça ses getirebilecek yeni bir özellik üzerinde çalışmaya bugünden başladığının ipuçlarını barındırıyor gibi görünüyor.

Peki gerçekten de güneş enerjisiyle çalışan bir iPhone geliyor olabilir mi?

Hem dokunmatik ekran, hem güneş paneli

9to5Mac’in Apple’ın sitesinde yer alan iş ilanları bölümünde fark ettiği bir ilan, Apple’ın güneş enerjisi konusunda bilgi sahibi bir mühendis aradığını ortaya koyuyor. İlanda yer alan açıklamalardan mühendisin Apple’ın bünyesinde güneş enerjisi paneline sahip dokunmatik algılayıcıları geliştirmek konusunda görev alacağı anlaşılıyor. Diğer bir deyişle Apple şu sıralarda geliştireceği cihazın dokunmatik ekranın aynı zamanda bir güneş enerjisi paneli olmasını sağlamak üzerine çalışmalar yapmak niyetinde.

Patenti de hazır

Bunun için Apple’ın bir patente ihtiyacı olacağını düşünebilirsiniz ve haklısınız da. Teknoloji devleri bu tip teknolojilerde daha çalışmaya başlamadan önce ilk olarak patenti alarak işe başlıyorlar. Apple’ın tam da bu tarif edilen teknoloji için bir patente zaten sahip olduğu sanıyorum sizi şaşırtmayacaktır.

9to5Mac’in işaret ettiği iş başvurusu şu anda Apple’ın sitesindeki iş ilanları bölümünde görünmüyor, fakat LinkedIn üzerinde ilanı halen görmek mümkün.

iPhone 5S ilk bakışta beklentileri tam olarak karşılamadı gibi görünüyor ama görünen o ki Apple, iPhone 6’da bu durumu telafi etmek için şimdiden kolları sıvadı bile…

Sizce Apple gerçekten de güneş enerjisi ile çalışan bir iPhone yapabilir mi ve yapabilirse bu rekabette kendisine ne kadar fark sağlar?

Yorumlar (10)
 1. Süleyman Sönmez Süleyman Sönmez

  Apple bundan sonra ancak insan beyni ile bağlantı kuran bir cihaz yaparsa "inovatif" / yenilikçi yaklaşım içine girmiş kabul edilir.

  Çünkü yaptığı cihazlar yeni bir davranış ve kültür oluşturmadıkça benzerleşmeye kurban gidecektir. Yaşı tutanlar "ilk kez iPhone ile geldi bu özellik" diyecek ama daha gençler için Samsung veya diğer bir marka ile farkı giderek kapanacak. Benzerlik bir markanın sonunu getiriyor.

  Google, Glass ile göze yakın bir konumlanma yaptı.

  Samsung şimdiden kolda taşınan elektronik saatle bileği aldı. Ben akıllı saatler yaparım ve giderek daha mantıklı gelişmiş ürünler sunacağım dedi.

  Bu durumda eldeki telefonu daha ne yapabilirsiniz?

  İnce veya esnek OLED ekran, açılır genişler yüzey, güneş enerjili, daha akıllı bir dil işleyici SİRİ, elektronik cüzdan (Google Wallet çoktan geldi evet)

  Gidebileceği yer kısıtlı.

  Ancak başta söylediğim direkt beyin ile etkileşime giren ve bilimsel dergilerde öncü çalışmalarını gördüğümüz prototiplerle yola çıkarsa işte devrim denilebilir. O zaman Augmented Reality veya dijital algılama üzerine de gidebilir.

  Bu haliyle bana derin bir hayal kırıklığı yaşatıyor.

 2. Yasin Aktimur Yasin Aktimur

  Bence güneş enerjisi ile çalışan tabiri saçma olmuş çünkü telefon zaten cep telefonu cepte duran bi cihaz ve güneş ışınlarıyla nadir etkileşim gösteriyor yanlız şöyle bişey olabilir ekstra dokunmatiğe eklenen güneş paneli sistemiyle bataryanın dayanma süresi arttırılabilir.

  Benim fikrimse telefon şirketlerinin şu projeyi ciddiye alması yönünde : http://www.phonebloks.com/ şüphesiz gelecekte tüm mobil cihazlar bu sisteme evrilecek.

 3. Hüseyin Hüseyin

  Öyle güneş ışınıdır, ultraviyole ışınlardır, ışın süzmesidir bizim böyle bi beklentimiz yok en azından benim sadece şarjı 1 tam gün gitsin yeter eve geçince şarj ederiz zaten biz onu :D

 4. Steve Jobs u çok abartıyorlar diye düşünüyordum.Adam öldü değeri sonradan ortaya çıktı.Steve jobs öldüğünden beri doğru düzgün hiçbirşey yok.Apple ın ne kadar değer kaybettiğine bakmak lazım.4s ten sonra çıkan hiçbir model tatmin etmedi ki 4s te bence çok eleştirildi.Apple ın güneş enerjisi işi boşa zaman kaybı.Bence güneş enerjisiyle şarj etmenin yoluna bakacaklarına mevcut bataryanın kimyasallarındaki değişikliklerle daha uzun şarj süresi yakalamaya çalışsınlar.Güneş enerjisiyle %5-6 arasında bir başarı yakalayabilirler tabi kışın bu oranda düşer gibi.Ama işte ismi olacak diye bakıyorlar güneş enerjisiyle bile şarj oluyor vay be..Bence wireless şarjın üstüne gitsinler.

 5. Yılmaz Sattı Yılmaz Sattı

  yorumlar genelde mantıklı fakat hep bataryaya süresii uzatmaya destek olarak düşünülmüş. ne kadar çok konuşulsada çok satılsada samsung telefonlara büyük ekran takmaktan baska bir şey yapmadı. Bunu yaparsa yine apple yapar. diğer taraftan bitmiş bataryayı camın önüne koyup güneşten şarj edebileceksem bence bu oldukça işe yarar bir ürün olur.

 6. ne yani telefonun şarjı bitince güneşe mi tutacağız:)

  1. Yılmaz Sattı Yılmaz Sattı

   seyehatlerde falan işe yarar gibi geldi mısıra falan giderseniz :)) çölde oyun oynarsınız :)

 7. Alpaslan Alpaslan

  Steve Jobs zamanındada her yıl yeni bir ürün çıkmıyordu ki. 2001 iPod, 2007 iPhone, 2010 iPad. Hepsi uzun vadeli projeler. Kisaca Apple ve Tim Cook için bitmiş birşey yok. İki üç sene içinde birşey çıkmazsa Apple "bitiyor" diyebiliriz.

 8. Organikci Organikci

  Applenin en büyük sıkıntısı şarj olayı bence.. Apple için

  yazılım geliştiriyorsanız çok katı kuralları olduğunu görürsünüz..

  Bataryayı çok bitirmeyecek yazılımlar ortaya çıkarmanız gerekiyor..

  Güneş enerjisi ile şarj olayı sakat bir olay çünkü kimse telefonu

  elinde taşımıyor.. Apple bence iphonelerin boyutlarını ve

  modellerini değiştirmeli.. yeni bir isim ve boyut olayı

  çözecektir..

 9. Umut Yerebakmaz Umut Yerebakmaz

  Dünya geleceği için arkasında durulması gereken çok ciddi bir politika